r°\ 8 verkiezingen l_ .1 Na een handvol uren van besprekingen bij verkenner Edith Schippers lijkt de rol van PVV-leider Geert Wilders uitgespeeld in de formatie voor een nieuw kabinet. Volgens Wilders ligt dat niet aan hem, maar aan VVD-leider Mark Rutte en CDA-voorman Sybrand Buma. „Ik heb bewogen, zij niet." We gaan guerrilla achtig oppositie voeren. Ze weten niet wat hun te wachten staat „Het is pas klaar als de scheidsrech ter voor het eindsignaal heeft geflo ten, zo ver is het nog lang niet. Maar ik geef toe: het is duidelijk gewor den dat de anderen niet eens willen praten met één van de winnaars van de verkiezingen. De tweede par tij nota bene. Dat gaat wel heel erg ver." „Luister, mevrouw Schippers (verkenner, red.) had de indruk dat het VVD en CDA niet om de inhoud ging. Zij opperde een gesprek om het onderling vertrouwen te herstellen. Ik heb volmondig 'ja' gezegd. Uiteinde lijk wilden Rutte en Buma niet. Onbegrijpelijk." „Ik heb die blokkade al voor de verkiezingen in een in terview opgeheven. Toen heb ik gezegd dat we nie mand zouden uitsluiten." „Let wel: ik zei dat al vóór de verkiezingen dus. Niet erna, zoals wordt beweerd. Ik heb bewogen. En had dat van Buma (CDA-leider, red.) en Rutte ook ver wacht. Ik zag namelijk hoe groot wij gingen worden en dat brengt verantwoordelijkheden met zich mee. Ook inhoudelijk hadden wij heus wel concessies ge daan, dat hoort bij ons politieke stelsel. Dat hebben wij in Rutte I ook laten zien. Maar men wil niet. Zo ar rogant. Ik heb zelden zo massaal reacties gekregen. Dat het ondemocratisch is, dat mensen zich ontmoedigd voelen nog te gaan stemmen. Ze doen niet eens een poging. Ik heb Rutte juist horen zeggen dat hij in ge sprek wil met de PW-stemmer. Nou, hier ben ik. Het kan." „Die uitspraak is gestoeld op beleid. Om criminaliteit te bestrijden, de massa-immigratie te stoppen en het uitzetten van criminelen. Ik neem daar niets van te rug." „Als mijn veroordeling in hoger beroep standhoudt, zal ik het hooguit nog in de Tweede Kamer zeggen, heb ik al aangegeven. Kom op, ik heb geen plannen het morgen ergens te gaan roepen. Maar weet u: vol gens Schippers wilden Rutte en Buma niet vanwege hoe het met Rutte I is afgelopen." „Nonsens. Rutte heeft destijds gezegd: de PW is nog loyaler dan het CDA. We stapten uit de gedoogcon- structie omdat we weigerden dat de ouderen nog lan ger gepakt werden. Dat belastingen verder verhoogd zouden worden. We hebben ons dat gewoon niet door de strot laten duwen. En als er al iemand niet le verde, dan waren het Rutte en Buma, want op het ge bied van immigratie leverden zij niet. Er kwam geen rem op, zoals werd beloofd. Zij willen nu niet eens praten. Wie zijn nu de weglopers?" „Buma en Rutte gedragen zich als peuters op een kin derfeestje. Het ene kind steekt zijn tong uit naar de ander en dan zegt hij: nu wil ik niet meer met je spe len. Maar we zijn geen kleuterklas, het gaat hier om het besturen van het land." „Nou, ik ben duidelijk genoeg geweest bij de verken ner. Aan mij heeft het niet gelegen." „Hooguit een sms'je om elkaar te feliciteren. Maar het zit niet in dat persoonlijke. We hebben geen ruzie ofzo." „Nee, en ik zou het hem graag uitleggen. Het pro bleem van de islamisering en onze oplossingen daar voor zijn communicerende vaten. In heel Europa fa len regeringen om aanslagen te voorkomen. De mos limradicalen winnen nu, dan wordt het bestrijden daarvan in onze ogen ook noodzakelijkerwijs radica ler." zaterdag 25 maart 2017 maart GO Tobias den Hartog Den Haag Het lijkt erop dat u definitief buitenspel staat in de formatie. VVD en CDA willen niet met u. U wist ook dat zij een nieuwe samenwerking niet zagen zitten. U wilde ook niet onder Rutte in een kabinet. U brak daarmee een belofte niet met VVD te gaan. Echt? U wist dat u om te beginnen uw minder-Ma- rokkanen uitspraak moest terugnemen. Het had misschien gescheeld als u dat wel had ge daan. Zij zeggen: Wilders loopt weg als het moeilijk wordt. CDA-leider Sybrand Buma verwijt u nu pas een handreiking te doen. U kunt dan ook overal boven staan en de telefoon pakken? Er is helemaal geen contact geweest met Rutte en Buma? Rutte noemt u wel geradicaliseerd. Begrijpt u dat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8