VROEGERZOU ZE DIT NOOIT EN TE NIMMER HEBBEN GEDAAN kroniek Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Als hij bij haar op bezoek is, moet hij aan De Stratemakeropzeeshowdenken. a kijkt moeilijk. Haar hand ligt troostend op haar buik. Verstopping speelde haar vroeger al parten. Ze had er laxeermiddelen voor. Metamucil moest aangelengd worden met water. Helpen deed het niet altijd. In het Verpleeghuis krijgt ze een ander middeltje. Ook dat biedt niet altijd soelaas. Het komt doordat ma een moeizame verhouding heeft met de wc. Haar dementie speelt daar beslist een negatieve rol in. „Ze herkent de wc soms niet als wc", zegt verzorgster Wendy. „Zoals ze ook weieens haar eten even niet herkent als eten. Meestal duurt het even voordat ze gaat eten. Er moeten in haar hoofd schakelingen worden gemaakt." Verzorgster Martha heeft een an dere theorie: „Ze vindt de wc nog altijd vies. Ze wil er niet op zitten. Daarom haal ik er een doekje over heen. En echt, hè. Dat ze ziet dat ik het schoonmaak." Wendy: „Doe ik ook altijd. En we blijven erbij. Omdat ze in haar eentje angstig is." „Neem een slokje, ma. Hier, koffie." Ze gaat verzitten. Ze helt naar me over. Ze leunt helemaal op haar rech terbeen. Dan laat ze, bijna onhoor baar, een wind. Nu is ze de Deftige Dame uit het kinderprogramma De Stratemaker opzeeshow, een typetje gespeeld door actrice Wieteke van Dort. In de jaren 70 liet de Deftige Dame op tv af en toe een scheet en giechelde daar een beetje beschaamd om. Dat laatste doet ma niet. Ze legt zelfs verant woording af. „Gas", zegt ze. Gas. Er komt geen verontschul diging. Ma zit in een tussenstadium, concludeer ik. Er is nog het bewust zijn dat een wind laten - helemaal als je aan tafel zit - niet hoort. Maar ze doet het toch. En gelijk heeft ze, want ze heeft buikpijn. Maar vroeger zou ze dit nooit en te nimmer heb ben gedaan. Ma was geen Wieteke van Dort. Liever buikpijn dan een wind in gezelschap, zelfs binnen de intimiteit van ons gezin kwam dat niet voor. Mijn vader, mijn broer en ik namen het in eikaars gezelschap minder nauw. Ma wrijft over haar buik. Ze kijkt moeilijk en gaat weer verzitten. „Zo, moedertje", zeg ik. „Lucht dat een beetje op?" (I E Reageren? magazine @persgroep.nl magazine 19 De deftige dame

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75