1 3 'Opsporing is een taak van de politie' 'Het internet zit vol met vieze oude mannen, dat is echt een probleem' 'Niet lichtzinnig te werk gaan' REACTIE OM Vijf jongens uit Apeldoorn ontmas keren pedoseksuelen en filmen de confron tatie. De video's posten ze op YouTube en worden door duizen den mensen bekeken. BETRI 1 l BUfcUII"l,m De 15-jarige Pim uit Apeldoorn legt via een chatroom op internet con tact met een man van een jaar of 45. In het chatgesprek zegt de man, ene Pieter, graag seks te willen met de jongen. Ze spreken af op een adres in Apeldoorn, zogenaamd de wo ning van de 15-jarige. Pieter geeft aan dat hij condooms, glijmiddel en een dildo meeneemt. Op verzoek van Pim koopt hij ook een pakje Marlboro. Net als de man bij de woning wil aanbellen, stopt er een auto. Vijf jongens stappen uit, filmen Pieter en confronteren hem met zijn seks- afspraak. „Ik had al zo'n vermoeden dat dit zou gebeuren.hakkelt de man, volkomen overvallen. Op ver zoek van Mike (24), die de vragen stelt, toont de man het pakje Marl boro en haalt hij een groene dildo uit zijn binnenzak. „Een seksaf- spraak met een 15-jarig kind kan écht niet", zegt Mike. „Ja, ik weet het", antwoordt Pieter schuldbe wust. „Ik heb er heel veel spijt van. Ik had dit niet moeten doen." Na een paar minuten laten de jongens hem gaan. Hij druipt af met het schaamrood op de kaken. 'Betrapt' Het filmpje zetten Mike en zijn vrienden op hun eigen YouTube- kanaal 'Betrapt'. Vier van dit soort video's staan er inmiddels op. En ze worden door duizenden mensen bekeken. „Het internet zit vol met vieze oude mannen", zegt Mike. „Dat is echt een probleem. We wil len die kindermisbruikers ontmas keren en ze zo laten schrikken dat ze zichzelf aangeven en hulp gaan zoeken. Dat zullen ze uit zichzelf nooit doen, daarvoor hebben ze een zetje nodig. Wij helpen ze dus ei genlijk." Het idee ontstond een paar maanden geleden. De vijf vrienden wilden een eigen YouTube-kanaal beginnen en zochten naar een mooie invalshoek voor hun video's. „We dachten: waarom gaan we geen pedo's ontmaskeren?", zegt Stefan (20). Het 15-jarige broertje van een van de jongens maakte een profiel aan op een sekschatsite en binnen tien minuten hadden er al 30 mannen gereageerd. „Als het zo snel gaat, is het eenjucking groot probleem - dachten we. En voor we het wisten, hadden we het eerste filmpje klaar." De werkwijze is steeds hetzelfde. Pim van 15 legt via internet contact. Er wordt bewijs verzameld via We willen ze zo laten schrikken dat ze zichzelf aangeven en hulp gaan zoeken chats, webcambeelden en telefoon gesprekken. „Dat gaat heel makke lijk", weet Peter (19). „De meesten zitten binnen een paar minuten al bloot voor de webcam en vertellen wat ze allemaal met Pim willen doen." Als ze voldoende bewijs hebben, maken ze een afspraak. Ter plekke confronteren de jongens de man en filmen zijn reactie. De beel den monteren ze tot een filmpje van een paar minuten, waarin ze ook het bewijsmateriaal tonen. De jongens weten dat hun aan pak niet zonder risico's is. Daarom nemen ze voorzorgsmaatregelen. Mike: „We blurren alle gezichten in de video. Ook noemen we geen achternamen. We willen voorko men dat deze mannen herkenbaar zijn en problemen krijgen." Opbiechten Zelf zijn ze ook al eens bedreigd. Door de zoon van een oudere man die ze in een video ontmaskeren. „We gaven die man een paar dagen de tijd om het op te biechten aan zijn vrouw", vertelt Mike. „Toen we erachter kwamen dat hij dat niet deed, zijn we naar zijn huis gegaan en hebben de beelden aan zijn vrouw laten zien. Die was in shock. Best zielig, maar we vonden dat we het moesten doen. Anders gaat die man door en maakt hij nieuwe slachtoffers." Die bewuste video staat nog niet op YouTube. Maar dat gaat binnen kort wel gebeuren, zeggen de jon gens. Het is de bedoeling iedere vrijdagmiddag een nieuwe 'Be- trapt'-video online te zetten. "De namen in dit verhaal zijn gefin geerd uit angst voor represailles. ALBERTO STEGEMAN zaterdag 25 maart 2017 Jongens ontmaskeren pedofielen op YouTube Het Openbaar Ministerie Oost-Nederland geeft a deze vorm van burgerop ring niet toe te juichen. sporing is een taak van i litie", zegt woordvoerder Apeldoorn De jongens hebben beet. Nadat ze een afspraak maakten met de pedofiel, confronteren ze hem met hun bevindingen en filmen zijn reactie. Dat leidt tot een filmpje van een paar minu ten op YouTube. foto youtube —Mike, vlogger in Op- de po- Bar- niet de bedoeling dat burgers dat zelf gaan doen. Het is voor ie dereen veiliger als de politie het doet, die is hierin gespeci aliseerd." Het OM gaat de video's be studeren. Van Heerde: „We kunnen op dit moment niet zeggen of het wel of niet mag wat die jongens doen. Dat hangt heel erg af van de om standigheden. We gaan de vi deo's onderzoeken en bekij ken of er sprake is van straf bare feiten." De Apeldoornse jon gens raakten onder meer geïnspireerd door Alberto Stege- man, die met zijn programma Under cover in Nederland ook allerlei crimine len, oplichters en misbruikers ontmas kert. Hij kent de vi deo's van de Apel- doorners niet, maar adviseert ze om niet over een nacht ijs te gaan. „Als ze lichtzinnig te werk gaan zou dat pijnlijk zijn. Wij doen altijd gron dig onderzoek, soms wel maanden lang. We zorgen voor slui tend be wijsmateri aal, zodat ze uiteinde lijk ook in de boeien worden ge slagen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3