De heks heeft gewonnenzei mijn wiendin toen we uit elkaar gingen Misschien had ik hulp voor haai* moeten zoeken,! zij was duidelijk! ook ongelukkig' ze een ambulance hoorde, belde ze mij en haar ouders. Er zat geen rem op haar emoties, leek het. Ze kon de kinderen plagen tot het echt niet leuk meer was en ik in moest grijpen. Of ze kreeg intense woedeaanvallen, meestal vanwege iets huishoudelijks. Als ik een ketchupfles had laten vallen of er zat plas op de wc- bril. Doekje erover, klaar, zou je denken. Maar dan begon ze: dat ik niks kon, dat ik een nietsnut was, een viezerik - net zo lang tot ik aan mezelf ging twijfelen. Uiteindelijk vloog ze me aan. Krabben, slaan, schoppen en hysterisch schreeu wen: 'Maak me maar dood, dan ben ik er vanaf!' Na een paar jaar bouwden onze ruzies zich steevast zó op, dat ik om zeven uur wist waar we om tier, uur zouden staan. Om dat te voorkomen, fietste ik vaak even weg. Maar dan belde Ellen al na een paar minuten: dat ik maar beter terug kon komen, anders ging zij met de kinderen naar haar ouders. Het frus treerde haar als ik kalm bleef, ik heb haar nooit teruggemept. Ik dacht: 'Als ik nu sla, stapt ze met een blauw oog naar de advocaat en zie ik mijn zoon en dochter nooit meer.' Het was een kille, liefdeloze relatie waarin het alleen over praktische zaken ging en vrijwel elk gesprek negatief was. Ik voelde me schuldig, omdat de kinde ren in zo'n nest opgroeiden. Intimiteit was er niet en een sociaal leven had ik ook niet meer, want Ellen vond het niet fijn om alleen thuis te zijn. Een weekend motorrijden met mijn broer of met vrienden naar de Ardennen - ze speelde het zo dat ik me er rot bij ging voelen en er dus maar vanaf zag. Vanuit controle- dwang wilde ze dat ik thuisbleef, al was de sfeer daar volledig verziekt. Of ze wilde als perfect gezinnetje op stap, naar de Efteling of op een ander uitgestippeld uitje. Zomaar tegen een bal trappen of lekker klooien op het strand, dat vond ze afschuwelijk. Al dat zand op haar vloer! Eén keer huurden we een huis met een bevriend gezin. Ellen kon er niet tegen: de kinderen van dat andere stel, die rond liepen met hun 'vieze' haar en kruime lende koeken. Misschien had ik hulp voor haar moe ten zoeken, denk ik achteraf. Zij was duidelijk ook ongelukkig. Ik heb wel op 'borderline stoornis' gegoogeld en na weer een handgemeen een hulplijn gebeld, maar verder wist ik niet wat ik moest doen. Ik was ook niet gewend om over moeilijke dingen te praten, dus ik beet maar gewoon domweg door. Pas toen ik verliefd werd op een ander, gingen mijn ogen open en kreeg ik de moed om te gaan. Maar daarmee was de ellende niet voorbij. 'Ik kan jouw relatie maken of breken', zei Ellen. En inderdaad bleek die niet bestand tegen de vecht- scheiding die volgde. Mijn ex viel me de hele dag lastig met berichtjes en tele foontjes, ze weigerde de co-ouderschaps- papieren te ondertekenen en stelde allerlei financiële eisen. De spanning brak me op, ik werd er bepaald geen leuker mens van. 'De heks heeft gewonnen', zei mijn vriendin toen we uit elkaar gingen. Ellen had ook al snel een nieuwe part ner, maar de controle gaat nog steeds door. Ik voel me niet vrij als de kinderen bij mij zijn, want zij blijft ze maar appen. 'Waar zijn jullie? Wat doen jullie? Wat eten jullie vanavond?' Of ze stuurt onze puberdochter vijf foto's van nieuwe schoenen: 'Welke wil je hebben?' Als Ciska 's avonds nog even naar de stad gaat, belt mijn ex me: 'Je bent het toch met me eens dat ze op haar veertiende niet alleen door het donker naar huis mag fietsen?' Ik ben het niet met haar eens, want het is zes minuten fietsen én ze is met een vriendin. Maar Ellen weet het altijd zo te draaien, dat ik haar dan toch tegemoet rijd. Als Ciska bij mij is, logt haar moeder in op het leer lingvolgsysteem om te checken of ze wel naar school is gegaan. En soms komt mijn ex haar voor de overdracht brengen en zet haar dan impliciet onder druk: 'Ciska is een beetje ver drietig en in plaats van vrijdag wil ze misschien wel donderdag alweer bij mij komen. Dat kan, hoor! Ik ben ge woon thuis!' Of ze wenst Ciska op zo'n moment huilend sterkte. Sterkte om bij je vader te zijn? Mijn dochter ook in tranen, natuurlijk. Op ons zoontje van 10 heeft ze iets minder grip, maar ook die manipuleert ze. Hij vertelde dat ze onze telefoonge sprekken op speaker zet waar hij bij is. Zo kon hij horen dat ik iets onaardigs tegen zijn moeder zei. Ze rijdt soms achter hem aan als hij vanaf mijn huis alleen naar school fietst - want bij haar mag hij dat niet. Ze is leider van zijn voetbalteam, want dan is ze er altijd bij. En ze laat hem nog geen ei bakken, want dat geeft zo'n troep. Ze ontneemt de kinderen hun zelfstandigheid, ter wijl ik ze juist verantwoordelijkheid wil geven. En ik kan niets anders doen dan ze zo veel mogelijk van mijn op voeding meegeven. Terwijl ik wacht op de dag dat ik nooit meer iets met mijn ex hoef te bespreken." 41 magazine 41 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 97