u Kapelse wijken hebben hele dag last van de rook en stank De enorme brand die f ruitteeltbedrijf KG in Kapelle donderdagavond volledig in de as legde, hield het dorp ook gisteren nog in zijn greep. Ronkend het weekend in! De zon schijnt volop deze vrijdag ochtend, maar in de Kapelse wijk Overtieringe is het mistig. De res ten van het bedrijf smeulen nog na. Een stevige en kille oostenwind blaast de rook de wijk in. De penetrante brandlucht dringt overal binnen en daarom moesten tientallen bewoners de nacht elders doorbrengen. Ze mogen sinds ze ven uur 's morgens weer terug, maar het devies luidt: als u er niet hoeft te zijn, blijf dan weg. Ook be woner Mark Mast vertrekt maar weer. „Alles stinkt, ik wil het wel even laten luchten." De evacuatie is prima verlopen, vindt hij. Ondanks de torenhoge vlammen en ontplof fingen is hij 'geen moment bang geweest'. Leen en Eline, die de nacht net als Mast hebben doorgebracht in het Van der Valk hotel in Goes, vonden de vuurzee wel beangstigend. „Ze ker toen het begon te ploffen." Hun huis staat op amper dertig meter van de plek des onheils en is voort durend nat gehouden door de brandweer. „De wind gierde door de fruitkisten", zegt Eline, die hart en longpatiënt is. Vanwege de rook zoekt zij haar heil ook weer elders, na even thuis te zijn geweest. „Er ligt roet binnen, alles is vies. Overal in de tuin liggen brokstukken. Maar het belangrijkste is dat er niemand gewond is geraakt. We hebben erg te doen met de fruitteler en zijn ge zin." Het stel vindt dat er 'adequaat' is gehandeld door de hulpdien sten. Burgemeester Anton Stapelkamp is de hele ochtend in de wijk aan wezig. Hij praat met bewoners, brandweermensen, de pers en met de eigenaar van het bedrijf. Die heeft veel aan zijn hoofd, zegt Sta pelkamp. Zelfs de herdershond loopt wat verdwaasd over het smeulende terrein rond. Toch zijn de buitenlandse seizoensarbeiders 'gewoon' weer aan het werk in de boomgaard, weet Stapelkamp. Over de oorzaak van de brand is nog Ik vond het beangstigend, zeker toen het begon te ploffen niets bekend, aldus de burgemees ter. Aan de Weegbree is een informa- tiepost van de brandweer neergezet waar inwoners terechtkunnen met vragen. De gemeente bezorgt daar naast brieven met alle belangrijke informatie. Ondertussen wordt de wijk opgeruimd, daar wordt onder meer een veegauto van de ge meente Goes voor ingezet. Het nabluswerk trekt veel bekijks en de brand is het gesprek van de dag. „Ik heb nog nooit zulke grote vlammen gezien", zegt Adrie van de Linde. Hij en zijn vrouw Sari wonen zo'n beetje aan de andere kant van het dorp, maar ook daar zijn de gevolgen merkbaar. „Ik haalde mijn vinger over de venster bank en die was zwart van het roet", zegt Sari. Rond half drie 's middags worden geen verhoogde concentraties kool monoxide meer gemeten. Het na blussen duurt nog tot het begin van de avond. De gemeente Kapelle houdt woensdag 29 maart een bewoners avond voor direct omwonenden. Zij kunnen daar napraten over wat er is gebeurd.ZEELAND 3 It zaterdag 25 maart 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND2 Brand houdt dorp in zijn greep Van de loodsen bleef niets anders over dan een grote hoop verwrongen staal, fotomarcelledavidse Luc Oggel Kapelle Leen en Eline donderdagavond laat bij aankomst in het hotel in Goes. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN -Leen en Eline, evacués

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 177