m PvdA: Oosterschelde moet op landelijke agenda terechtkomen Landbouwverkeer op proef over Zeelandbrug Megaklus Dow loopt tot nu toe gesmeerd 5 Nicole Groot heeft een nieuw ochtendritueel. Ze leidt de grote onderhoudsstop in kraker 2 bij Dow Terneuzen. „Als ik opsta, kijk ik eerst op mijn mobiele telefoon of het hard waait. Want dat is het laatste wat we willen hebben." De turnaround, zoals de grote onderhoudsstop in Dow- termen heet, loopt tot nu toe gesmeerd. „We hadden geen mooier weer kunnen treffen voor deze klus", prijst Nicole zich gelukkig. „Een zonnetje, niet al te veel wind, alsof we dit weer twee jaar geleden al hadden besteld." Zo lang, twee jaar dus, is Nicole met haar team al bezig met de stop. Een kraker We geven nu dagelijks 700 tot 800vergunningen af, normaal zijn dat er tachtig a honderd waarin nafta, lpg, butaan of propaan - af hankelijk van de marktprijs - wordt omge zet in grondstoffen voor met name plastics, is een wereld op zich. En ook nog een com plexe. Om alle installaties in ruim een maand binnenstebuiten te keren is een gi gantisch draaiboek nodig. Op het Dow-terrein zijn deze dagen 1500 externe medewerkers aan de slag. Niet minder dan 54 kranen zijn nodig voor hijs- werk. Nicole: „Ze komen uit heel Neder land, tot uit Assen." Al vanaf september zijn steigers opgebouwd, in totaal 160.000 kuub. „We doen, als de kraker in bedrijf is, ook onderhoud", vertelt Martijn Bracke die de ethyleenfabriek van kraker 2 onder zijn hoede heeft. „Voor elk karwei is een ver gunning nodig. Normaal gaat het om tach tig a honderd vergunningen per dag, nu zijn dat er wel 700 a 800." Veiligheid gaat voor alles. Het dragen van schoenen met stalen neuzen, brandvertra gende kleding, helmen met gehoorbe- scherming én handschoenen is verplicht. Bij de kraker zijn tijdelijk kantoren ge plaatst. Die zijn ontploffingsbestendig, kunnen enorme drukgolven weerstaan. Ni cole laat zo'n kantoor zien. Het lijkt wel een bunker. De turnaround is 2 maart officieel begon nen en moet 9 april afgerond zijn. Paul Din- genouts, operationeel leader van de aroma- ten- en butadieenfabriek van kraker 2, ver telt hoe de sfeer is. „Iedereen leeft ernaar toe. Na zoveel voorbereidingstijd wil je aan de slag. Het is echt een happening. Je bent met z'n allen ruim een maand zo intensief bezig. Met een 40-urige werkweek kom je er dan echt niet. We halen dat later wel weer in." Een fluitje gaat. Er moet een bak worden opgehesen. Het fluitje geeft aan dat je uit de buurt moet blijven. Zo simpel gaat het soms. Vlakbij de kraker is een soort markt. Mannen in overalls lopen af en aan. In de 'marktkramen', ondergebracht in contai ners, kunnen ze bouten en moeren krijgen, uiteraard met een orderbon, want alles wordt bijgehouden. Of ze de deadline van de turnaround, 9 april, halen, durven Nicole, Martijn en Paul nog niet te voorspellen. Alles wij st daar wel op. Kraker 2 moet er dan weer acht jaar te gen kunnen en als het even kan zonder al te veel storingen. „We hebben met deze kra ker laatst nog een Dow-record gebroken", meldt Martijn niet zonder trots. „We heb ben er bijna zes jaar mee gewerkt zonder productie-uitval, tot we eruit moesten voor deze stop." Hij zegt het bijna met spijt in zijn stem. Als Zeeland geen langetermijnvi- sie ontwikkelt voor de Ooster schelde, worden elders de keuzes gemaakt. Daarvoor waarschuwde Statenlid Anton van Haperen (PvdA) gisteren in de Statencom missie Ruimte. Daar was de Oosterscheldevisie aan de orde, een van de bouwste nen het Omgevingsplan dat de provincie eind 2018 vaststelt. Over de korte termijn wordt dus wel na gedacht, maar Van Haperen wil verder vooruitkijken. Hij wees op de recente waarschuwing van in genieur Frank Spaargaren, die der tig jaar geleden betrokken was bij de bouw van de Oosterscheldeke- ring. „De zeespiegel stijgt. Als we nu niets doen, gaat de Ooster schelde in 2100 gewoon definitief dicht. Dat is het perspectief. Zee land moet de discussie over de Oosterschelde en de overige Del tawateren agenderen, anders ge beurt er niets. Het is te gemakke lijk om te zeggen dat het rijk het wel onderzoekt." Van Haperen kreeg bijval van Gerwi Temmink (GroenLinks) en Nicole Heerkens (WD). Gedeputeerde Carla Schön- knecht wees erop dat in het Delta programma is vastgesteld dat voor 2050 geen ingrepen nodig zijn. Zeeland praat in zuidwestelijk ver band, met Zuid-Holland en Noord-Brabant, over de Deltawa teren. „Dat doet mijn collega De Reu, die de portefeuille water heeft. We zijn niet blind voor de toekomst. In de zuidwestelijke delta is er aandacht voor de ont wikkelingen tot 2100. Een lande lijk probleem. De Reu zal uw plei dooi om daar nog eens stevig aan dacht voor te vragen meenemen, voor zover hij dat nu al niet doet." De provincie laat op proef vanaf 1 juni 2017 op drie ochtenden in de week landbouwverkeer een uur over de Zeelandbrug rijden. Dat ge beurt tijdens daluren. Ze verwacht dat automobilisten er maximaal 5 minuten vertraging van ondervin den. Op dinsdag, woensdag en don derdag mogen landbouwvoertui gen tussen 9 en 10 uur de brug op. Ze moeten dan wel in konvooi en onder begeleiding rijden. Er gelden drie spelregels: er moet per bedrijf eenmalig ontheffing worden aan gevraagd, landbouwverkeer moet zich vooraf aanmelden en voertui gen mogen maximaal drie meter breed zijn. Zowel de Zeelandbrug als de Oosterscheldekering is nu gesloten voor agrarisch verkeer. De drie maanden durende proef komt er na overleg tussen ZLTO, Cumela, Rijkswaterstaat en provincie. De landbouw vraagt er al jaren om, specifiek tijdens het oogstseizoen. Loonwerkers bijvoorbeeld moeten nu ver omrijden. Als het experi ment goed verloopt, loopt de vrij stelling na 31 oktober door. zaterdag 25 maart 2017 PC Onderhoudsstop in kraker is een grote happening Harmen van der Werf Terneuzen -Martijn Bracke Nicole Groot, leader van de onderhoudsstop, met links Martijn Bracke, leader ethy leenfabriek. FOTO'S CAMILESCHELSTREATE &c. De Ernst Jan Rozendaal Middelburg Frank Balkenende Middelburg NI BRACKj werkzaamheden moeten 9 april gereed zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41