'Waardering is nooit genoeg als je niet zélf voelt datje waardevol bent' weg, altijd werken, echt een vader die op zondag het vlees sneed. Een stille man. Mijn moeder moest het praktisch allemaal maar zien te regelen. Ja, dan was er soms even geen tijd voor die tere kinderziel van mij. Ik heb me veel alleen gevoeld. In mijn kinder brein vroeg ik me af waarom we steeds weer weg moesten, steeds naar nieuwe plekken, en ik begon te denken dat het mijn schuld was. Dat ik me schuldig moest voelen voor dingen. Dat gevoel werd een deel van mijn persoonlijk heid." Later, als ze volwassen is, een succes vol zangeres die om de haverklap inter views moet geven, vertelt ze er vaak over. Die wonderlijke jeugd op drie Mezelf bezig te houden in een fucking gat in Afrika, waar hélemaal niks was. Ik zat in een klasje met Arabieren, Colom- bianen, Portugezen.We spraken alle talen door elkaar. Integratie was voor mij een pure overlevingsnoodzaak, zo maakte ik vriendjes. Nooit over nage dacht. Ik ben er dankbaar voor, omdat ik niet alleen onze wereld hier ken, maar ook hele andere werelden. „We doen hier net of ons eigen gelijk is wat iedereen zou moeten vinden. Maar dan denk ik: hé, ben je weieens in Papoea geweest, en weet je hoe ze daar denken over het leven en de dood? En waarom denk je dat uitgerekend wij, hier, nu de wijsheid in pacht hebben? Zie je niet dat onze manier van denken ook maar een idee is, zoals er zoveel zijn geweest door al die eeuwen heen? „Het enige wat ons écht onderscheidt, is dat we welvarender zijn dan de mens ooit geweest is. Maar dat zien we ook niet. Echt, we weten bij God niet in wat voor paradijs we hier eigenlijk leven." Stemmetje Het gezin waarin ze opgroeit is hecht en warm. „Mijn ouders deden enorm hun best. Maar ik moest het wel allemaal zelf doen, door al dat reizen. Steeds opnieuw vriendjes maken. Mijn vader was veel oor alles bang geweest', zingt Wende Snijders. 'Voor te veel mensen in een lift of streekbus.Voor mijn eigen brein, een stuk of wat insecten. We zitten in een voormalig school gebouw in de Amsterdamse Jordaan. In het met instrumenten volgestouwde klaslokaal repeteren Wende (38) en haar twee bandleden voor MENS, haar nieuwe theatertour, die dan op punt van beginnen staat. De verwachtingen zijn hooggespan nen: Snijders trok met haar vorige tournee volle zalen en kreeg juichende recensies. Nu moet alles nóg beter, nóg groter. 'Voor alles bang geweest', zingt ze nog eens, ogen dicht. 'Maar niet voor jou. Nee, niet voor jou.' De tekst die ze daar zong, vertelt ze na de repetitie, is van Joost Zwagerman. „Ik heb hem ooit een berichtje gestuurd via Facebook, om hem te bedanken voor alles wat hij schreef. Zo begon ons con tact. Hij was zo levenslustig, droeg die liefde voor kunst en het leven zo mooi uit... Daar was ik dol op. En op een dag ineens dat nieuws: Joost is dood. Zelf moord. Ik dacht: dit is een grap, dit kan niet. „En ineens besefte ik dat hij me nog een keer een mail had gestuurd, die ik nooit had geopend. Ik las 'm alsnog, het was een gedicht. Hij vroeg of ik er een lied van wilde maken. Daar had ik dus nooit op geantwoord... Ik had zo'n hekel aan mezelf. Ik ben meteen gaan zitten om de muziek te schrijven. Nu zit Joost in de show. Ik wou dat hij het had kun nen horen." De woorden in het lied zijn dus van een ander - maar ze hadden de hare kunnen zijn, zegt ze. Angst en onzeker heid drukten lang een stempel op haar gemoed. Te lang, misschien. Maar nu niet meer. „Ik snap nu waar het allemaal vandaan kwam. En ik heb eindelijk het gevoel dat ik er ben." Mazzel Ze wordt geboren in Engeland, woont tot haar 9de afwisselend in Europa, Indonesië en het Afrikaanse Guinee- Bissau. Steeds vanwege het werk van haar vader, een ingenieur. „Ik zie het als mazzel, die jeugd. Dat ik gedwongen werd om in andere culturen te leven. 101 zaterdag 25 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66