'Ik besefte hoe heftig het voor mijn ouders was geweest' de twee dagen na dat drankje van grote invloed zijn op wat daarna komt. „Ik hallucineerde dat ik een soldaat was, op een paard, en dat ik stierf. Ik zag mijn moeder, ze zei dat het goed was, en verdween weer." Het was geen eureka-moment, legt ze uit, maar eerder een ervaring die haar hielp om breder na te denken. „Ik begon langzaam te beseffen dat ik al die jaren een zinloos gevecht aan het voeren was. Dat ik die angst wilde bestrijden die me voortdurend lastigviel. Dat lukt niet, want die angst is een deel van mij ge worden. Ik moest 'm niet bevechten, maar accepteren." Ze denkt opnieuw na over die won derlijke jeugd in drie werelddelen, en de impact ervan. Ze bevraagt haar moeder - en die komt plotseling aanzetten met een stapel papier, aantekeningen van haar in 2008 overleden vader, uit hun periode in het buitenland. „Hij moest blijkbaar regelmatig verslagen sturen naar het Nederlandse ingenieursbureau waarvoor hij werkte. Soms heel tech nisch, over de havens die ze aanlegden, maar het ging óók over ons. In zijn handschrift. Dat hij bezorgd was over ons, of het wel goed met ons zou gaan, Paspoort Wende Snijders Privé of we goed onderwijs kregen. En ik besefte ineens hoe heftig het voor hun allemaal was geweest. Ze waren zo oud als ik nu, met twee kinderen aan de an dere kant van de wereld, zonder Skype of Facebook. Ik voelde bewondering. Ik ben milder over hem geworden." De zoektocht drukte zijn stempel op haar nieuwe voorstelling, maar nog veel sterker op haar gemoed, zegt ze. Want hier is ze nu, misschien wel gelukkiger dan ooit. „Al die jaren stond ik op het podium uit liefde voor muziek, maar ook met het gevoel: vind me alsjeblieft leuk, hou van me! Pas nu lukt het me om er puur te staan omdat ik het mooi vind. Omdat ik vind dat ik iets moois te bieden heb. En dat staat dus helemaal los van de prijzen en het applaus. „Natuurlijk, dat stemmetje is er nog - ik hoop dat de reacties straks goed zijn, de recensies lovend, het applaus lang. Maar ik doe het nu in de eerste plaats omdat ik ervan geniet. Het eerste schouderklopje komt nu van mezelf. Thuis „Ik begrijp ook waarom het steeds op nieuw misging in relaties. Terugkijkend zie ik dat ik redding zocht in een soort romantisch idee van liefde, waarbij er een man kwam die mij redde van alles waar ik me rot over voelde. Al die jaren hoopte ik dat iemand anders de dingen zou oplossen die ik zélf moest oplossen." Ze heeft inmiddels een nieuwe rela tie, met Wouter van Ransbeek, adjunct directeur van Toneelgroep Amsterdam. „Er is iets raars gebeurd: door hem ben ik Amsterdam gaan ontdekken. Ik raasde altijd maar door die stad, maar hij komt uit België en is de stad nog aan het ontdekken. Dus doe ik mee. En pas nu zie ik: hé, dit is mijn plek! Dit is mijn thuis! Ik heb me eigenlijk nooit ergens thuis gevoeld - je kunt me overal neer zetten, ik voel me overal oké, maar voor het eerst voel ik dat ik verankerd ben. Ik ben overal geweest, maar besef nu dat ik van dit land hou, van onze menta liteit, de humor, het landschap, deze stad. Dat is een heerlijk gevoel. „Ik wil gaan samenwonen met Wou ter, we zijn gelukkig. Ik weet niet of ik kinderen wil. De tijd begint te dringen, misschien gebeurt het nog, maar ik ben heel gelukkig zo. Ik weet nu wat ik moet doen, waar ik goed in ben. Ik hoor op het podium thuis, ook als de recensies over een paar weken ineens slecht zijn. Natuurlijk hoop ik dat het applaus nog harder klinkt dan bij de vorige tournee, maar ik ben trots op wat ik heb gemaakt. Dit ben ik." Ze is even stil, begint dan hard te la chen. „En daar moest ik dus 38 voor worden!" Een paar weken later, een paar uur voordat ze optreedt in Het Paard in Den Haag. De zaal is uitverkocht - en dat is geen incident. De tour loopt zo goed, en de recensies zijn zo lovend, dat voor het najaar vijftien extra optredens zijn ingepland. „Dit is zo fijn", zegt ze. „Ik leg mijn ziel bloot in die show, en het is zo mooi als mensen daarin mee gaan. Ik weet wat ik de vorige keer ge zegd heb, over die schouderklopjes en zo. Maar ik ben ook maar een mens, hè. Nog steeds." 41 Geboren 10 oktober 1978 in Beckenham, Engeland. Carrière Studeert in 2002 af aan de Acade mie voor Klein kunst. Debuteert in 2005 met de cd Quand tu dors, met vooral Franse chansons. Ze wint direct een Edison. Op haar tweede cd, opnieuw onder scheiden met een Edison, zingt ze voor het eerst ook Nederlandse num mers. In 2009 legt ze zich toe op rock en pop. Ze krijgt er een Gouden Harp en een gouden plaat voor. In 2013 verschijnt haar vijfde cd, Last Resistance, die zwaar leunt op elektronische muziek. Voor haar nieuwe tournee MENS gebruikt ze teksten van Joost Zwagerman, Arnon Grunberg en Dimitri Verhulst. Heeft een relatie met de Belg Wou ter van Ransbeek. Voor de huidige tour zijn alleen nog kaarten te koop voor Antwerpen en Leuven. De extra optredens beginnen op 31 oktober. Check voor meer info wende.nu. magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69