Scoren en een rode kaart in Brazilië *VM> .WAf ibmbH m .-a kBSSR -v ^JÉS^ Hand op een wensbeeldje in Antwerpen 21 Ik was niet met tegenstanders bezig. Ik keek vooral naar mezelf bij'. Dat werkte echt als een rode lap op een stier bij mij. Het was een psychologisch spelletje van Michels. Hij wilde denk ik de druk wat bij me weghalen. Maar door wat hij zei, wilde ik heel graag laten zien wat ik kon. Het zou alles of niets worden." Joegoslavië heeft op dat moment prach tige voetballers in de selectie, onder wie Ju- govic, Savicevic, Stojkovic, Kodro en Mij- atovic. „Ik was niet met tegenstanders be zig", zegt Van Vossen. „Ik keek vooral naar mezelf." Hij begint in de basis en speelt 'een heer lijke wedstrijd'. „Ik zorgde steeds voor drei ging en gaf bij de 2-0 de assist op Jan Wou ters. Ik heb in die wedstrijd veel mensen overtuigd. 'Die moet mee naar het EK', hoorde je overal." De snelle aanvaller wordt een paar maan den later inderdaad opgenomen in de EK- selectie van Michels. Maar eind mei slaat het noodlot toe. „In een wedstrijd met Be- veren ging ik een duel aan en werd geraakt aan mijn schouder. 'Niks aan de hand', dacht ik. Tot ik de volgende ochtend wak ker werd. Mijn arm was zes centimeter dik ker." Op vrijdag zit hij in het ziekenhuis, waar wordt gevreesd voor trombose. Op zater dag weigert Van Vossen zich op te laten ne men. „Ik ben weggegaan. Ik wilde zo graag naar het EK. Ik wilde niet geloven dat het trombose was. Ik heb de hele nacht met mijn arm omhoog geslapen. Toen ik wak ker werd, was de arm geslonken. Maar toen ik ging staan was het meteen terug. Ik ben meteen naar het ziekenhuis gegaan." Hij moet blijven, mag drie maanden niet voet ballen en mist dus het EK. Het is een zware tegenvaller, maar Peter van Vossen is op dat moment wel al ge transfereerd van Beveren naar Anderlecht. Na het EK komt hij weer snel in beeld bij Oranje. In oktober maakt hij in het WK- kwalificatieduel met Polen (2-2) met twee goals een 2-0-achterstand goed. „Ik stond voorin met Marco van Basten, waar ik enorm tegenop keek", bekent Van Vossen. „Echt, als Van Basten op televisie aan het woord was, moest iedereen om me heen stil zijn. In die wedstrijd tegen Polen ging ik ineens samen met hem op de keeper af. Hij liep naast me, ik had de bal misschien af moeten geven, maar ik schoot 'm zelf binnen." Twee maanden later staat de lastige uit wedstrijd tegen Turkije op het programma. Van Vossen opent de score, ziet Ruud Gul- lit de 0-2 maken en tekent zelf voor de be slissende 1-3. „Na afloop kwam Van Basten naast me zitten in de kleedkamer. 'Ik heb er een concurrent bij', zei hij. Dat vond ik heel mooi. Het was tegelijkertijd ook heel vreemd. Nog geen drie jaar eerder was ik amateur bij Vlissingen, in de hoofdklasse. En nu zei een ster als Van Basten dat over mij. Ronald Koeman, Frank Rijkaard, Gul- lit, Van Basten, Jan Wouters; ik ben echt blij en dankbaar dat ik met spelers van die prachtige lichting heb mogen spelen." Peter van Vossen is 31 keer voor Oranje uitgekomen. Te gen welk land hij de meeste interlands heeft gespeeld? De aanvaller moet even nadenken. „Duitsland mis schien?" Het antwoord is Brazilië. Hij speelt er vier keer te gen. „Klopt ja", zegt Van Vossen. „We hebben in 1999 nog twee vriendschappelijke interlands in Brazilië gespeeld." Tussen mei 1995 en oktober 1998 wordt Van Vossen niet ge selecteerd voor Oranje. Als hij terugkeert in Nederland en belangrijk is voor Feyenoord wordt hij weer opgeroepen. „Frank Rijkaard was bondscoach geworden. We waren maat jes uit onze tijd bij Ajax, maar ik werd op basis van mijn prestaties geselecteerd." Aan het eind van het seizoen 1998-1999, na het kampioen schap met Feyenoord, reist Oranje naar Zuid-Amerika. „In de eerste wedstrijd viel ik in. We stonden met 2-1 achter toen ik die rechtsback door zijn benen speelde en de bal daarna in de verre hoek krulde. Heerlijke goal. Een paar maanden later speelden we met Feyenoord in de Champions League tegen Borussia Dortmund. Ik stond weer tegen Evanilson en scoorde weer. 'Ik wist wat je ging doen', zei hij later. Alleen kon hij er weinig tegen doen, ha ha!" In Brazilië eindigt de eerste interland door de treffer van Van Vossen in 2-2. Drie dagen later verliest Oranje met 3-1. Van Vossen krijgt na 59 minuten zijn tweede gele kaart, daarna krijgen ook Marcio Amoroso, André Ooijer, Edgar Davids en Rivaldo nog rood. „Het was een vervelende wed strijd. Waarom ik rood kreeg? Ik was moe, laten we het daar maar op houden." Ruim een jaar later speelt Peter van Vos sen zijn laatste interland. Op het EK van 2000 verliest Oranje de beroemde halve finale tegen Italië na strafschoppen. Van Vossen kijkt trots terug op zijn interlandcarrière. „Het is pure rijkdom wat ik allemaal heb meegemaakt", zegt Van Vossen, die nog altijd de laatste Zeeuw in het Nederlands elftal is. „Ik heb met en tegen fantastische voetballers ge speeld. In het begin hield ik me niet zo met tegenstanders bezig, later wat meer. Als ik op het veld stond keek ik wel even rond. Dan zag ik daar Juan Sebastian Veron staan in het shirt van Argentinië, ik noem er nu willekeurig één. Wat een voetballer, zoveel klasse. Daar heb ik echt van genoten." Op 28 april 1993 speelt het Nederlands elftal een cruciale interland in en tegen Engeland. Het is de wedstrijd waar Peter van Vossen nog regel matig aan wordt herinnerd, omdat hij als invaller een strafschop opeist en koeltjes de o zo belangrijke 2-2 binnen schiet. „In die tijd oefenden we op zaterdag altijd tegen Jong Oranje", vertelt Van Vossen. „Johnny Bosman en ik speelden in België en op zater dagavond mochten we even naar huis. We stopten in Antwerpen om iets te eten en ik vroeg of Johnny al eens op Wembley had gescoord. Ja, dat had hij. Dat wil ik ook, zei ik. We liepen in Antwerpen langs een wensbeeldje en daar heb ik toen even mijn hand op gelegd. 'Ik wil heel graag scoren op Wembley', fluis terde ik. Baat het niet dan schaadt het niet, dacht ik." Een paar dagen later vraagt Dick Advocaat bij de wedstrijdbespreking wie de strafschop wil nemen als Oranje die zou krijgen. „Ik begon op de bank maar stak brutaal mijn hand op. Ik wilde zó graag. Daar moesten de andere spelers wel om lachen. Ik viel in, we kregen een strafschop en ik maakte 'm. Het gebeurde dus nog ook." Is hij daarna nog even bij het wensbeeldje gestopt? „Nee", lacht Van Vossen. „Die had z'n werk al gedaan." De wedstrijd op Wembley is ook beroemd door de elleboogstoot van Jan Wouters op het hoofd van uitblinker Paul Gascoigne, die de strijd vervolgens moet staken. Van Vossen wordt drie jaar later, na pe riodes bij Anderlecht, Ajax en Istan- bulspor, ploeggenoot van de Engels man bij Glasgow Rangers. „Paul was een fenomeen, een ster, zoals je er destijds in ie dere ploeg wel twee of drie had. Vlak voor een wedstrijd gooide hij soms snel twee whisky naar bin nen en dan was hij daarna nog de beste man van het veld." Gascoigne (49) balanceerde al regelmatig op het randje van de dood. Van Vossen volgt het van afstand, met pijn in zijn hart. „Ik heb hem een paar jaar gele den nog één keer aan de telefoon gehad. Hij vertelde toen dat het niet goed ging. Het is vreselijk wat er met Paul is gebeurd. Ik denk vaak: er is altijd hulp, alleen moet je die hulp wel willen. Dat tragische past wel bij hem, net als bij George Best. Iedereen kent hem, hij heeft zo enorm veel betekend voor het Engelse voet bal. Hij had soberder moeten leven, heb ik vaak ge hoord. Maar hij was juist zo goed, door de persoon lijkheid die hij was." zaterdag 25 maart 2017 jij niet bij Charleroi, vroeg Rinus Michels v T - - A Peter van Vossen passeert Jorginho van Brazilië. FOTOTOUSSAINT KLUITERS .V W-W 1 A De Zeeuwse invaller stuurt de Engelse doelman Woods naar de verkeerde hoek bij de beroemde strafschop op Wembley, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 184