Meer aanhoudingen na aanslag Londen 5 VAN CRIMINEEL TOT TERRORIST Het patroon van de doe-het-zelfterrorist verrast onderhand niet meer. Veel door IS geclaimde 'strijders' stonden kort daar voor bekend als kleine criminelen die er gens in hun leven waren vastgelopen en vervolgens, soms in recordtempo, radica liseerden. Het profiel van Khalid Masood, de man die met een huurauto zoveel mogelijk mensen wilde doodrijden op Westmin ster Bridge in Londen en een agent dood stak bij het parlement, vertoont veel over eenkomsten met dat van Mohamed La- houaiej-Bouhlel. Die Tunesiër ploegde vo rig jaar juli met een gehuurde vrachtwa gen door de mensenmassa op de boule vard van Nice. En zijn verhaal doet weer denken aan dat van Anis Amri, de bestuur der van de gekaapte truck die over de kerstmarkt in Berlijn denderde. Alle drie hadden van hun leven een puin hoop gemaakt en alle drie reden ze vol gas tot het niet verder ging. Ze deden het in naam van de jihadistische zaak die ze pas aan het einde van hun leven omarmden. De Britse bekeerling Masood (52), gebo ren als Adrian Elms, was eerder veroordeeld voor crimineel gedrag. Hij zat in de cel we gens wapenbezit (een mes), het herhaalde lijk toebrengen van lichamelijk letsel, ver storing van de openbare orde en vernieling. Kortom, geen fijne jongen. Maar ook geen door IS-geïnspireerde terrorist. Mohamed Lahouaiej-Bouhlels verhaal loopt redelijk parallel aan dat van Masood, met vijf veroordelingen wegens het toe brengen van lichamelijk letsel, diefstal en dealen. Lahouaiej (31) was een notoire en gewelddadige vrouwenjager. Volgens zijn vader was hij enige jaren onhandelbaar om dat hij 'depressief en agressief was. Op een strikte geloofsovertuiging kon niemand hem ooit betrappen. Lahouaiej werd regel matig dronken gezien en at varkensvlees. De vrachtwagenmoordenaar van Ber lijn, Anis Amri (24), had ook al de nodige ^Alledrie hadden ze van hun leven een puinhoop gemaakt veroordelingen op zijn naam staan. Hij ont vluchtte Tunesië toen de politie hem op de hielen zat voor het stelen van een vrachtwa gen. Hij werd bij verstek veroordeeld we gens bezit van drugs. In Italië kreeg hij vier jaar cel wegens het toebrengen van lichame lijk letsel, diefstal en het in brand steken van een asielzoekerscentrum. Volgens zijn fami lie was hij niet religieus, dronk hij alcohol en raakte hij pas korte tijd voor zijn dood in de ban van radicale moslims. Alle drie de aanslagen werden geclaimd door IS. In alle drie de gevallen lijkt het niet te gaan om een aanval die werd gecoördi neerd vanuit IS-bolwerken als Mosul en Raqqa, maar veel meer om door IS-propa- ganda geïnspireerde aanslagen. Van Amri verscheen zelfs een filmpje online waarin hij trouw zwoer aan IS-leider Al-Baghdadi. Ook hebben ze alle drie goed naar IS-propa- ganda geluisterd. De terreurgroep roept haar 'strijders' al een tijdje op om aanslagen te plegen in Europa. En noemt messen en wa gens daarbij als een effectief middel. „IS vist al een tijdje in de vijver van crimi nele types naar mensen die in staat zijn tot het plegen van zo'n apocalyptische, terroris tische daad", zegt Peter Grol, terrorisme-on- derzoeker aan de universiteit van Leiden. „Ze zoeken mensen die makkelijk te beïnvloeden zijn, bereid zijn tot zo'n impul sieve daad. Een zelfmoordaanslag is voor deze mensen een ontsnapping uit een leven vol problemen en biedt bovendien een per spectief op een paradijselijk leven. Althans, dat is wat IS hun voorhoudt." Mede van Grols hand verschijnt volgende week een boek over de levens van enkele Nederlandse jihadisten. Hun achtergronden verschillen sterk, maar wat de meesten ge meen hebben, is dat ze zich 'vervreemd voe len in een wereld die in hun ogen vol on recht is'. ,Dat vormt een belangrijk onder deel van de rechtvaardiging van hun geweld tegen alles en iedereen." WESTMINSTER BRIDGE Vier verdachten zitten nog vast. De anderen zijn op borgtocht vrij gelaten. Het hoofd van de dienst terreurbestrijding Mark Rowley zei gisteren dat de 52-jarige dader van de aanslag onder de naam Adrian Elms in het Engelse graaf schap Kent was geboren. Hij had zich tot de islam bekeerd en werd in de laatste jaren van zijn leven Khalid Masood genoemd. Door de aanslag kwamen vijf mensen om, onder wie de dader. Zo'n dertig gewonden lagen giste ren nog in het ziekenhuis liggen. Van twee van hen is de toestand kritiek. Masood werd enkele uren voor zijn terreuractie in Brighton ge zien. Zakenman Michael Petersen verklaarde gisteren dat hij de aan slagpleger in de receptie van een hotel in de kustplaats tegen het lijf liep. Petersen zei dat de man 'vriendelijk en beleefd' was en dat hij het gedrag van de aanslagple ger niet verdacht vond. Ook de hotelmanager omschreef de man als vriendelijk. „Hij lachte en maakte grapjes." De Britse politie heeft mensen opgeroepen om informatie te ge ven over Masood. „We willen we ten met wie hij omging en welke plekken hij bezocht", aldus Row ley. Om die reden is ook een foto van de gedode aanslagpleger vrij gegeven. De hoop is dat meer mensen Masood herkennen en hun informatie doorgeven aan de politie. BLOEMEN zaterdag 25 maart 2017 GO Londen, Berlijn en Nice: daders uit zelfde vijver Londen, Berlijn en Nice: in negen maanden drie grote aanslagen in Eu ropa met dezelfde doe-het-zelftactiek en eenzelfde soort dader, een ex-cri- mineel die jihadist werd. „IS zoekt in criminele milieus naar mensen die in staat zijn tot zo'n apocalyptische daad." Cyril Rosman Den Haag Hetzelfde laken een pak: Anis Amri, Moha med Lahoua- iej-Bouhlel, Khalid Ma sood. FOTO'S EPA De Britse politie heeft in de strijd tegen terreur nog twee personen aangehouden. De ar restaties zijn in de nacht van donderdag op vrijdag verricht. Na de aanslag woensdag in Londen heeft de politie bij anti terreuracties in totaal tien per sonen aangehouden. Peter Winterman Londen Ywva De plek des onheils bij West minster Bridge, fotoap Een agent te paard draagt een witte bos bloemen die ze even later bij de hekken van het Britse parlement zal leggen. Nog altijd komen veel Britten en toeristen naar het centrum van Londen om eer te betuigen aan de slachtoffers van de aanslag van afgelopen woensdag, fotoadriandennis/afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5