Boezem plant nieuwe kathedraal bij Kemzeke 8 Olaf Mooij maakt lab en rariteitenkabinet De auto is door mensen geschapen. Maar Olaf Mooij kijkt er anders naar. Is de auto niet een bijzonder organisme? de auto leidt in zekere zin wel de gelijk een eigen leven. Hij ver woordt het zo: „De auto is een rood bloedlichaampje dat zich be weegt door de aderen van een or gaan: het wegennet." Dat li chaampje legt dus een claim op de wereld, vormt een stevig deel van de voetafdruk van de mense lijke soort en neemt zoveel ruimte dat bossen en weiden on der asfalt verdwijnen. Ik zie het werk van Mooij als metafoor voor de plaats van de techniek in ons bestaan. Hij brengt het luchtig en met fantasie. Speelt geraffineerd met vorm, kleur, materiaal en textuur. Is een schilder en beeld houwer tegelijk! Toen Vlissingen nog kunststad was, kon je er spannende avontu ren beleven. In de Zware Plaatwerkerij bijvoorbeeld, zo'n unieke ruimte waar kunst met ballen zo goed tot zijn recht komt. Kwam moet ik zeggen, want kunst heeft er maar af en toe zijn kracht kunnen to nen. Het woonzorgcomplex waaraan sinds 2014 wordt ge werkt past beter in een stad die aan de beademing ligt van de arti kel 12 heelmeesters. Dus blijven de herinneringen. Aan de Brain- car bijvoorbeeld, die Olaf Mooij in 2005 naar en door Vlissingen reed in het kader van de manifestatie 'Mijn Domein'. Zo'n Ameri kaanse slee, met veel chroom, overwoekerd door een enorm stel hersenen. Die 's avonds oplicht ten met de beelden die de auto overdag had 'waargenomen'. Olaf Mooij (Rotterdam, 1958) is van de generatie die de auto nog heeft zien opkomen. In zijn jeugd lunchte je op een dagtochtje in de berm langs de snelweg. Gaf vader de auto na een lange dag een schouderklopje. En werd het blik wekelijks liefdevol afgesponst en opgepoetst. De auto heeft de wereld veran- derd. Ons land is niet voor te stel len zonder snelwegen en ver- keersgeraas, wouden van borden en kerkhoven en marketingcam pagnes waarin de auto synoniem is met identiteit, avontuur en een geluksgevoel. Daarop borduurt Mooij voort. Hij exposeert de auto als een levend wezen, een orga nisme, dat net zo woekert als de Japanse Duizendknoop die mijn tuin en die van de buren bezette, wat alleen met grof draglinege- weld was te keren. Mooij lijkt te rug te kijken naar hoe het alle maal begon. Hij richtte in Kult Terneuzen een rariteitenkabinet in, een verzameling auto's in em bryonale staat. Ze zweven in met sterk water gevulde apothekers- flessen. Soms bleek, met gaten die lijken op schedelopeningen. Soms in een bloederig vlies. Of voor zien van draderig weefsel. Mooij bewaart ook onderdelen. Expo seert ze in flessen of toont ze op consoles. Miniatuurstukjes stuur en bandjes, die op te kweken zou- t In Mooij's jeugd gaf vader de auto na een lange dag een schouderklopje den kunnen zijn tot het gebruike lijke formaat. Of zijn het de res ten, stukken die nooit de produc tielijn haalden? Mislukte proe ven? Zou ook kunnen... Wat ze hoe dan ook belichamen is de idee van de auto als levend wezen. Dat geboren wordt - en soms helaas niet - leeft en sterft. Natuurlijk weet Mooij ook wel dat dat niet letterlijk zo is. Maar... We kennen Marinus Boe zem van zijn Groene Ka thedraal op Flevoland. In 1987 werden er 178 populieren ge plant op de plattegrond van de ka thedraal van Reims. Nu is de Mid delburgse ideeënkunstenaar toe aan zijn tweede groene kathedraal. Bij Kemzeke, net onder Hulst, op het landgoed van de Verbeke Foundation, heeft hij honderd Ita liaanse populieren geplant die te zamen de vorm van de Abdijkerk Beaudeloo in Gent weergeven. Marinus Boezem (1934) is een in ternationaal gelauwerd beeldend kunstenaar, hij wordt in Nederland met Jan Dibbets en Ger van Elk ge zien als één van de grondleggers van de conceptuele kunst. Zijn nieuwe kathedraal bij Kemzeke wortelt in een eerder project, dat hij begin jaren 80 van de vorige eeuw uitvoerde. In Frankrijk, België en Nederland ging hij op zoek naar het licht in Cistercienser kloosters. Of wat daarvan over was, want soms was van de vaak eeuwenoude on derkomens van de volgelingen van de heilige Bernardus van Clairvaux niet meer dan een fundament te vinden. Boezem: „Het was een reis van een week of acht, langs 22 kloosters. Op alle locaties hield ik precies om 12 uur een onbelicht fo topapier van één bij één meter naar het licht. Thuis liet ik de vellen ont wikkelen. Ze werden zwart, ik had zwart licht gevangen. Die zwarte papieren zijn ingelijst, op het glas heb ik steeds de plattegrond van het betreffende klooster geëtst. Zodat de plattegrond in schaduw op het zwart valt en meebeweegt met de zon." Geert Verbeke, tien jaar geleden de oprichter van de naar hem ge noemde Foundation - wilde graag een werk van Boezem op zijn ter rein. Samen gingen ze naar de Be audeloo in Gent. De kerk was ver kocht en kreeg een horecabestem- ming. Boezem: „Ik had de kerk al in mijn eerdere Clairvaux-project op genomen. Toen we in Gent waren zagen we dat het hele binnenste ge- vuld was met steigermateriaal. Die steiger hebben we overgebracht naar Kemzeke. Fascinerend, je ziet als het ware het negatief van de kerk staan. Het licht speelt een be langrijke rol, helemaal in de geest van Bernardus van Clairvaux." Dat frame is nu vol geplant met Itali aanse populieren. Die groeien recht naar het licht, ze zijn sterk en heb ben weinig onderhoud nodig. De dakleien van de kerk zijn op de grond gelegd. „Weer die omke ring", zegt Boezem. Om het geheel heen wordt een betonnen muurtje gestort, 20 bij 50 meter. En bij de in gang komt een granieten steen, waarin de plattegrond van de kerk wordt gegraveerd, de stichtingsja ren 1584 en 2016 en de naam van de kunstenaar. zaterdag 25 maart 2017 Auto's op sterk water T/m 19/4. KULT Terneuzen, Bella- mystraat 26 A. Wo. t/m vr. 13.00- 17.00 uur. Za. 10.00-14.00 uur. Nico Out Recensie Werk van Olaf Mooij. fotosnicoout Jan van Damme Marinus Boezem (links) bij de nieuwe kathedraal. Met zijn vrouw Maria-Rosa en Geert Verbeke. fototinekeschuurmans Woensdag 29 maart houdt de PZC een excursie naar de Ver beke Foundation bij Kemzeke. Marinus Boezem is aanwezig om toelichting te geven op zijn Beau- deloo-project. Aanmelden kan via www.pzc.nl/club.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44