m ^ÊÊB, CPB: overschot niet meteen weer uitgeven E 21 Theresa speculeert met het lot van de Britten dere Britten aan hechten. „Dit is de basis voor het sprookje dat premier May vertelt over het leven na de Brexit. Als deze conservatieven hun zin doordrijven, wordt het een drama. Het sprookje van een alleingang dat zij de mensen verteld hebben, is totaal onhaalbaar. Theresa May heeft besloten te doen alsof het wel haalbaar is en ze zal steeds gro tere leugens moeten vertellen om de illusie in stand te kunnen houden." Illusies en trucjes De realiteit is dat de helft van de Britse handel wordt gedreven met Europa, ver volgt De Grauwe. „Toegang tot die Euro pese markt is nu relatief eenvoudig en goedkoop door de afspraken die horen bij de Europese Unie. De Britten willen zich terugtrekken uit de Europese interne markt en dan wel een overeenkomst sluiten met de Commonwealth, met lan den als Australië, Nieuw-Zeeland en India. Doen alsof dat een alternatief voor Europa is, is ridicuul." Zodra er geen afspraken meer zijn tussen Engeland en Europa zullen er immers tariefmuren worden opge trokken. „Dat betekent dat elk pro duct een prijsopslag krijgt. Het Verenigd Koninkrijk krijgt dan in Europa dezelfde behandeling als China. Dat wordt een zware dobber voor de Britten." Ondertussen spiegelt de Britse regering de mensen voor dat alle voordelen die Groot- Brittannië nu heeft, kunnen blijven bestaan. Droom maar lekker verder, wil De Grauwe zeggen. „Rather no deal, than a bad deal, zei May vorige week nog. Dat slaat nergens op, want erger dan 'no deal' kan het voor de Britten niet worden. Dit is weer typisch zo'n trucje: eerst doen alsof er een slechte deal is, die dan kan wor den voorkomen met geen deal. Het is een trucje om de mensen te foppen en dan zelf als goede onder handelaar uit de bus te komen. „Nog zo'n trucje: dreigen met 'als je mij niks goeds biedt, dan loop ik weg hoor', zoals May onlangs weer riep. Dat is een loze dreiging. Het is net alsof je de ander dreigt met zelfmoord: 'Als Europa niet doet wat we willen, dan helpen we onszelf om zeep'. May speculeert met het lot van de Britten, maar dat kan verkeerd uitpakken. De Britten probe ren Europa te chanteren met hun eigen zelfmoord!" De Grauwe vervolgt: „May belooft de Britten gouden ber gen wanneer zij controle terug krijgen over hun stem, hun grenzen en hun geld. Dat sprookje blijft aantrekkelijk totdat de Brexit echt in werking treedt over twee jaar." Een eerste barstje in het sprookje begint al zichtbaar te worden nu er nog een openstaande rekening blijkt met Europa. „May heeft hele maal geen zin in die rekening. Zij ■ui vertelde de Britten dat zij 250 mil- IVlay joen pond per week zouden over houden als ze eruit stappen. Dat is natuurlijk lastig te rijmen met een rekening die nog betaald moet worden van 60 miljard euro voor langetermijnprojecten waar de Britten al toezeggingen voor heb ben gedaan, zoals infrastructuur en pensioenen voor EU-ambtena- ren. Dan komt uit dat ze een fabel tje verteld heeft." De Grauwe verwacht dat de wal het schip uiteindelijk zal keren. „De realiteit gaat pas echt doorbreken zodra de handelsstromen verstoord raken, de welvaart kleiner wordt, productie daalt en de werkloosheid stijgt. Het grote gevaar is alleen dat er dan zondebokken worden gezocht. Om politieke macht te behouden zal Eu ropa van alles wat mis gaat de schuld krijgen." En nu? „Hoe het verder gaat is ongewis. Europa kan twee standpunten innemen. De eerste is het politieke standpunt dat er geen ruimte is voor een 'goede deal' voor de Britten omdat dan de weg vrijkomt voor andere Europese landen om ook uit te stappen. Het bedrijfsleven zal hard lobbyen voor een 'koopmansdeal'. Dat brengt het Europese project in gevaar, maar het zou kunnen voorkomen dat Groot-Brit- tannië ontspoort in gevaarlijk nationalistisch beleid. Het is een duivels dilemma aan beide kanten van het Kanaal, maar vooral May zal twee loodzware jaren tegemoet gaan." Het Centraal Bureau voor de Statis tiek maakte gisteren bekend dat de schatkist een meevaller van 3 mil jard euro heeft. Over vier jaar be draagt het begrotingsoverschot zelfs 11 miljard euro, berekende het Centraal Planbureau (CPB). Maar reden voor een feestje is er niet, want er komen magere jaren aan. Het CPB presenteerde gisteren haar voorspellingen tot 2021. En die zien er op het eerste gezicht goed uit. Vooral voor de overheid. Waar eerder nog op een tekort op de be groting werd gerekend, blijkt nu dat de meevallers het kabinet om de oren vliegen. Dit jaar zal het be grotingsoverschot al 0,5 procent be dragen. In 2021 zelfs 1,3 procent, of tewel 11 miljard euro. De burger merkt minder van de groei. Natuurlijk: elke werkloze die een baan vindt, gaat er flink op vooruit. Maar de koopkracht voor t Het gaat goed met de economie, maar door inflatie stijgt de koopkracht amper werkenden stijgt de komende jaren nauwelijks. De inflatie eet de koop krachtstijging op. Maar ook de jaren erna zal de koopkracht maar 0,2 procent per jaar groeien, verwacht het CPB. Dat komt onder meer door de stijgende ziektekostenpremie. Dan komt een overschot oplo pend tot it miljard euro natuurlijk mooi van pas. Genoeg groepen die wel een extraatje kunnen gebrui ken, zoals gepensioneerden, die er nauwelijks tot niet op vooruitgaan. De belastinginkomsten tonen de ene na de andere meevaller. Toch waarschuwt Laura van Geest, di recteur van het CPB, het nieuwe ka binet alvast. Door extra geld uit te geven als het goed gaat, jaagt de po litiek de economie over de kop. Als de economie inzakt, moet er dan juist extra bezuinigd worden, waar door de economische ellende ver groot wordt. Helemaal de hand op de knip houden hoeft niet, maar een overschot van 0,5 procent moet toch minimaal worden aangehou den, zegt het CPB. zaterdag 25 maart 2017 GO Het sprookjC n t--i :fTnrf totaal onhaalbaar' —Paul de Grauwe Paul de Grauwe: 'nostalgisch nationalisme' in Groot-Brittannië. De economie draait als een lier, maar CPB-directeur Laura van Geest pleit voor zuinigheid. „Nederlanders zijn er goed in te veel uit te geven als het goed gaat. Het zou leuk zijn eens niet in die val te trappen." Peet Vogels Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21