4 Somberheid op jaarvergadering na moeilijk mosseljaar 7 Waterkering in de haven is zo goed als klaar - s Jfëjï) anthonise De heemkundekring is nog altijd niet blij met het gevaarte, maar waardeert het aangepaste uiterlijk. Kfplillll Blij is de heemkundekring nog steeds niet dat het ding zo dicht bij het stadje ligt. „Maar het had erger gekund", beaamt voorzitter Jaap Bout. De dam in de Thoolse haven, die inwoners van de bui tendijks gelegen wijk Waterfront moet behoeden voor natte voeten, is zo goed als klaar. De dam - ook wel keermiddel ge noemd - 'moest' er komen, omdat het Volkerak-Zoommeer in de toe komst wellicht een keer wordt in gezet als waterberging op het mo ment dat de grote rivieren buiten hun oevers dreigen te treden. Een groot aantal huizen in Waterfront zou dan water binnen krijgen. Knappe koppen hebben berekend dat dit pak 'm beet één keer per 1400 jaar zal gebeuren. Om die re den gingen er destijds stemmen op om geen miljoenen kostende dam aan te leggen, maar de getroffen be woners ruimschoots te compense ren mocht het onheil een keer ge schieden. Een meerderheid van de raad pleitte desondanks voor maxi male bescherming tegen het water. Zeer tegen de zin van een aantal inwoners en de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen kwam de dam relatief dicht bij de historische binnenstad te liggen. Een exem plaar verder weg - bij de ingang van de haven - was volgens het Rijk veel te duur. „Wij vinden nog altijd dat daar toch voor gekozen had moeten worden", stelt Jaap Bout. Hij is van mening dat het gevaarte het aan zicht van het stadje bepaald niet verfraait. „Dat neemt niet weg dat ze hun best hebben gedaan om de dam zo goed mogelijk in de omge ving te laten passen. Zo groeit er straks gras op, waardoor het op een ouderwetse dijk lijkt. Ook hebben we gezegd: de sluis mag geen be- iïiilM MH We vinden nog steeds dat de dam verder weg had moeten komen tonnen wanden krijgen. Daar is naar geluisterd door hem te voor zien van metselwerk." De dam is inmiddels zo goed als klaar. Eind vorig jaar heeft al een succesvolle proefsluiting plaatsge vonden. Met een mobiele tele scoopkraan zijn stalen schotten ge plaatst in de opening. Dat gat in de dam moest er wel komen, want de plezierjachten moeten de jachtha ven kunnen bereiken. Ook een zogeheten rolbrug is in middels geplaatst. Die stelt inwo ners en toeristen in staat van de ene naar de andere kant van de dam te lopen of te fietsen, zodat ze een rondje kunnen maken. De brug schuift als het ware over de opening heen. „Maar daar komt nogal wat bij kijken", zegt woordvoerder Arjan Goossen van Waterschap Schelde- stromen, dat de dam aanlegt. „Het gaat om gevoelige elektronica en de brug moet aan allerlei veiligheids eisen voldoen. Volgende week vrij dag testen we de brug." Het is de bedoeling dat de dam in mei wordt opgeleverd. "intensief betrokken bij elke fase" makelaars Voor het vierde jaar op rij daalde de omzet van de mosselsector. Van 72 miljoen euro naar 43 miljoen euro in het afgelopen jaar. „Een historisch dieptepunt" zei voorzit ter Cees Otte van Algemeen Vis sersbelang gisteravond. „Het mag duidelijk zijn dat dit geen basis vormt voor een rendabele mossel sector. Veel bedrijven hebben het afgelopen jaar dan ook op of onder de nullijn gedraaid." Als oorzaken noemt Otte onder meer de onderlinge concurrentie en het steeds meer zelfvoorzie nend zijn van de handelshuizen als een van de oorzaken. Hij riep de Wat Brexit is voor onze collega's is prijsvorming voor de mosselsector - Cees Otte kwekers op samen naar oplossin gen te zoeken. „Wat Brexit of aanlandplicht is voor onze collega's in de zeevisse rij, is de prijsvorming voor de mosselsector. Een donkere wolk die het uitzicht vertroebelt." Zorgen zijn er ook over de stof TTX. Vorig jaar voor het eerst ont dekt op enkele kweekpercelen in de Oosterschelde. De NVWA han teert de nullijn. Zodra het stofje wordt gevonden in schelpdieren, gaat het betrokken kweekgebied op slot. Volgens de sector is dat niet nodig en strookt het niet met beleid in het buitenland. De sector hoopt op een Europese norm van de ESFA, de Europese keuringsdienst. zaterdag 25 maart 2017 BE 'Dam in Tholen had erger gekund' De dam, met opening voor de jachten, wordt in mei opgeleverd. FOTO WATERSHAP SCHELDESTROMEN Rob Paardekam Tholen lil y De heemkundekring vindt dat de dam het aanzicht van Tholen niet verfraait, fotomarcelledavidse ■"#V -Jaap Bout, Stad en Lande NOORDWELLE Bouwmanswegtf V Kampeercentrum/Mechielser» Gildeweg35 4328 SN Noordwelle 1 /- 4383 NJ Vlissingen VLISSINGEN T: oill - 769 023 B T: 0118 - L KOM SNEL NAAR ONZE WINKEL VOOR AL ONZE TOPAANBIEDINGEN! Vul uw gegevens in op: www.mechielsen.eu/actie en ontvang 20% korting op een artikel naar keuze! De vondst van TTX, historisch lage prijzen en microplastics. Het afgelopen jaar was moeilijk voor de mosselkwekers en de jaarvergadering van Algemeen Vissersbelang in Bruinisse is dan ook wel eens in vrolijker sferen gehouden. Melita Lanting Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 176