Jj Ei 3 O DE WEEK VAN PHLIPPEN o. Privékwesties vallen ook onder de bankierseed 20 D ui Altice ASML Akzo Nobel Aegon BREXIT VLOEK OF ZEGEN? „De Britten proberen Europa te chanteren met hun eigen zelfmoord!" De altijd zo zachtaardige econoom Paul de Grauwe schrikt zelf van zijn boude uitspraak. Maar hij vindt de Brexit een vloek en maakt zich boos over 'het leugenachtige sprookje' van de Britse premier May. I r klopt hier iets niet' is wat er de hele tijd door mijn I hoofd spookt. Collega Suse en ik interviewen econoom Paul de Grauwe in zijn knusse Lon- dense werkkamertje en ik krijg steeds meer het idee dat hier in Groot-Brittannië iets heel vreemds aan het gebeuren is. De Grauwe vertelt hoe de harde kern Brexi- teers via premier May aanstuurt op een Brexit waarin de Engelsen het oude Britse imperium in ere willen herstellen door alles aan de markt te laten. 'We hebben die socialisten uit Europa niet nodig' is hun leuze. Maar wacht even... meer markt werking? Daar stemden mensen niet voor bij het referendum. Het ging juist over 'zelf controle terug nemen' en niet over laissez-faire (al les aan de vrije markt laten). Ze stemden voor protectionisme en wat krijgen ze? Het tegenover gestelde: liberalisme in een ex treme vorm. Hoe kon dat nu gebeu ren? Brexit, en andere stemmen voor populisme, kwam uit de midden klasse van de maatschappij. Men sen bleken ontevreden omdat ze zich verwaarloosd voelden. Rijken hielpen zichzelf, en de armen wer den door de staat gesteund, maar niemand hielp hen. De Brexit-be- lofte was dat er meer geld en kan sen voor deze middenklasse zou den komen. Geld dat niet meer zou gaan naar de elite, naar Europa en naar buitenlanders. De schreeuw van de middenklasse in het Westen is door de hele wereld gehoord. Sinds Brexit is er veel onderzoek gedaan naar de situatie van men sen in de middenklasse. Er zijn ei- genlijk twee schuldigen gevonden: globalisering en ongelijkheid. Glo balisering heeft vooral multinatio nals en hoogopgeleiden voordeel gebracht en niet de anderen. Onge lijke verdeling van inkomen en ver mogen remt mensen in hun kan sen om hogerop te komen. Maar ook het zien van ongelijkheid maakt mensen boos. Zeker in En geland zie je dat terug. In het finan ciële hart van Londen zie je de snelle jongens die bulken van het geld, terwijl je buiten Londen een armoede ziet die droevig maakt. Britten stemden voor protectionisme en krijgen het tegendeel: extreem liberalisme Op Britse kleine universiteiten en scholen is het tapijt bijna geheel versleten en het stinkt er muf doordat er te weinig wordt schoon gemaakt. Dan kun je goed begrij pen waarom mensen zeggen: 'En nu is het genoeg, ik wil dat er naar mij geluisterd wordt.' Wat ik ronduit bizar vind is dat diezelfde mensen die stemden voor Brexit vanwege hun achter stand, ook bleken te stemmen voor de extreem liberale Tory's die hun problemen nog veel erger gaan ma ken. Het ultieme vrijemarktden- ken heeft de Engelsen en de Ame rikanen Wall Street en the City ge bracht, maar het heeft hen ook on gelijkheid, achterstand, armoede en populisme gebracht. Het is toch te lullig voor woorden dat die conservatieven eerst zieltjes hebben gewonnen voor 'het lot van de vergeten middenklasse' en als ze de macht krijgen de ultieme vrije markt naar binnen fietsen! Je zou kunnen zeggen: eigen schuld - mensen krijgen de regering die ze verdienen in een democratie. Maar het tegenovergestelde uitvoeren van waarvoor je bent gekozen, dat is een grof schandaal. Ik snap de boosheid van die zachtaardige pro fessor De Grauwe ineens heel goed. e boedelscheiding tussen Europa en Britten begint officieel pas volgende week, maar dat dit een vecht- scheiding wordt, is al nu al dui delijk. Wie de essentie achter de Brexit wil begrijpen, moet bij Paul de Grauwe zijn. Hij is hoogleraar politieke economie aan de London School of Economics, waar deze weken - als je de wildgroei van affiches op de gang van het vermaarde instituut moet geloven - alleen maar over de Brexit wordt gedebatteerd. De Grauwe zou zich als een vis in het water moeten voelen. Niets is minder waar. De Belg die de Europese Commissie jarenlang van advies heeft voorzien, voelt zich mo menteel een 'ivoren torendeskun- dige', en dat is op zijn zachtst gezegd best gek. De Britse regering, die re gelmatig bij de London School of Economics aanklopt voor advies, negeert de ervaren Brusselken ner. En dat is niet per ongeluk, meent de Belg. „Er is een collectieve gekte uitgebroken hier in het Verenigd Konink rijk", analyseert De Grauwe. „Men droomt hier van een hernieuwd Brits imperium dat de wijde zeeën bevaart en handel drijft met de wereld zonder vooraf gemaakte af spraken. Die afspraken zijn volgens de Britten tekenend voor dat betuttelende socialisme van Europa, dat zich met alles be moeit en de Britten alleen maar af remt." Volgens De Grauwe is er sprake van 'nos talgisch nationalisme' waar vooral de ou- AMSTERDAM Mensen die bij een bank werken en in hun privéleven niet integer hande len, kunnen voortaan ook een tuchtstraf verwachten. De Commissie van Beroep in het bankentuchtrecht heeft in haar eerste uitspraak bepaald dat privéhandelingen ook onder de zogeheten bankierseed kunnen vallen. Het gaat in de zaak om een uit zendkracht bij een bank die on terecht geld ontving op zijn privérekening. In plaats van dit te melden bij de bank heeft hij het geld doorgesluisd naar an dere rekeningen. De man krijgt overigens geen sancties opge legd, alleen een aantekening in zijn dossier. De bank heeft hem inmiddels wel ontslagen. @sandraphlippen Britten aefon Even terug naar het begin: Nu AkzoNobel ook het tweede overnamebod af wees, moet het bedrijf naar de aandeelhouders wel echt een goed ver haal hebben. Nedervanille is het nieuwe goud na mislukte oogst in Madagascar en kritischer consumenten. Het begrotingsover schot blijft toenemen, maar we zullen het geld nog hard nodig hebben als het weer tegenzit. Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 25 maart 2017 De kabelaar voerde op de laatste dag van de handelsweek de AEX aan. De beleggers hebben duidelijk vertrouwen in de chipmachinefa brikant. Aandeelhouders dreigen met op stand als PPG te nadrukkelijk wordt afgehou den. De verzekeraar was veruit de sterkste daler onder de hoofd fondsen. o GO Suse van Kleef Sandra Phlippen Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20