WEER EVEN THUIS mm H «ÜW 19 Theo Elenbaas groeide op achter de kerk in Nieuw- en Sint Joosland. „Een hechte gemeenschap, ledereen kende elkaar." i Mm Hij is geboren in Achter de Kerk, op nummer 18. Van dat huis weet hij niet zo veel meer; hij was nog klein toen ze wat door schoven in de straat en nummer 22 a betrokken. Zijn herinneringen aan de tijd in die ruimere woning op de hoek, met grote achtertuin, zijn ech ter talrijk. „Naast het huis was het garagebe drijf van mijn vader", vertelt Theo Elenbaas (64), nu woonachtig in Middelburg. „Klanten nam hij mee naar binnen voor een kop koffie. Va der kon met iedereen overweg; ging gemoedelijk om met zigeuners en di recteuren. Soms bleef het bezoek hangen. Dan zaten wij te luisteren naar alle verhalen." Als middelste in een gezin van ze ven kinderen, vijf jongens, twee meisjes, keek Theo enorm op tegen zijn drie oudere broers. „Ik probeerde erbij te horen, net zo te zijn als zij. We verschilden niet eens zoveel in leeftijd. Maar wat ik ook deed, ik bleef voor hen het kleine broertje." Hij voelde zich anders dan de an deren. „Misschien ook omdat ik ben vernoemd naar mijn drie jonggestor ven ooms Theodoras, Willem en Joost. In het najaar van 1944 gingen ze chocola halen bij de bevrijders, en trapten in 't Sloe op een mijn. Het verdriet van mijn grootmoeder en moeder moet ik als kind hebben ge voeld." Dat hij een bijzondere plaats in nam binnen het gezin, daarvan is hij overtuigd: „Wanneer ome Lou over kwam uit Frankrijk en op de fiets naar Middelburg ging, was ik degene die achterop mee mocht." Ook voelde hij zich de lievelingsklein zoon van zijn grootmoeder: „Als ik bij haar in Arnemuiden logeerde, pelden we garnalen in het achter huis. Ik verdiende een dubbeltje voor een vol schoteltje." Zorgzaam was hij, en hij voelde zich verantwoordelijk: „Ik hielp mijn moeder met afstoffen, stofzuigen, af wassen. Als ik op zaterdagen bij de boer had gewerkt, bieten splitsen, uien trekken, hooien, droeg ik uit mijzelf een gedeelte van het geld aan haar af." Later zou hij voorzitter van de gereformeerde jeugdvereniging worden, en rond zijn twintigste jeugdouderling. „Ik realiseer me dat ik een ernstige jongen was." Maar veel plezier herinnert hij zich ook: eindeloos voetballen met vrienden op het pleintje achter de kerk; op lege conservenblikken lo pen; Ivanhoe spelen rond de molen, met zelfgemaakte beschilderde zwaarden en grote pannendeksels als schilden; de uitdagende spanning tussen leerlingen van de christelijke school en leerlingen van de openbare school; het ringrijden met Pinksteren en op zaterdagavonden bij Cafetaria Tuk de meisjes ontmoeten. Eens haalde hij samen met zijn broers een op Schouwen aangespoelde dolfijn op, sleepte deze achterom, begroef de stinkende massa in de tuin om de restanten in het kader van biologisch onderzoek een paar jaar later weer op te diepen. En nooit zal hij het kletsen 'op d'n hoek' vergeten, de hangplek voor Nieuwlandse jeugd, waar ze el kaar op mooie zomeravonden tijdens de Tour de France opzweepten. „Dan organiseerden we onze eigen wieler ronde. Met een officiële start en fi nish. Er deden zeker zo'n twintig jongens en ook volwassen mannen mee. Vanuit het dorp richting Arne muiden en over de Boomdijk weer terug. Op gewone fietsen. Maar hard dat het ging. Na drie rondjes stortte je bijna misselijk van de trappers." Binnen deze hechte gemeenschap waren zij een warm gezin, zegt Theo. „Er mocht veel. Vader nam ons mee naar Vlissingen als het stormde, en wandelde in de strenge winter van 1962 met ons door de besneeuwde landerijen. Moeder was aan al die gekkigheid gewend. Als we zondags maar meegingen naar de kerk in Ar nemuiden; in ieder geval één keer. Wie de tweede keer liever thuisbleef, moest het huis stofzuigen." Omdat bijna iedereen daar wel voor te por ren was, lacht hij, hadden ze een rou lerend systeem. Wat ik ook deed, ik bleef voor hen het kleine broertje zaterdag 25 maart 2017 GO De hangplek was 'op d'n hoek' Jacoline Vlaander Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer even thuis'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. A Theo Elenbaas bij het huis van zijn jeugd, foto ruben oreel Theo op de ambachtsschool in Middelburg, 1968. -Theo Elenbaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54