„De eerste anderhalfjaar", zegt Jos Ver hoeven, „leeft iedereen met je mee en hoor je van alle kanten: wat goed dat jul lie dit doen. Maar dan merken je vrien den en kennissen dat je nog maar weinig tijd hebt omdat je altijd met je kleinkind bezig bent. Dan haken de mensen één voor één af." Jos en zijn echtgenote Bep zijn sinds tien jaar pleegouders van hun kleinzoon Lucas. Een lief jongetje, zeggen ze. Een beschadigd jongetje ook. „Zoals vrijwel alle kinderen die door hun grootouders worden opgevoed geestelijk beschadigd zijn. Het verhaal van al die kinderen is in de basis hetzelfde: ze hebben allemaal vreselijke dingen meegemaakt. Niet voor niets gaat 8o procent, net als Lucas, naar het speciaal onderwijs, vooral van wege gedragsproblemen." Ze hadden geen keuze, tien jaar gele den, zegt Jos. „Lucas' vader ging er voor zijn geboorte al vandoor, de nieuwe rela tie van zijn moeder, onze dochter, bleek een pedofiel. Hij heeft Lucas en andere jongens misbruikt en onze dochter heeft dat toegestaan. Daar kwamen ze allebei voor vast te zitten. Net voor zijn 4de ver jaardag hebben wij Lucas in huis geno men." Het besluit doorkruiste hun toe komstplannen; reizen, een huisje kopen in Italië. „De opvoeding van onze eigen kinderen hadden we afgesloten, we keken uit naar een levensfase waarin we konden genieten van de mooie dingen. os (67) en Bep (66) Verhoeven zijn pleeggrootouders van hun kleinzoon Lucas (14). Hij kwam tien jaar geleden bij hen in huis, omdat zijn moeder niet meer voor hem kon zorgen. Drie-eenheid. Lucas woont bij zijn opa en oma. Op het schoolplein werden Jos en Bep weieens vreemd aangekeken maar inmiddels is iedereen gewend aan de situatie. 241 zaterdag 25 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80