Samen bidden vóór en na het seksueel misbruik, dat komt voor 13 MELDPUNT „Het is goed dat zo'n meldpunt er is, want hier hebben ze beter zicht op wat wel en niet nor maal is binnen streng christe lijke gezinnen. En dat is niet an ders dan in de maatschappij in het algemeen. Het gebeurt dat een dader zich met de Bijbel in de hand beroept op de machtsverhoudingen bin nen het gezin: de kinderen moe ten de ouders gehoorzamen, de vrouw de man. Ook zijn er nogal wat daders die als het uitkomt, het vergevings- verhaal misbruiken. In de Bijbel staat: wie zijn zonden belijdt en laat, zal verge ving ontvangen. Met de Bijbel in de hand worden de zaken nogal eens omge draaid. De da der eist verge ving, óók als hij niet meer op zijn fouten te rug wil komen en niet echt spijt betoont. Een slachtoffer dat niet ver geeft, zou niet christe lijk Maar zo ligt het niet! Vergeving is geen plicht. Het is het récht van het slachtoffer. Wel moet een christen vergevingsgezind zijn. Als de dader met de Bijbel schermt om zijn daden goed te praten, kan een reguliere hulp verlener denken: zo werkt het daar blijkbaar. Maar wij weten: dit is onzin. Wij zeggen: God is rechtvaardig, dit mag niet, er is geen reden te verzinnen die dit goedpraat. En dat werkt bevrij dend", zegt Chris vol overtui ging. „God vraagt van ons een leven tot eer van Hem. Deze zonde mag niet goedgepraat worden en verdient straf. Verge ving kan er alleen zijn als de da der berouw toont. Dat gaat die per dan spijt." In de Bijbel staat: als God bij je is, wat kan een mens je dan doen? Ik wist dat ik voor God als mens niet minder was Soms breken slachtoffers van seksueel misbruik met hun ge loof. Chris: „Een gelovig slacht offer kan zich afvragen: 'Hoe kan het dat God dit toelaat?' Bij mij is die gedachte niet opgeko men. Ik heb tijdens het mis bruik steeds het gevoel ge had: God ziet dit en Hij is het er niet mee eens. Ik voelde: Hij is bij mij, Hij helpt mij dit te doorstaan. Het heeft een doel, al zie ik dat niet. In de Bijbel staat: als God bij je is, wat kan een mens je dan doen? Dat heeft me geholpen. Ik wist dat ik voor God als mens niet minder was door wat er gebeurd was. De zonde is van mensen, het herstel van God." Waarom een apart - reforma torisch - meldpunt? Van der Zouwen ziet wel een over eenkomst met Roze in Blauw. Dat is een groep poli tiemensen die speciaal ge traind is om aangiftes op te nemen van homo's en les biennes in zaken die met hun geaardheid te maken hebben. „Of het nu gaat om seksu ele geaardheid of je geloof: het is een wezenlijk onder deel van je identiteit en kleurt alles. Voor ons is het net zo belangrijk dat we te recht kunnen bij iemand die onze wereld van binnenuit kent. Bijvoorbeeld omdat het geloof soms bij het misbruik wordt betrokken en daarmee ontheiligd wordt. Zo komt het voor dat het slachtoffer vóór en na het misbruik met de dader moet bidden of dat de Bijbel gebruikt wordt als excuus. Dat mag nooit zo zijn. Seksueel misbruik is bij ons net zo fout en naast het verhaal van berouw, spijt en vergeving in christelijke con text, is er gewoon het straf rechtelijke verhaal van de da der die een misdrijf pleegt." Uit de ervaringen van het meldpunt blijkt dat ook in reformatorische kring een minderheid van de hulpvra gers (20 procent) man is. „Een kleine minderheid van de daders is vrouw. We den ken dat seksueel misbruik niet vaker voorkomt in onze kring dan daarbuiten, maar dat weten we niet zeker", zegt Van der Zouwen. Bij seksueel misbruik zijn in de regel geen anderen aanwezig dan de dader en zijn slachtof fer. Het ontbreken van getui gen en - zeker als het niet onmiddellijk erna is - van bewijs, maakt het moeilijk daders veroordeeld te We denken dat seksueel misbruik niet vaker voorkomt in onze kring dan daarbuiten krijgen. Slachtoffers zien daarom vaak van aangifte af. Van der Zouwen: „We weten niet of binnen onze kring al dan niet vaker aangifte wordt gedaan. Ook dat is een interessante vraag waar wij graag het antwoord op zou den willen weten. Er is nooit onderzoek naar gedaan." „Meestal is het misbruik niet ineens over. Of het mis bruik is al heel lang geleden gebeurd en ze vertellen voor het eerst hun verhaal. Soms is een luisterend oor genoeg. Dan gaan ze na het gesprek weer door met hun leven. Soms krijgt het een vervolg. We horen zelden achteraf iets terug over de afloop. Omdat we echt anoniem contact hebben, zijn we niet direct bij het proces betrok ken. We geven alleen aan hoe je eventueel aangifte kunt doen en steunen daar bij." Na jaren in de hulpverle ning, is er weinig meer dat haar nog verbaast. „Niets is te gek. Alles gebeurt." Maar één ding raakt haar steeds meer: „De nood, de wan hoop, de impact die het heeft op levens. Dit is dus wat misbruik veroorzaakt. Dat maakt altijd weer indruk: die gebroken levens." zaterdag 25 maart 2017 GO niet mee eens ■B «SM Berna van der Zouwen is projectleider van het Refor matorisch Meldpunt, dat op 1 maart precies één jaar be stond. In die tijd heeft het meldpunt zo'n 250 chats gehad. Er zijn goede contac ten met scholen. Zo staat op de website www.ikmeldhet.nl ook een aanbeveling van het Calvijn College in Goes. „Scholen komen deze proble matiek tegen", verklaart Van der Zouwen. -Berna van der Zouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49