corendon.nl/opruiming corendon H 1' q 4 lédèfeldag lOOjaanbiedingén Vertrekuhiapril NdoiJidaaemaeldidH Fiasco Trump: zorgplan krijgt te weinig steun «I bald niet alleen YOU CANCER ~-[.PVJÜViptc kanker heb je De schouw van Claudia Helmons stond vol met wenskaarten toen ze borstkanker kreeg. Maar er was er geen één die haar rotgevoel verwoordde. Ze ontwierp haar eigen kaartjes, die nu in de boekhandel liggen. MOEILIJKE MOMENTEN ze het woord kanker niet te gebrui ken, omdat ze dit te confronterend vond. „Kinderen associëren kanker met de dood. Dus toen ik mijn zoon tje van 8 op de rand van zijn bed ver telde dat ik ziek was, zei ik: mama heeft een knobbeltje in haar borst die de dokter eruit moet halen. Hij reageerde recht voor zijn raap: heb je borstkanker?" Helmons kent geen taboe meer. Zelfs haar kale hoofd vlak na de che motherapie kwam op een kaartje: 'you are bald, brave and beautiful'. „Natuurlijk voelde ik mezelf niet mooi of vrouwelijk toen ik met één afgezette borst en een kaal hoofd voor de spiegel stond, maar echte schoonheid zit van binnen. Die boodschap wil ik meegeven." De Republikeinse zorgwet haalt geen meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Ook na dagen marchanderen in de achterkamertjes van Was hington stonden niet genoeg Republikeinen achter het zorg plan van hun eigen partij. Het leek met 33 Republikeinse te genstanders onverbiddelijk weggestemd te worden. Trump en partijleider Paul Ryan beslo ten het plan niet in stemming te brengen. De president had daar eerder nog op aangedron gen, maar durfde het niet aan. Toen donderdagavond bleek dat de stemming uitgesteld moest worden omdat te veel Republikeinen twijfelden over het plan uit de koker van Ryan, kwam Trump met een laatste waarschuwing. Het was nu of nooit, liet hij weten. Als ze voor het weekend niet akkoord gin gen met het voorstel, zou hij het door hen zo verafschuwde, ha perende zorgsysteem van Obama intact laten. Een gok, want zo dreigde hij- zijn belofte om Obamacare in te trekken niet waar te kunnen maken. Maar Trumps partijge noten hadden bedenkingen. 'Trumpcare' bespaart geld, maar zorgt er ook voor dat 24 miljoen mensen hun polis kwijtraken. Uiteindelijk koos Trump eieren voor zijn geld en diende het voorstel niet in. Standaardprintjes als 'be terschap' of'een opkikker- tje' vond Claudia Hel mons (41) de ergste. „Alsof ik een griepje had. Ik voelde me niet begrepen. Wie zei mij dat ik beter zou worden?" De Noord- Brabantse begrijpt het ergens wel. Het is ook lastig om de juiste woor den te vinden bij een ziekte die zo onvoorspelbaar en angstaanjagend is als kanker. Maar toen in september 2013 een tumor werd ontdekt in haar rechterborst, had Helmons meer behoefte aan een oprechte hartenkreet dan aan een cliché-beertje op een kaart, vertelt ze droogjes. COUNTDOWN TöTWE last chemO tuv* Zo bedacht ze haar eigen kaartenlijn, waarvan een deel door fabrikant Hallmark wordt verkocht. Het zijn negen wenskaarten met oppeppers als 'Countdown to the lastchemo', 'Hé jij, powervrouw, jij kan dit!' en 'Babbelen over koetjes en kanker, bij jou of bij mij?' Sommigen vinden die laatste kaart te luchtig, niet passend bij de vaak lange lijdensweg van een patiënt. Maar Helmons heeft er goed over nage dacht. „Het onderwerp hoeft niet zo beladen te zijn. Spreek er gewoon over, liefst met een beetje humor. Voor mij werkte dat goed." Over humor gesproken: Helmons, moeder van twee jonge kinderen, ontwierp een kaart waarmee ze vrouwen na een borstreconstructie feliciteert met hun nieuwe 'boobies'. Zelf liet ze in 2015 haar tweede borst afzetten. Uit erfelijkheidsonderzoek kwam naar voren dat het risico op terugkeer van borstkanker groot was. „De oorzaak was niet fijn, maar ik ben blij met het resultaat. Mijn nieuwe borsten zijn een felicitatie waard." De boobie-kaart kwam niet door de selectie van Hallmark, maar wordt geregeld verkocht via Helmons eigen website Postvannummer48.nl, waar ze nog meer gedurfde kaartjes ver koopt. Haar favoriet: 'Kanker is ge woon echt k*t'. „Die kaart had ik graag zelf gehad." In haar eerste ontwerpen durfde zaterdag 25 maart 2017 Een kaartje om te praten over koet j es en kanker GO Uit onderzoek van Hallmark onder ruim 2.000 Nederlan ders en Vlamingen blijkt dat één op de vijf mensen zoveel moeite heeft de juiste woor den te vinden, dat men maar helemaal niets op de post doet. Met name jongeren vin den het lastig om gevoelens op papier te zetten. Om deze reden verkoopt Hallmark nu 36 kaartjes voor momenten als liefdesverdriet ('Gebroken hart? Ik help je graag de stuk jes weer aan elkaar te plak ken'), ontslag ('Ik vind het echt rot voor je'), een burn-out ('Nu even stoppen met doorgaan #denkaanjezelf') of voor men sen die kampen met een de pressie ('Knuffels, kusjes en krachtbundels'). WASHINGTON Een staaltje Trumpiaans onderhandelen kan niet voorkomen dat de Amerikaanse president en zijn partij een gênante neder laag lijden. kanker ClW'UV 1 II I I r—N i ♦- I I you I I treinift Claudia Helmons tussen de door haar ontworpen wenskaar ten. FOTO ARIE KIEVIT en docfom denk ik ook aan jou Hanneke van Houwelingen Lepelstraat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4