Tractaatwea Lichaam onbekende vrouw uit Het Zwin na 23 jaar opgegraven 'Geef kinderen les over sociale media' Varend ontgassen is moeilijk te controleren 2 MAIKEL HARTE Column Het was gisteren vreemd om mezelf in een krantenkop terug te zien: 'Maikel Harte trots op Tractaatweg'. Het was een artikel naar aanleiding van een avond waarop ik de vier namen van de viaducten over de ver nieuwde Tractaatweg bekend mocht maken. Inderdaad: ik ben trots, al is het moeilijk trots te zijn op iets waar ik zelf niks voor heb moeten doen, maar ik ben er in ie der geval blij mee. Het wordt een schitterende vierbaansweg met viaducten voor de op -en afritten. Ik ben vooral blij omdat mijn dochters als ze later hun rijbewijs hebben over een relatief veilige weg kunnen, want de Tractaatweg vind ik nu doodeng. Het alterna tiefis langs het kanaal rijden, maar dat vind ik nog veel enger. In Sas van Gent is een stukje langs het kanaal niet afgezet, ik ben altijd bang dat ik een verkeerde bewe ging maak en het kanaal inrijd. Laatst reed ik in het donker op de weg tussen Wilhelminadorp en Goes over de Oosthavendijk langs 't Sas: die weg is nog enger! Kan daar langs het water alsjeblieft niet iets gezet worden? De Tractaatweg wordt in ieder geval veiliger en dus had ik een mooie avond toen ik het tracé zag. Er was maar één smetje en dat was de betekenis van de naam van één van de viaducten. Eén van de via ducten krijgt namelijk de naam 'Platte Kille'. Ik ken de Platte Kille al heel lang. Het is de naam van een boerderij in de polders van Westdorpe. Ik hoorde woensdag dat Platte Kille de naam was van een ondiepe kreek die er ooit in de polder lag en de hoeve die nu voor het viaduct gesloopt moet worden, daarom zo werd genoemd. Dat betekent dat ik jarenlang in de maling ben genomen. Mijn oudoom Sjors die daar uit de buurt kwam, vertelde altijd dat op die boerderij in de 19e eeuw een on huwbare boerendochter woonde, die nogal koel en afstandelijk (kil dus) naar de mannen was en een gebrek had aan een decolleté. Haar bijnaam zou de Platte Kille zijn ge weest. De Tractaatweg wordt veiliger en dus had ik een mooie avond toen ik het tracé zag DESTELLING Vandaag: Ik word vrolijk van de zomertijd Reageer op pzc.nl Eens Oneens Omoda wint vakprijs Welk bedrijf is het vitaalst? Samenwerking Stedin en Evides Toos Henk Paul Kusters 6ISTEREN WAS HET NATIONALE PANNENKOEKEN&AS 20 laten opjutten ÖOOR ÖE KINBEREN blE OP BEZOEK ZIJN... VLISSINGEN Treinverkeer ligt enkele uren stil Op 16 juli 1994 deed een wandelaar in Het Zwin, nabij camping De Zwinhoeve, een lugubere vondst. In een sloot werden delen van een menselijk lichaam gevonden. De politie startte een onderzoek waar uit bleek dat het lichaam niet com pleet was. De dag erna werden in de omgeving de overige resten van het lichaam aangetroffen. Het lichaam, waarvan later na onderzoek bleek dat het een vrouw was, was in stuk ken gehakt. Ondanks langdurig onderzoek kon destijds niet worden vastge steld wie de vrouw was. Een ver dachte of verdachten in deze zaak zijn ook nooit gevonden. De vrouw is vervolgens als 'onbekend' begra ven op de algemene begraafplaats in Sluis. Ontwikkelingen in de opsporing hebben niet stilgestaan. Voorname lijk op het gebied van forensisch onderzoek, zoals de ontwikkelin gen in DNA-technieken. In op dracht van het Openbaar Ministerie zal de politie Zeeland-West-Bra bant de onbekende vrouw dinsdag opgraven. Daarna zullen onder an deren een antropoloog en forensi sche specialisten van het NFI en fo rensische specialisten van de een heid Zeeland-West-Brabant de stoffelijke resten nader onderzoe ken. Ondanks onderzoek kon destijds niet worden vastgesteld wie de vrouw was Het opgraven van 'onbekende slachtoffers van misdrijven' ge beurt in Nederland niet dagelijks. Door het vaststellen van de identi teit in deze cold-case zaak kunnen misschien nabestaanden ingelicht worden en kunnen ze de jaren van onzekerheid achter zich laten. Kinderen moeten les krijgen in het veilig omgaan met sociale media en internet. Dat vindt Indigo Preven tie. Het introduceert daarom een lesprogramma op Zeeuwse basis scholen. De methode 'Nationaal Mediapaspoort' moet ervoor zor gen dat kinderen van vier tot en met twaalf jaar beter begrijpen wat de gevolgen zijn van bijvoorbeeld cyberpesten of het plaatsen van fo to's op internet of sociale media. „Indigo is de afgelopen tijd meer dere keren ingeschakeld als een school problemen ondervond met het gebruik van sociale media. En het is zeker dat deze problemen de komende jaren niet minder voor komen", zegt Jan de Vlieger van In digo. „We willen daarom preventief iets doen. Kinderen bekwamen in het omgaan met sociale media." Het is de bedoeling dat scholen de lessen zelf gaan verzorgen. In digo zorgt voor de ondersteuning en is vraagbaak. Het lesprogramma is onderdeel van 'Kwetsbaar On line', een Zeeuws project op het ge bied van mediawijsheid. Binnenvaartschepen mogen bin nenkort in Zeeland geen gevaarlijke benzeendampen meer uitstoten, maar het zal lastig worden dat ver bod te controleren. Na jaren aandringen, vooral door GroenLinks, is het provinciebe stuur om. Gisteren konden de le den van de Statencommissie Ruimte hun mening geven over een voorstel om het varend ontgas sen in Zeeland te verbieden. Om kosten uit te sparen lozen veel bin nenvaartschepen illegaal benzeen- dampen boven de Zeeuwse wate ren. Omdat een (inter)nationaal verbod te lang op zich laat wachten, heeft de provincie dat nu zelf inge steld. De waterpolitie gaat daarop toe zien, aldus gedeputeerde Ben de Reu, maar hij waarschuwde dat dit 'geen waterdichte garantie' is. Een automatische controle met e-noses is op de uitgestrekte Zeeuwse wa teren niet mogelijk. Schippers kun nen alleen op heterdaad worden betrapt, maar daarvoor is de capaci teit in Zeeland gering. Een admini stratieve controle kan alleen in Eu ropees verband worden opgezet. zaterdag 25 maart 2017 r\ Gisteren: De politie moet altijd op tijd zijn bij spoedmeldin- gen 138 reacties ZIERIKZEE Schoenenwinkel Omoda uit Zierikzee behoort tot de beste webwinkels van Nederland. Het bedrijf heeft een prestigieuze vakprijs (excellence award) gekregen tijdens de uitreiking van de Shopping Awards, de op volger van de Thuiswinkel Awards. Nog vijf andere webwinkels kregen een excellence award. Als beste onlinewinkel kwam elektronicazaak Coolblue uit de bus. VLISSINGEN Voormalig topzwemmer Pieter van den Hoogen- band gaat weer op zoek naar het vitaalste bedrijf in Zeeland. Dat is het be drijf dat het 'duurzaamst met zijn werknemers om gaat'. Om te winnen, moeten ze fysiek en mentaal in topconditie verkeren. Zeeuwse on dernemers kunnen zich tot 21 april inschrijven. De winnaar gaat naar de lan delijke finale, waaruit eind november een winnaar wordt gekozen. MIDDELBURG Netbeheerder Stedin en Evides Waterbedrijf wil len nauwer samenwer ken. De werkgebieden van Stedin en Evides overlappen elkaar voor een groot deel in Zuid- Holland. De twee bedrij ven onderzoeken daarom of intensiever samenwer ken bijdraagt aan een ho gere klanttevredenheid en lagere kosten door bij voorbeeld vervanging van gas- en waterleidingen te combineren. BE VOLSENBE KEER MOET IK ME NIET MEER Het treinverkeer tussen Kruiningen en Bergen op Zoom heeft gister avond enkele uren stil gelegen na een aanrij ding met een persoon bij Krabbendijke. Het onge luk gebeurde rond 21.30 uur met de trein richting Roosendaal. De passa giers zijn overgeplaatst naar een andere trein. De politie gaat dinsdag in op dracht van het Openbaar Minis terie het lichaam opgraven van de onbekende vrouw die 23 jaar geleden werd gevonden bij Het Zwin. Gehoopt wordt dat nieuwe technieken meer duidelijkheid kunnen geven over wie de vrouw is en wat er met haar gebeurd is. Miriam van den Broek Sluis Cornelleke Blok Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2