een korreltje waanzin- Iedere schrijver heeft last van VERBODENVRUCHTEN Paspoort Connie Palmen eenzaamheid en mentale en fysieke ont sporingen als gevolg van drank, drugs en depressies. Verdwijnkunst Palmen: „Ik lees graag over de levens van anderen en ik herken veel in die vrou wen. Daarom boeit het mij hoe zij zijn omgegaan met eenzaamheid, talent, het uitzonderlijke, aparte bestaan. Het inte resseert me wat roem met een leven doet. Ik huil vaker bij biografieën dan bij romans. Omdat ik zo meeleef, onder de indruk ben of zoveel compassie heb. Biografieën voelen soms ook als troost: anderen zijn er nog erger aan toe dan ik. „Eva negeerde in het paradijs het ver bod om van de appel te eten, zij werd daarvoor gestraft. Deze vier vrouwen etaleerden weliswaar geen verboden, maar wel grensoverschrijdend gedrag en zij moesten dat ook bekopen. Ondanks hun bekendheid waren zij of voelden zij zich buitenstaander. Die eenzaamheid moet je kunnen verdragen. Is dat te zwaar, dan kunnen sigaretten, drank of pillen daarbij vrienden zijn, zorgen dat je even verdwijnt. Het is ook het ken merk van kunst: je moet jezelf weg maken om goed te kunnen schilderen, toneelspelen of schrijven. Maar als je dat doet, kun je er ook aan ten onder gaan." Marguerite Duras nipte op een be paald moment vijf liter drank per dag weg en raakte hierdoor regelmatig in coma. Highsmith omringde zich chro nisch met promillages en sigaretten en had evenmin een normale verhou ding met voeding, waardoor ano rexia op de loer lag. Bowles kreeg een beroerte door haar drank gebruik, Monroe overleed aan een overdosis drugs. Of zoals Palmen het in De zonde van de vrouw verwoordt: de vreugde van het bestaan kan alleen gevierd worden in onmatig heid. Romantiseert zij het gebruik van allerlei verslavende middelen niet te veel? „Nee. Ik vind die verslaving aan het eigen lichaam en die gezondheidscultus in deze tijd dat fitnessrages regeren juist eng en narcistisch. Bovendien moet ik de eerste schrijver die vijf keer per week sport nog tegenkomen. Iedere kunste naar heeft last van een korreltje waanzin en verlangt ook daardoor naar een roes, hij of zij wil zichzelf af en toe opheffen. „Voor mij geldt hetzelfde. Ik rookte twee pakjes per dag, sinds een jaar ben ik helemaal gestopt. Het is of niks of alles. Voor drank geldt dat niet. Ik dronk zeker geen vijf liter per dag zoals Duras. Dat hardcore-alcoholisme ken ik niet. Ik was van het beginnen na vijven en dan te veel doordrinken. Daarin ben ik geoe fend en daarvoor heb ik een paar jaar ge leden een verslavingsarts bezocht. Zij kon me goed uitleggen hoe ik dat alco holisme kan beheersen. Nee, op het Boekenbal ben ik nog nooit dronken ge weest, omdat je door het gedoe met con sumptiebonnen te lang in de rij moet staan bij de bar." Geen zin in de waarheid Ondanks haar voorliefde voor biogra fieën moet Connie Palmen er niet aan denken dat er één aan haarzelf zou wor- Vanwege de Boekenweek ver schijnen dezer dagen boeken die een relatie hebben met het thema. Soms is de link duidelijk, soms hou den de uitgevers het wat subtieler. P*TS|1I"M F®I-\U SPIONNE Ook na een eeuw inspireert Mata Hari nog volop. Zoals Pat Shipman, die Femme Fatale schreef. (AP, €20) LIEFDESVERZEN Catullus werd in Rome verliefd op een femme fatale die hij Lesbia noemde. (Athe naeum, €17,50) PILLEN EN COKE Cat Marnll over j haar tienerjaren waarin ze verslaafd noEvÉffiS was .Hoe verkloot je je leven. (Atlas Contact, €20) Traplopers Sinds het verschijnen van haar debuut De wetten in 1991 is Geboren 25 november, 1955 in Sint Odiliënberg. Bibliografie Schreef onder meer De wetten (1991), De vriend schap (1995), I.M. (1998) en Jij zegt het (2015). Palmen schreef in 1999 het Boekenweek geschenk, De erfe nis. Ze won de AKO Literatuurprijs voor De vriend schap en de Libris Literatuur Prijs voor Jij zegt het. In Log boek van een on barmhartig jaar (2011) beschreef ze het verlies van haar partner Hans van Mierlo. en vaste gast op het Boekenbal. 301 zaterdag 25 maart 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86