'Oindaf ik zo meeleef liuil ik vaak bij biografieën' KEER BOEKEN OP YOUTUBE II oewel ze fragiel oogt en be- I dachtzaam formuleert, kan I Connie Palmen (6i) verbaal I als een bootwerker uit de I hoek komen. Uitdelen. Zo noemt ze Jules Deelder - met wie ze on langs bij Eva Jinek een tv-botsing had - een onsmakelijk persoon en een dichter van niks. „Waardeloze Max Tailleur rijmpjes gemaakt naast een open geslagen syno- niemenboek." En over de prozaproductie van anderen: „Van de honderd boeken waaraan ik begin, leg ik minstens de helft opzij. Op pagina to en soms eerder weet ik het wel, krijg ik last van een déja lu. Zonde van mijn tijd om door te lezen. Dan kijk ik liever Netflix. The Missing, Happy Valley, Last Tango in Halifax. Heerlijk." Ondanks de aantrekkingskracht van die series blijven boeken voor haar op nummer 1 staan. Biografieën hebben haar bijzondere interesse. Ze won vorig jaar de Libris Literatuur Prijs met Jij zegt het, een semi-fictieve analyse van het dichtershuwelijk tussen de Brit Ted Hughes en de Amerikaanse Sylvia Plath. Maar ook in het werk van anderen kan ze compleet verdwijnen. Voorwaarde: de boeken moeten draaien om personen die haar boeien. De oppervlakkige Gijp en zijn problematiek interesseren haar nul komma nul, zegt ze. Maar de levens van rebelse top talenten als Marilyn Monroe en de schrijfsters Jane Bowles, Patricia High- smith en Marguerite Duras des te meer. Omdat zij met hun grenzeloze gedrag naadloos aansluiten op het verboden vruchten-thema van de Boekenweek, wijdde Palmen het boekenweek essay - 'eervol dat ik gevraagd ben' - aan hen. Daarin komen hun virtuositeit en fenomenale oeuvre aan bod, evenals hun In het boekenweekessay De zonde van de vrouw onderzoekt Connie Palmen het grenzeloze gedrag van vier kunstenaressen. 'Het voelt soms als troost dat anderen er erger aan toe zijn dan ik.' magazine 29 treedt Connie Palmen tijdens de Boekenweek op in het land. Herman Koch doet dat 25 keer. Meer info over de lezingen en alle andere activiteiten, ook in de bieb: boekenweek.nl. Woensdag 29 maart is er een uitzen ding over boeken op YouTube, waarin ook aandacht wordt besteed aan Red ons, Maria Montanelli van Herman Koch. Boekenweek Live! begint om 13 uur. Tekst ANNEMARTVANRHEE Foto's ISOLDE OHLBAUM, ANP Illustraties ANNEMARIEKLEYWEGT Het verlangen naar een roes WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85