Column HET SIMPELSTE MEDICIJN TEGEN ZO ONGEVEER ALLE KWALEN David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Als wij elkaar 's ochtends ontmoeten op kantoor, omhelzen we elkaar en slaan elkaar vriendelijk op de schouder. Dat doen we ook met onze andere collega's en met de deelnemers aan onze programma's. Dat schrikt mensen soms af. Nederlan ders zijn er niet aan gewend, en in eerste instantie lijkt huggen oppervlakkig Amerikaans. Maar wacht even met afhaken - we leggen je uit waarom elkaar omhelzen wél een goed idee is. Elkaar aanraken is namelijk het sim pelste medicijn tegen zo ongeveer de helft van al je kwalen: stress, vermoeid heid, eenzaamheid en twijfel. Een omhelzing vergroot je geluksgevoel, je wordt er socialer van, zelfverzekerder en slimmer. Tijdens een knuffel maakt je lichaam het hormoon oxytoxine aan. Ook als je een volstrekt onbekende omhelst. De rol van dit hormoon is veel groter dan we lang hebben gedacht. Het werkt bijvoor beeld tegen stress en angst. Knuffelen maakt ons socialer omdat oxytoxine de neiging verzwakt om anderen op af stand te houden. Onderzoekster Kerstin Uvnas- Moberg, die alles weet van oxytoxine, noemt het hormoon 'helende nectar': het helpt namelijk om andere positieve hormonen aan te maken. Juist voor mannen is dat nuttig, want het 'mannenhormoon' testosteron zit de aanmaak van oxytoxine in de weg. Uit Australisch onderzoek blijkt dat man nen die vaak huggen niet alleen socialer en vriendelijker zijn, maar ook slanker, gezonder en gelukkiger. De Amerikaanse psycholoog professor Kraus onderzocht het effect van een goede omhelzing op je werk. Wat blijkt: mensen die op hun werk regelmatig worden aangeraakt, zijn productiever dan mensen die dat niet gebeurt. Dat komt omdat we door dat huggen een effectievere spijsvertering krijgen (lees: niet zo'n zware after-lunchdip), minder hoge bloeddruk en hartslag (we zijn ontspannener en daardoor creatiever) en het verbetert het leervermogen (lees: je wordt slimmer). Wij hebben nóg een reden om het te doen. Met een omhelzing zeg je dat je el kaar vertrouwt. Dat je graag tijd met elkaar doorbrengt. Dat je alles tegen elkaar kunt zeggen, zonder dat het jullie onderlinge relatie beschadigt. Je kunt elkaar eerlijk feedback geven en de waarheid zeggen, omdat je met die hug hebt bewezen dat je op- of aanmerkin gen niets zeggen over jullie relatie, maar over de uit te voeren taak. Daarmee wordt dat softe geknuffel in één keer een heel effectieve groet die je eindeloos diplomatiek gedoe bespaart bij moeilijke onderwerpen. En het is nog een goede test ook: als je er niet aan moet denken te knuffelen met je collega's, waarom zou je dan wel je mooiste jaren met ze doorbrengen? 41 magazine 39 <U oÖ <U TJ Met een omhelzing zegje datje elkaar uertrouwt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 95