Maaskant volgt De Koning op bij GAE Sinds1999weer compleet Belgisch podium in wielerwedstrijd E3 Harelbeke 31 Mocht E3 Harelbeke een voorbode zijn van de komende Belgische wielerjaren, dan is er leven na Tom Boonen. Gisteren stonden er drie Belgen op het podium, met Greg van Avermaet als winnaar. Sagan op bijna 11 minuten De Koning werd woensdagmorgen op non-actief gesteld door Go Ahead Eagles. Technisch manager Dennis Bekking liet daarop weten uiterlijk maandag, in aanloop naar het belangrijke uitduel met FC Twente, een nieuwe trainer voor de groep te willen hebben. Daar voor is de clubleiding uiteindelijk uitgekomen bij Maaskant. Met de Schiedammer, wiens ouders nog altijd in Deventer wonen, werd gistermiddag in grote lijnen een akkoord bereikt. Bekking wilde gisteravond nog niet bevestigen dat Maaskant het seizoen afmaakt als hoofdcoach van Go Ahead. „Ik kan daar nu nog niets over zeg gen", aldus de technisch manager, die wel liet weten 'er zo goed als uit te zijn' met de nieuwe trainer. De verwachting is dat Maaskant vanmiddag wordt gepresenteerd en maandag de spelersgroep voor het eerst onder handen neemt. In Deventer wacht de oefenmeester de loodzware opgave om Go Ahead in de komende zeven duels van de gradatie te behoeden. De club staat op de laatste plek in de eredivisie, met twee punten minder dan nummer zeventien ADO. Go Ahead pakte pas één punt in de laatste vijf competitiewedstrij den. Met de komst van Maaskant hoopt de clubleiding alsnog het tij te keren, minimaal één plek te klimmen op de ranglijst en mid dels een barrage alsnog de eredivi siestatus te behouden. Die ontsnappingsroute is be kend bij Maaskant, die als hoofd trainer van RBC (driemaal), Wil lem II en NAC met wisselende suc cessen tegen degradatie vocht. Bij Go Ahead keert Maaskant terug op het oude nest. Als speler was hij in in in 1990 actief in de Adelaars horst. Daar keerde hij zes jaar later als assistent-trainer terug. In 2003 werd hij hoofdtrainer van de toen malige eerstedivisionist. Dat hu welijk hield niet lang stand. Go Ahead bivakkeerde op de rand van de afgrond en toen Maaskant werd benaderd door RBC, verliet hij Go Ahead op aandringen van de cura tor. De coach gaf met die overstap, die hem zelfs geld kostte, de eerste aanzet tot de redding van de club. UITSLAGEN „Kiekenvelmomentje", zei Greg Van Avermaet over de doorkomst boven op de Oude Kwaremont, een iconische kasseienhelling. De Vlaamse wielersupporters hier zijn toch al nooit te beroerd om de lon gen uit het lijf te schreeuwen. Maar met drie Belgen op kop - naast Van Avermaet ook Philippe Gilbert en Oliver Naesen - was het gisteren helemaal feest. Van Avermaet: „Toen we naar Harelbeke reden, bedacht ik me dat het speciaal is dat we met drie Bel gen op kop waren. Als Belg ben je extra gemotiveerd als je in eigen land aan de start staat en dan van voren rijden in een internationale wedstrijd van dit niveau, dat is he lemaal mooi." De kopgroep was als een drie hoeksverhouding. Van Avermaet en Maesen zijn goede vrienden en trainingpartners. En Gilbert - sinds dit jaar Quick-Step - is vijf jaar ploegmaat van Van Aavermaet bij BMC geweest. „Olli krijg ik al dage lijks met me mee op trainingen en we doen altijd sprintjes. Ik weet hoe sterk hij is en was blij dat hij er bij was. En Phil is een groot kampi- oen, die altijd rijdt", zei Van Aver maet over de bijzondere samenstel ling van de kopgroep. „Phil en ik zijn een beetje hetzelfde type ren ner. Dat was soms niet makkelijk in één team. Toen hij bij mij in het team reed, kon ik niet achter hem aan. Vandaag gelukkig wel." Voor de start ging de meeste aan dacht - uiteraard - nog uit naar Tom Boonen, die de E3 Harelbeke vijf maal won. De mensen langs het parkoers zagen niets liever dan dat hij in zijn afscheidsjaar in de kop groep zou rijden. Of liever: zou winnen. Overheersing Boonen, uiteindelijk achtste, brak op de Taaienberg, met nog meer dan 70 kilometer voor de boeg, de wedstrijd open. Alleen de favorie ten bleven over en tien kilometer later demarreerde zijn ploegmaat Gilbert, om zo de kopgroep op te zetten. Met Van Avermaet kreeg E3 Ha relbeke een winnaar uit eigen land. Sinds 2012, met een zege van Boo nen, had er geen Belg meer op het podium gestaan van de mini- Ronde van Vlaanderen, zoals E3 Harelbeke wordt genoemd. En een compleet Belgisch podium, dat was Ik ben nu 31 jaar en heb tien jaar moeten vechten om deze koers te winnen al sinds 1999 niet meer gebeurd. De Belgische overheersing van gisteren kan wellicht als een mooie voorbode worden gezien voor de ja ren na het afscheid van Boonen. „Ik hoop het voor de Belgische wieler sport", zei Patrick Lefevre, ploeg- manager van Quick-Step. „Toen Museeuw stopte, zei iedereen: ']e zit met een zwaar probleem. Wie gaat dat gat opvullen?' Dat was Tom Boonen. Een nieuwe Tom Boonen zal moeilijk zijn. Maar Van Aver maet kan het en Gilbert zal ook nog een paar jaar koersen." Van Avermaet, die de laatste jaren is uitgegroeid tot een van de beste klassiekerrenners, weet dat hij met het afscheid van Boonen meer en meer de blikvanger zal worden van de het Belgische wielrennen. „Ik hoop het. Dat wil zeggen dat ik goed presteer. Aandacht komt door wedstrijden te winnen. Ik heb lang moeten wachten om in deze positie te zitten. Ik ben nu 31 jaar en heb tien jaar moeten vechten om deze koers te winnen." Dan Boonen zelf. Hij moest, na dat hij was gedoucht, eerst handte keningen uitdelen en op de foto gaan. Of hij dacht dat het publiek zijn afscheid makkelijker zou verte ren met drie Belgen op het podium? „Ze moeten er toch aan gaan wen nen, hè." VALPARTIJ zaterdag 25 maart 2017 PC Robert Maaskant moet Go Ahead Eagles van degradatie behoeden. De 47-jarige oefen- meester wordt vanmiddag ge presenteerd als opvolger van Hans de Koning. Johan Inan Deventer seizoen af bij Go Ahead Eagles. FOTO ERWIN SPEK WIELRENNEN E3 Harelbeke (Bel). 1. Van Avermaet (Bel) 206,1 km in 4.48.17; 2. Gilbert (Bel) z.t.; 3. Naesen (Bel) z.t.; 4. Durbridge (Aus) 0.40; 5. Pöstlberger (Oos) 0.41; 6. Valgren (Den) 0.52; 7. Colbrelli (Ita) z.t.; 8. Boo- nen (Bel) z.t.; 9. Van Baarle z.t.; 10. Bet- tiol (Ita) z.t. 16. Langeveld z.t.; 19. Terp stra z.t. Ronde van Catalonië (Spa). Vijfde etappe, Valls-Lo Port (182 km). 1. Valverde (Spa) in 4.14.52; 2. Froome (GB) 0.13; 3. Contador (Spa) z.t.; 4. Soler (Spa) 0.25; 5. Yates (GB) 0.32; 6. Martin (Ier) 0.46; 7. Gaudu (Fra) 0.58; 8. Carthy (GB) 1.04; 10. Kruijswijk 1.11; 24. Mollema 1.53. Klassement: 1. Valverde (Spa) in 17.44.27; 2. Froome (GB) 0.21; 3. Contador (Spa) 0.47; 4. Soler (Spa) 1.00; 5. Yates (GB) 1.15; 10. Kruijswijk 2.40. Belgische weelde en 'kiekenvel' Daan Hakkenberg Harelbeke Drie Belgen, Philippe Gilbert (I), Greg Van Avermaet en Oliver Naesen, sprinten na ruim 206 kilomter om de winst, fotocorvos —Greg van Avermaet (31) HARELBEKE De podium plekken waren eigenlijk al uit het zicht voor de wereldkam pioen. Quick-Step had in de eerste 150 kilometer van E3 Harelbeke het gevaar Peter Sagan al met succes onscha delijk gemaakt en de kans dat hij het gat naar de kopgroep met Philippe Gilbert en Greg Van Avermaet zou overbrug gen was klein. Toen Sagan in aanloop naar de Paterberg hard onderuit ging, was het helemaal gedaan met zijn wedstrijd. Uiteindelijk kwam Sagan als vier na laatste over de streep, bijna elf minuten na winnaar Van Avermaet. Robert Maaskant maakt het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31