Afval scheiden kan beter in Terneuzen Zeeuws-Vlaamse Zon trekt sprintje met zonne-energie Boud en Lilian Bakels aan de slag op camping Wulpen in Cadzand 7 Boud Bakels uit Biervliet maakt samen met partner Lilian zijn droom waar: een camping runnen. „Die kans moest ik pakken." zv Boud en Lilian Bakels uit Biervliet zijn sinds maart de trotse beheerders van camping Wulpen in Cadzand. Ze gooien het roer om, maar wél in eigen streek. Hun verhaal zou niet misstaan in het tv-programma Ik vertrek. Met dit verschil: hun camping ligt lekker dicht bij familie en vrien den. En - anders dan in het pro gramma dat de nodige dramatiek kent - komen Boud en Lilian op een goed verzorgde camping te recht. Na 24 jaar werkzaam te zijn ge weest bij Woongoed Zeeuws- Vlaanderen, volgt Boud nu zijn hart. De voormalig teamcoach So ciaal Beheer, voorheen manager Woondiensten, droomde er al ja ren van een camping te runnen. In 2014 zaten ze dicht bij de over name van een camping in de Dor- dogne, in Frankrijk. Dat ging op het laatste moment niet door. „Dat was een fikse teleurstelling. Maar wat doe je dan? Je gaat gewoon verder met je werk." Kriebelen Toch bleef het kriebelen, zeker toen hij in contact kwam met Eric van Damme van Strandcamping Groede die in eerste instantie ie mand voor de horeca en winkel zocht. „We hielden contact en in oktober, november vroeg hij of ik de exploitatie van camping Wul pen wilde doen. Die kans moest ik pakken!" En toen ging het snel. Daags voor kerst was het rond, daags na kerst zegde hij zijn baan op bij Woongoed. „Een volslagen verras sing voor mijn collega's." Maar ze verbranden niet alle schepen, benadrukken ze. Lilian houdt haar training- en advies praktijk A House 4 You in Terneu- zen en ze blijft haar werk als coach, met evenveel passie, doen. „En daarnaast loop ik mee met Bouds droom." Net begonnen, komt er veel op hen af. Vorige week zijn ze ver huisd (het huis in Biervliet is door vrienden bewoond), en druppelen de eerste gasten binnen. Caravans worden op hun vaste stek gereden, Voor ons staat voorop dat we mensen een fijne vakantie bezorgen de caravanstalling wordt omgeto verd tot gezellige bar, het sanitair wordt weer aangesloten op water en het winkeltje en de spelruimtes worden heringericht. De terrassen zijn geschrobd en het gras ge maaid. Vandaag arriveren de meeste vaste gasten na de winter periode. „Niet alles hoeft in één keer af, dat kan ook niet." Zoon Rico, student ICT, klust druk mee. Echt voorbereid op hun nieuwe rol zijn ze niet, maar ze hebben zelf 25 jaar gekampeerd en weten wat ze zelf prettig vinden op een camping. Lilian: „Hoe kun je je hier op voorbereiden? Je weet niet wat je allemaal tegenkomt. Voor ons staat voorop dat we mensen een fijne vakantie bezorgen en dat we hen het gevoel geven dat ze welkom zijn." Boud vult aan: „Een stukje vriendelijkheid. Mensen willen dat ze geholpen worden en dat er naar ze wordt geluisterd. Dat kost me geen enkele moeite!" Gastvrijheid zit volgens Lilian in kleine dingen. Bijvoorbeeld een kopje koffie of glaasje Wulpensap voor de kinderen bij ontvangst, na een lange autorit. Of verse brood jes, gratis wifi en afschaffing van de douchemuntjes. Ze zijn erg blij met de medewerking die ze van de vorige eigenaar krijgen. „Het imago van de camping is goed, wij geven er onze eigen swing aan." Terneuzen begint nog dit jaar met twee proeven om mensen te stimu leren hun afval (nog) beter te schei den. 'Omgekeerd inzamelen' wordt de éne proef. Alleen afval dat herge bruikt kan worden, zoals groente- afval, papier en plastic, wordt dan nog aan huis opgehaald. Restafval moet zelf naar een centrale contai ner worden gebracht. Bij de andere proef wordt alles nog aan huis op gehaald en komt er een extra con tainer voor plastic. De gemeenteraad zal er 1 juni over beslissen. In welke wijken of dorpen de proeven zullen gebeu ren, is nog niet bekend. „We gaan daar eerst met bewonersorganisa ties over praten", aldus wethouder Frank Deij die gisteren ook de af trap gaf voor een nieuwe campagne om groente-, fruit- en tuinafval (gft) in de groene bak te doen. „Nog altijd verdwijnt 36 procent van het gft in de grijze bak", aldus Deij. „Dat is jammer. Gft verwerken is goedkoper en levert compost op." Vandaag is het Landelijke Com- postdag en kan iedereen gratis een voorverpakte zak compost bij de milieustraat halen, onder meer in de Koegorspolder. Op de Lekker Leven Beurs in het Bio Base Europe Training Cen trum in Terneuzen, vlakbij de ski hal, wordt vandaag de aftrap gege ven. Lino de Jong van Stichting Sa men Duurzaam Nederland ziet het al helemaal voor zich: zonne panelen op alle daken in Zeeuws- Vlaanderen die ervoor geschikt zijn. Zeeuws-Vlaamse zonnepaneel- bedrijven hebben daartoe op voor stel van de stichting de handen in eengeslagen onder de noemer Zeeuws-Vlaamse Zon. „Het is de bedoeling", legt De Jong uit, „om samen tot een Zeeuws-Vlaamse zonne-energiecentrale te komen, zodat we echt een stap kunnen zetten op weg naar duurzamere, klimaatneutrale elektriciteitsvoor ziening." Veel meer zonnepanelen zijn nodig om dat te kunnen bereiken. De samenwerking in Zeeuws- Vlaamse Zon moet dat doel dich terbij brengen. De Jong: „We gaan zonnepanelen collectief inkopen. De verwachting is dat dit een prijsvoordeel van zeker 15 procent kan opleveren ten opzichte van de huidige marktprijzen." Zeeuws-Vlaamse Zon presen teert zich vandaag, zaterdag, van 10.00 tot 17.00 uur voor het eerst op de Lekker Leven Beurs van de Rabobank in Terneuzen. Informa tieavonden door heel Zeeuws- Vlaanderen volgen daarna. De hoop is al half mei de eerste zonnepanelen te kunnen installe ren. zaterdag 25 maart 2017 Het roer gaat om in eigen streek Pascalle Cappetti Cadzand Boud en Lilian Bakels zijn de nieuwe beheerders van camping Wulpen in Cadzand. foto peter nicolai -Lilian Bakels Harmen van der Werf Terneuzen Zeeuws-Vlaanderen, het zon nigste stukje Nederland, heeft een wereld te winnen met zonne-energie. Stichting Samen Duurzaam Nederland heeft daarvoor een nieuw initia tief genomen: Zeeuws-Vlaamse Zon. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 181