{Achtergrond 18de voor het eerst zwanger. Nu heeft ze vijf kinderen van vijf vaders." Drugs „We hebben verschrikkelijke dingen met haar meegemaakt. Toen mijn oudste kleinzoon nog maar een jaar of 5 was, heb ik hem eens midden in de nacht van straat geplukt. Zijn moeder lag in de huiskamer, geveld door de drank in haar eigen kots. Bij haar thuis werden drugs gebruikt, er kwamen verslaafden over de vloer. Het was één groot drama, waarvan de kinderen de dupe waren. „Mijn vrouw en ik hebben jarenlang geprobeerd haar en de kinderen te hel pen. Zonder resultaat. Eigenlijk waren we opgelucht toen ze de kinderen defi nitief bij ons achterliet. Dat bracht rust, voor hen en voor ons. „Je hoort weieens negatieve verhalen over de mensen van Jeugdzorg, maar onze ervaringen zijn anders. Wij hebben een heel goede relatie. Ze hebben ons fantastisch geholpen en staan altijd voor ons klaar. Wij zijn officieel pleegouders, onze dochter is een paar jaar geleden uit de ouderlijke macht ontzet." Binnenvetter „De kinderen zijn behoorlijk beschadigd door wat ze hebben meegemaakt. Ze hebben alle drie in meer of mindere mate gedragsproblemen. De oudste ver trouwt niemand. De middelste is een echte binnenvetter, maar hij heeft een heel droog gevoel voor humor; ik moet altijd om hem lachen. De jongste is het minst gesloten. Alle drie hebben ze een hekel aan hun moeder. Ze willen haar nooit meer zien, zeggen ze soms. Dat is lastig, want hun moeder woont hier in de buurt. We zien haar wel eens lopen. We hebben alleen sporadisch contact. „Het zijn heel lieve kinderen. We hebben het gezellig met elkaar en lachen heel wat af. Maar ik vind het niet altijd gemakkelijk om die drie op te voeden, zeker nu ze in de puberleeftijd zijn. Ze vragen veel aandacht en hebben een gebruiksaanwijzing. Mijn vrouw vindt dat wel eens moeilijk. Ik ben nuchterder dan zij. „We hebben de kinderen als het ware moeten heropvoeden. Dus: eten doen we samen aan tafel, als we warm eten gebruiken we mes en vork en niet onze handen, je hangt niet ondersteboven in je stoel maar zit rechtop. Dat soort sim pele dingen kenden ze niet. We hebben ze moeten leren dat je je aan regels moet houden. Ze mogen daar best vraagtekens bij zetten en in discussie gaan. En als ze een punt hebben, krijgen ze gelijk. Maar in principe geldt: regels zijn regels en die gelden voor iedereen. „Mijn dochter heeft nog twee kinde ren, voor wie we niet zorgen. We heb ben er over nagedacht om ook hen op te nemen en besloten dat niet te doen. Met vijf kinderen zou de situatie hier on houdbaar worden. Bovendien: die twee zijn een stuk jonger. Tegen de tijd dat zij uit huis gaan, zou ik 80 zijn. Ik heb vrede met die situatie, want de jongste twee zijn ondergebracht bij een heel goed pleeggezin." Vrijheid „Hoewel het soms best pittig is om op onze leeftijd nog volop in de pubers te zitten, hebben wij er nooit een seconde over getwijfeld om ze op te nemen. Het is iets wat we gewoon doen. Punt uit. We leveren in, qua vrijheid. Onze toe komstplannen hebben we in de ijskast gezet. Aan de andere kant beleven we ontzettend veel plezier aan onze klein kinderen. Ik weet nog dat we de eerste keer met die drie op vakantie gingen, naar Mallorca. Dat hadden ze nog nooit meegemaakt. Voor het eerst op een vliegveld, in een vliegtuig. Het was prachtig om te zien hoe ze genoten. Dat zijn momenten die mij altijd zullen bijblijven. „Maar het gaat niet om ons. Het gaat om die kinderen. Ons doel, onze taak, is hen een goede toekomst geven ondanks hun slechte start. Al het andere is daar aan ondergeschikt." „Op een zondagmiddag tien jaar geleden was ik bezig in de schuur", zegt Andries Gritter, „toen mijn dochter naar me toe kwam. Ze zei: ik laat de kinderen bij jul lie achter, voorgoed. Ik zei: dat is goed. Dat had ze niet verwacht, geloof ik, maar voor mij was het geen verrassing. Ik zag het al lang aankomen. „Ik heb altijd vermoed dat mijn doch ter geestelijke problemen had. Het ging echt mis rond haar 12de. Ze raakte aan de drugs, ging het huis uit, had het ene vriendje na het andere en was op haar Opvoeden. Andriesen Coby Gritteraan tafel met hun kleinkinderen Stan en Linn. ndries (64) en Coby (60) Gritter zijn sinds tien jaar pleeggrootouders voor hun drie kleinkinderen Glen, Stan en Linn van nu 19,17 en 15 jaar. Hun dochter kan hen niet opvoeden. Ze is een borderliner met een zware drugs- en alcoholverslaving. magazine 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77