14 WEE Hij dacht dat hij voorbestemd was om als geschiedenisleraar voor de klas staan, maar uiteindelijk bleek Anthoni Fierloos zich echt thuis te voelen in de boekhandel. „Ik heb de keuze gemaakt en er nog geen dag spijt van gehad." PORTRET ANTHONI FIERLOOS Maar ik doe alleen dingen die ik zelf leuk vind en soms zitje faliekant mis. Dat is niet erg, zolang er andere uitgaven zijn die datopvangen Boeken lees ik altijd. En ja, op papier. Ik heb wel een e-reader, maar daar lees ik niet op Het zijn weer de hoogtijdagen van het boek. Anthoni Fierloos kan als ei genaar van Het Paard van Troje in Goes alleen maar blij zijn met de Boekenweek, die van daag begint. „Je ziet veel mensen die speciaal dan een boek komen kopen, maar niet altijd precies weten wat ze willen. Ik vind het heel leuk om hun te adviseren. Dankzij de Boekenweek krijgt de boekenwereld wel oneven redig veel aandacht, want het blijft toch een kleine branche, een niche. Maar het is een mooi vak. In een boekwinkel heb je opvallend leuk publiek, aardige klanten. En boeken bieden altijd gespreksstof." „Bij ons thuis werd er wel gelezen, maar niet heel veel. Mijn vader begon als timmerman, maar is later bouw kundig tekenaar geworden bij de wo ningstichting in Heinkenszand. Hij heeft zijn eigen huis getekend en ge bouwd, wat ik heel bijzonder vind. Zijn handigheid heb ik niet geërfd, helaas. Als kind was ik een echte Jules Verne-lezer. Dat vond ik fascine rende boeken: avontuurlijk, maar ook een beetje techniekachtig, een beetje toekomstachtig. Rond mijn zestiende ben ik overgegaan op vooral science fiction, met Isaac Asimov als favoriet. Maar toen ik eenmaal literatuur ging lezen, zakte de rest weg. Dan merk je dat je jezelf toch ontwikkelt. Ik ging echt verzamelen, werk van schrijvers zoals Louis Couperus, Jacob Israël de Haan en Tom Lanoye." „Thuis heb ik altijd alle ruimte gekre gen om mijn eigen keuzes te maken. Vanaf mijn negende heb ik gezegd: ik word geschiedenisleraar. Dat leek me fantastisch. En ik ben iemand die zegt: als je iets echt wil, dan kan het en dan lukt het ook. Na de havo ben ik, op mijn zestiende, naar de leraren opleiding in Delft gegaan. Omdat het toen nog vrijwel zeker was dat de middenschool zou komen, kwam ik terecht op een proefopleiding die heel breed was, met maatschappij leer, economie, geschiedenis en aard rijkskunde." „Op mijn 22e ben ik afgestudeerd. Toen kon ik op mijn oude school in Goes aan de slag. Wat ik leuk vond is dat je ineens zag hoe de verhoudin gen op school werkelijk lagen. Do centen die ik als leerling geweldig vond, bleken als collega heel anders te zijn. En leraren met wie ik niets had, bleken me juist heel erg te steu nen. Als docent had ik wel veel en thousiasme, maar 90 procent van de tijd was ik bezig om orde te houden. Je probeert kennis over te brengen, maar ik merkte dat dat heel moei zaam ging. Dat is een heel zwaar jaar geweest. Misschien was ik nog te jong, maar ik ben blij dat ik het in elk geval heb geprobeerd." „Ik zag dingen die ik leuker vond dan het onderwijs. Elke zaterdag stond ik bij Het Paard van Troje van Jan en Janny Hoogstrate in de winkel, waar ik vanaf mijn vijftiende al vakantie werk had gedaan. Janny vroeg: 'Zou je hier niet vast willen komen werken?' Die keuze heb ik toen gemaakt en sindsdien heb ik er geen dag spijt van gehad. Mijn opleiding was uiteinde lijk ook heel geschikt voor het boe kenvak. Door de breedte ervan wist ik van heel veel wel een beetje af. Dat kwam goed van pas." „Jan en Janny zijn in Goes begonnen in 1980, op het dieptepunt van de cri sis. Ze hebben altijd een stijgende lijn kunnen vasthouden. Dat was voor mij niet mogelijk. Door de crisis vanaf 2008 is de omzet in het boeken vak ongeveer een kwart minder ge worden. Dat hebben wij grotendeels kunnen opvangen doordat ik per on geluk ook iets anders ben gaan doen: uitgeverijtje spelen." „Ja. Dat kwam door de gemeente. Goes bestond in 2005 600 jaar en het PASPOORT museum ging na een lange verbou wing weer open. De gemeente wilde alle scholen een soort werkboek/ stripboek geven. Ik heb altijd wel iets gehad met stripboeken en kende te kenaar Danker Jan Oreel goed. We hebben het kunnen uitbreiden tot een echte publicatie. We hadden het geluk dat we het eerste exemplaar konden aanbieden aan, toen nog, premier Balkenende. Dat is natuur lijk promotie die onbetaalbaar is. Wat dat voor de winkel heeft gedaan, is gigantisch." „Het kost heel veel geld, maar wan neer je de juiste mensen om je heen verzamelt, kan het. Als het goed is, verdient het zichzelf ook terug. 'Zee land in strip' was bijvoorbeeld een duur project, maar dit jaar gaan we de 20.000 exemplaren passeren. Dat geldt ook voor het Zeeuwse Knop Bakboek. Dat sloeg echt alles. Toch blijft het risicovol. In 2015 hadden we tien nieuwe titels. Dat was veel te veel. Maar ik doe alleen dingen die ik zelf leuk vind en soms zit je faliekant mis. Dat is niet erg, zolang er andere uitgaven zijn die dat opvangen. Van elk boek leer je ook weer als uitgever. En het is zó leuk om te doen." „Vroeger had je een duidelijke hië rarchie: auteur, uitgever, boekhande laar. Door het instorten van de boe kenmarkt is ons contact met uitge verijen veel beter geworden. Zij kij ken nu meer naar welke handelaar zich voor een bepaald boek wil in zetten, omdat ze merken dat zelfs een bescheiden winkelier als ik in vloed kan hebben op een boek. Daar door lukte het bijvoorbeeld om T.C. Boyle, een van de grootste Ameri kaanse auteurs, naar Goes te halen. Dat voelt nog steeds als een droom. Maar ook vorig jaar bijvoorbeeld Nick Simon. Er stond een rij tot de parkeerplaats, met mensen die bijna allemaal ook hun boek kochten." „Soms wel. Dat heeft ook met de economie te maken. Door heel veel activiteiten te organiseren, samen te werken, laagdrempelig te zijn en boeken uit te geven, gaat het nog steeds goed. Maar je bent ook afhan kelijk van hoe de stad het doet. Als er winkels sluiten, zijn er minder pas santen en heb ik ook minder omzet. En ik vind het niet meer van deze tijd dat we niet zelf mogen beslissen op welke zondagen we open gaan. Toeristen begrijpen dat ook niet. Ik wil geen enkele ondernemer dwin gen op zondag open te zijn, maar ik wil ook niet dat anderen mij dwin gen op zondag dicht te zijn." „Goes is een fantastische boeken stad. We mogen trots zijn op wat we hebben. We gaan ook heel goed met elkaar om. Met Manda Heddema van De Koperen Tuin heb ik goed contact en we werken regelmatig samen. Dat geeft een enorm positieve uitstra ling. Dat is veel beter dan wanneer je elkaar kapot concurreert. Klanten waarderen het ook dat we naast el kaar bestaan. Tegelijkertijd houdt het ons allebei alert, scherp." „Ja, hoor. Ik ga elk jaar drie weken op vakantie, zonder me zorgen te ma ken over hoe het hier loopt. Onze medewerkers - José, Jacqueline en Nancy, maar ook mijn kinderen Jo lieke en Pepijn en diverse fantasti sche vakantiekrachten - redden het prima zonder mij. Maar boeken lees ik altijd. En ja, op papier. Ik blijf toch een verzamelaar. Ik heb wel een e- reader, maar daar lees ik niet op. Ook op vakantie gaat een kratje boeken mee. En ik loop dan altijd wel even een boekhandel binnen om te kijken hoe ze het daar doen. Voor je het weet, ben ik toch weer boeken aan het rechtzetten. Dat gaat vanzelf." Afgelopen dinsdag, kort na het gesprek, overleed de vader van Anthoni Fierloos. Op zijn verzoek is plaatsing van dit in terview niet uitgesteld. zaterdag 25 maart 2017 GO Van elk boek leer je ook weer Rolf Bosboom Zat de liefde voor het boek er al vroeg in? Lag het voor de hand dat je het boekenvak inging? Maar toch niet voor de klas be land? En dus toch maar voor het boek gekozen? Sinds 2003 ben je ook eigenaar. Is het boekenvak veel veranderd? Per ongeluk? Naam: Anthoni Fierloos Geboren: 6 augustus 1966 in Goes Opleiding: Christelijk Lyceum voor Zeeland in Goes, Lerarenoplei ding in Delft Werk: Korte tijd docent aan het Buys Ballot College in Goes, sinds medio jaren 80 werkzaam bij boekhandel Het Paard van Troje in Goes. In april 2003 nam hij de winkel over. Sinds 2005 is hij ook uitgever. Onder de naam Het Paard van Troje zijn inmiddels tientallen boeken over Zeeuwse onderwer pen verschenen. Prijzen: Op shortlist Boek verkoper van het Jaar 2014, genomi neerd als Boekver koper van het Jaar 2016/2017 Woonplaats: Goes Burgerlijke staat: Getrouwd met Jo- landa Fierloos-van der Linde. Ze leer den elkaar kennen in de winkel. Samen hebben ze twee kinderen: Jolieke en Pepijn Sindsdien heb je talloze boeken over Zeeuwse onderwerpen uitge geven. Is dat rendabel? Welke invloed heeft een boekhan delaar? Maak je je zorgen over de toe komst van de boekhandel? Goes heeft meerdere boekwin kels. Is de concurrentie groot? Kun je de winkel ook af en toe los laten? Anthoni Fierloos: „Goes is een fantastische boekenstad. We mogen trots zijn op wat we heb ben." FOTO'S MARCELLEDAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50