Dagdroom je rijk A - KORT Dennis Rijnvis haalt cle wetenschap dichtbij DENNIS ZOEKT HET UIT Canadees record fossiel Biologicv ragen Wakkere olifant 63 dagdromen", laat psycholoog Scott Barry Kaufman van Universiteit van Pennsylvania in de Verenigde Staten weten. „Ik werd gepest door andere scholieren en daar door leefde ik een beetje in mijn eigen wereld. Ik fantaseerde dat ik meespeelde in soapseries, maar ook dat ik later praatjes zou hou den voor groepen mensen." Momenteel geeft Kaufman als psycholoog inderdaad vaak lezingen op universiteiten en bij bedrijven. En ze gaan meestal over dagdromen. In 2013 publi ceerde hij een groot overzicht van tientallen experimenten, waaruit blijkt dat afdwalende gedachten verrassend nuttig kunnen zijn voor je creativiteit en carrière. Kortom: we moeten dagdromen niet langer zien als tijdverspil ling. Nadat we hebben gedag droomd, bedenken we namelijk meer originele ideeën. Dat blijkt uit een onderzoek uit 2012 aan de Universiteit van Californië, waarbij 144 proefper sonen bij een creativiteits- test zo veel mogelijk toepas singen moesten bedenken voor tandenstokers (bijvoor beeld mikadostokje of satéprikker). Na twee minuten brainstor men mochten de deelnemers pauze nemen. Sommige proef personen moesten zich blijven focussen, ze maakten een geheu gentestje op de computer. Ande ren hoefden helemaal niets te doen, ze rustten simpelweg uit en praatten wat met elkaar. Een derde groep kreeg een saaie taak in de pauze, waarbij ze alleen af en toe op een toets moesten drukken als ze een piepje hoor den. Vooral die laatste groep sloeg aan het dagdromen, omdat het klusje zo eentonig was. Wat bleek? Toen de proefperso nen na de pauze nog enkele minuten nadachten over origi nele manieren om een tanden stoker te gebruiken, scoorden de proefpersonen die net hadden gedagdroomd verrassend goed. Ze bedachten aanzienlijk meer ideeën dan de deelnemers die zich tijdens de pauze hadden ge focust, of helemaal niets hadden gedaan. Volgens de onderzoekers is dat goed verklaarbaar: als je dag droomt, ga je losser denken. Je schiet van de ene gedachte in de andere. Daardoor legt je brein waarschijnlijk allerlei verbindin gen tussen dromerige beelden in je hoofd en dingen waar je eerder over hebt nagedacht. Dagdromen heeft mogelijk meer voordelen. Zo blijkt uit studies aan de Universiteit van Georgia dat kinderen die geregeld mijmeren over hun toekomst minder vaak spijbelen, mogelijk omdat ze gericht zijn op het waarmaken van hun dromen, zoals een goede baan. Ook ontdekten de onderzoe kers dat mensen die op jonge leeftijd al een helder beeld heb ben van hun toekomstige werk relatief veel succes hebben in hun carrière. Dat Kaufman vroeger al lezin gen wilde geven, en dat nu ook daadwerkelijk doet, is volgens de psycholoog dan ook geen toeval. „Mijn eigen er varingen hebben me laten zien dat dagdromen een krachtig middel is om te krijgen wat je wilt." Natuurlijk zitten er wel grenzen aan wat je met je verbeelding kunt bereiken: Kaufmans dagdro men van een leven als soapster zijn immers nooit uitgekomen. 41 weten Welk orgaan in het menselijk lichaam bevat het meeste vet? ■}9A \\r\ ;u0OOJd 09 J00A06UO jooa }ee;s0q uj©jq 0p 'UdUdSJdij ©q pjooMjuy Canadese weten schappers hebben de oudste fossielen ter wereld ontdekt. In een rotsformatie in Quebec stuitten ze op de ver steende resten van minuscule bacteriën die zeker 3,77 miljard jaar oud zijn. De oudst bekende fossielen tot nu toe waren 70 mil joen jaar jonger en kwamen uit Groenland. Wat ge beurt er in onze her senen ais we verliefd worden? Waarom hebben men sen vaak stress? En hoe komt het dat mug gen vooral 's nachts steken? Bioloog Sara van Duijn geeft antwoord op deze vra gen in Alles is biologie. (Uitgeverij Q, €15) Wilde olifanten slapen het minst van alle zoogdieren. Weten schappers plakten bewegingssensoren op de lichamen van olifan- ALLES Ps! \Un Is kind zat ik vaak mm procent van de tijd denken mensen aan iets anders dan waarmee ze op dat moment bezig zijn Ode to positive constructive daydreaming - Frontiers in Psychology, 2013 381 zaterdag 25 maart 2017 WG uur per dag dutten. ten in een wildpark in Botswana. Uit de gegevens bleek dat de dieren gemid deld maar twee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 94