Ik luister alleen, ik ben een stuurman aan wal 9 WlZtLKoVXÏVE PZC ONLINE Oplossingen zijn soms net als pannenkoeken. Mislukt de eerste? Geeft niet, er komen nog heel veel pogingen. Fijne #pannenkoeken dag! De vraag is behoorlijk direct. „Hoe komt het dat we u niet kennen?", vraagt een student bedrijfskunde van de HZ University of Applied Sciences woensdagmiddag aan Bernard Wientjes. De oud-voorzitter van de werkgeversorganisatie VNO- NCW is veel te vriendelijk om te antwoorden dat de studenten, die niet in groten getale zijn komen opdagen, zich misschien beter hadden kunnen voorbereiden. In plaats daarvan vertelt hij in sma kelijke anekdotes dat onzichtbaar heid juist een van zijn kwaliteiten was. „Mijn werk was te zorgen dat er in Den Haag geen besluit werd ge nomen zonder dat de werkgevers erbij betrokken waren", legt hij uit. „Of ik nou veel in de krant stond of weinig, dat maakte mij niet uit, als ik maar succes had." Polderen doe je niet in de schijn werpers. De meeste akkoorden die in Nederland worden gesloten, zijn in het geheim voorbereid, legt Wientjes uit. „Ik ben eigenlijk kampioen achterkamertjespoli tiek." Dat klinkt negatief, realiseert hij zich, maar dat is het in zijn ogen niet. Als de werkgevers bij het soci aal akkoord openlijk hadden over- legd met de vakbonden, of bij het energieakkoord met Greenpeace, dan hadden de achterbannen met een de hakken in het zand gezet en was er nooit iets van terechtgeko men. Dus nam hij nogal eens een geheime gang of een achterdeurtje. Met het project Standplaats Zee land hoopt de provincie te profite ren van de schat aan ervaring die Wientjes meebrengt. Op uitnodi ging van ZB Planbureau en bibli otheek van Zeeland praat hij drie dagen lang met ondernemers, stu denten, scholieren, onderzoekers en bestuurders. In Vlissingen, Domburg, Middelburg, Goes, Ter- neuzen en Gent. „Ik had gehoopt op drie dagen vakantie", grapt hij woensdagavond aan het diner met Gedeputeerde Staten, „maar dit is keihard werken." Op die uitspraak komt voorzitter Jacques Suurmond van de Toeristi sche Ondernemers Zeeland (TOZ) de volgende ochtend in Domburg terug. „De associatie van Zeeland met vakantie sprak ons heel erg aan." Wientjes wordt bijgepraat over de combinatie van zorg en toe risme, of zoals de ondernemers zelf Ik ben eigenlijk kampioen achterkamertjes politiek liever zeggen: gezondheidstoe- risme. Hij benadrukt geen expert te zijn. „Ik luister alleen maar, ik ben een stuurman aan wal", zegt hij donderdagavond tijdens een Meet Up met publiek in de ZB. Maar tel kens als hij reflecteert op wat hem wordt voorgelegd, is hij scherp, ter zake en niet zelden grappig. Loop voorop met preventie in de gezondheidszorg en met verduur zaming van recreatieverblijven, be toogt hij, want daar gaat de toerist van de toekomst om vragen. En laat ondernemers het voortouw ne men. „Bij VNO-NCW zeiden we: we steunen de koplopers, we hel pen de middengroep en we doen niks voor de achterblijvers." Presenteer je niet als zielig. Zee land hoeft geen groot verpleeghuis te worden. „Zeeland kan het Florida van Nederland worden, hoor ik vaak. Maar Florida heeft ook de grootste raketbasis van de wereld. En Disneyland." Leg je niet neer bij voorspellin gen, zoals over krimp, een woord dat hij verafschuwt. „Economen voorspellen altijd verkeerd. In 2040 zou de Zeeuwse bevolking met 10.000 mensen zijn afgenomen. Dat zijn 3000 banen. Jullie moeten toch gemakkelijk in staat zijn daar een antwoord op te geven?" Centrumgemeente Behalve op ondernemerschap ha mert Wientjes op scholing, zoals een bètacollege, want in alle secto ren gaat de technologie de doorslag geven. En waarom heeft Zeeland geen leidende centrumgemeente? „De stadsstructuur wordt de mag neet van de toekomst. Dus Vlissin gen en Middelburg, bundel je kracht." Op de afsluitende vrijdag maakt Wientjes een vaartocht naar Gent, langs bedrijven in de Kanaalzone. „Weer een feestdag", zegt hij la chend. „De zoveelste vakantiedag." CORDEJONGE VZUCHT&N FoilTieALVjP ie vzoee1 zaterdag 25 maart 2017 UW REACTIE Bij de brand in Kapelle is het fruitbedrijf volledig ver woest. Heel veel lezers leven op social media mee met de eigenaar van het bedrijf en proberen hem een hart onder de riem te steken. „Blij dat er geen slachtoffers gevallen zijn, maar ja, heel je bedrijf weg. Fam. de Jong, heel veel sterkte", zegt Rosalie Me- ijer-Slabber op Facebook. Jan de Jonge heeft woor den van gelijke strekking: „Erg voor die hardwer kende familie. Gelukkig al leen materiële schade." „Wat je opgebouwd hebt is in een keer verwoest. Heel veel sterkte", aldus Bep Maarsman. TWITTER Omdenken @Omdenken En zo krijgt de nationale pannenkoekendag ineens een filosofisch tintje. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op PZC.nl 1. Vuurzee in Kapelle: 'Alles is naar de klote' 2. Zeer grote brand in Ka pelle, luchtalarm gaat af 3. Evacués blij met veilige slaapplaats in Hotel Goes 4. Alleen woning eigenaar ontsnapt aan brand Kapelle 5. 44 huizen ontruimd we gens vervuilde lucht boven Kapelle Kijk op www.pzc.nl of D @pzcredactie IJ facebook.com/depzc 1 @pzcredactie Drie dagen lang was Zeeland de standplaats van oud-werkge versvoorzitter Bernard Wientjes. „Ik had gehoopt op drie dagen vakantie, maar dit is keihard werken." Ernst Jan Rozendaal Middelburg Bernard Wientjes (midden) in de stuurhut van de Denick. Naast hem schipper Alexander de Vries en de Terneuzense burgemeester Jan Lonink. foto dirk-jan gjeltema -Bernard Wientjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45