Bestsellerschrijver Getormenteerd Lees mee met cle boekenredactie OP HET NACHTKASTJE recensies Niet eer der leek een hoofd persoon in een boek van Herman Koch zo op de auteur als in Makkelijk leven. Het boek geeft een ruime blik in het brein van een bestsellerschrij ver die - in tegenstelling tot bijvoorbeeld in Kochs kassakraker Het diner - eigenlijk best deugt. Het ontbreken van psychi sche malheur die Koch vaker gebruikte om de dreiging in zijn verhalen op te voeren, vormt geen beletsel bij het vasthou den van de spanning. Die hangt vanaf de eerste bladzijde boven het relaas van de schrijver die ande ren via zijn boeken levenslessen serveert, maar zelf amper in staat blijkt zijn bestaan in eigen hand te nemen. Als blijkt dat zijn zoon zich schuldig maakt aan huiselijk geweld, klampt hij zich vast aan zijn eigen bestseller, maar ziet de problemen slechts groter worden. De stijl van Koch is we derom fraai. Vlot, vrijwel nergens een woord te veel en doorspekt met rake observaties. Wel lijkt de beperkte lengte van het jaarlijkse literaire ca deau hem, en daarmee de lezer, te hinderen. Koch neemt een lange aanloop om - gedwongen door de oprakende pagina's - vervolgens geen record- sprong, maar gewoon een degelijke prestatie neer te zetten. gestraft voor hun grens overschrijdende gedrag. Of door middel van zelf destructie of door hef tige kritiek van de omgeving. Een nogal boude bewering, die Pal men onderbouwt met korte, bijna geromanti seerde biografieën, door drenkt van drank en drugs. Interessant en lekker leesbaar, maar de portretjes bieden niet bepaald een vernieu wend beeld of inzicht. Annemart van Rhee lezen Ruud Roodhorst: De ballade van het treurige café van Carson McCullers - mooi verhaal over liefde en verraad Ellen den Hollander: Murder on the Orient Express van Agatha Christie - gek genoeg nooit gelezen, prachtig! Boeken week geschenk —Stefan Raatgever Boeken week essay In De zonde van de vrouw onderzoekt Connie Pal men de levens van ge tormenteerde talenten Marilyn Monroe, Jane Bowles, Marguerite Duras en Patricia High- smith. Haar stelling: deze vrouwen werden 281 zaterdag 25 maart 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 84