De zakjes cocaïne lagen op de lel commode. 1 werd gevaarlij] lijk heb ik die strijd voor de rechter ge wonnen. Nu ben ik officieel pleegouder. „Met mijn dochter heb ik zo min mogelijk contact. Toen ik een paar jaar geleden met de jongens op vakantie was, heeft ze mijn hele huis leeggestolen. Dat deed de deur dicht. De jongens zien haar eens in de vier weken, onder begelei ding. Soms merk ik dat ze een moeder missen die hen beter dan ik kan troosten als ze verdriet of pijn hebben. „Die twee jongens opvoeden, gaat me makkelijk af. Ik ben streng maar rechtvaardig. Ze weten: opa is de baas. Het gaat niet altijd van een leien dakje, maar dat hoort bij opvoeden. Dat ik al leenstaand ben, is geen punt. Ik heb er varing als alleenstaande ouder. Toen mijn echtgenote en ik scheidden, wees de rechter mij onze twee kinderen toe. Best bijzonder voor die tijd. Met mijn dochter is het fout gegaan toen ze als puber bij haar moeder in Amsterdam ging wonen." De drie R's „In principe doe ik het nu niet anders dan destijds bij mijn eigen kinderen. De drie R's zijn heilig: Rust, Reinheid en Regelmaat. En net als bij mijn eigen kin deren ben ik erg betrokken. School, de sportclub: ik doe overal aan mee. Het houdt me jong en ik sta daardoor mid den in de samenleving. Ik doe het ook niet helemaal alleen, ik heb een net werkje van vrienden en kennissen die inspringen als het nodig is. „In het begin keken mensen vreemd op als ze me met die twee jongens zagen, maar ik ontmoet voornamelijk begrip en waardering. Door de komst van de jongens is mijn leven anders verlopen dan ik had gedacht. Ik had me mijn toekomst als gepensioneerd brandweerman anders voorgesteld. „Je kunt zeggen dat ik een deel van mijn leven voor hen opoffer. Als opvoed- opa is het bijvoorbeeld moeilijk om een partner te vinden, hoewel ik daar best behoefte aan heb. Vrouwen zien een oudere man met twee jonge kinderen gewoon niet zitten. Het zij zo. „Ik heb geen enkele spijt of beden king. Nooit gehad ook. Al was het maar omdat ik zie hoe goed het met die jon gens gaat. En laten we wel wezen: ik heb hier misschien niet om gevraagd, maar zij al helemaal niet." „Nick is verslaafd geboren. Die moest eerst afkicken in het ziekenhuis. Hugo kwam waarschijnlijk ook verslaafd ter wereld, maar dat weten we niet zeker. Die slechte start heeft z'n sporen nage laten; ze voelen zich afgewezen en ver trouwen niemand. Toch gaat het best goed met ze. Ze doen het prima op school, ze hebben volop hobby's, ze zijn vrolijk en sociaal. Het zijn leuke knullen. We hebben het fijn met z'n drieën. „Veel keus had ik niet: mijn dochter, die toen ze zwanger was van Nick weer bij mij was komen wonen, liet de jon gens op een dag achter en heeft nooit meer naar ze omgekeken. Dat zat eraan te komen: ze was zwaar verslaafd en de situatie werd gevaarlijk. De zakjes cocaïne lagen op de commode. „Jeugdzorg had al een pleeggezin voor ze. Maar ik heb zelf als kind in pleegge zinnen gewoond en dat wilde ik voor hen per se niet. Stel dat het fout zou lopen. Dan zouden ze van elkaar ge scheiden kunnen worden. Dat nooit! Die familieband is het belangrijkste dat ze hebben. Daarom wilde ik dat ze bij mij kwamen, zodat ze bij elkaar konden blijven. „Daar heb ik een hele strijd over gevoerd met Jeugdzorg. Want een al leenstaande opa die twee kleinzoons opvoedt, dat kan natuurlijk niet. Kwam zo'n blaag mij vertellen hoe ik een luier moest omdoen! Kom nou, zeg! Uiteinde- uus Vrancken (64) zorgt als alleen staande opa voor zijn kleinzoons Hugo (11) en Nick (10). Hun zwaar- verslaafde moeder liet ze bij hem achter toen ze 1,5 en 1 jaar oud waren. 1 221 zaterdag 25 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78