tt Somberheid op jaarvergadering na een moeilijk mosseljaar Uitbater café gooit het over een andere boeg 7 Proefrit sightseeingbus Café Bommenede in Zonnemaire kocht Kees van Doorn ooit voor zon zestigduizend gulden. Niet veel later stak hij het tienvoudige in een feestzaal. Dat wordt nu een Bed Breakfast. Het zal de leeftijd zijn. Maar snappen doet Cees van Doorn het nog steeds niet. De zaal die hij met zo veel liefde heeft laten bouwen en waar zo veel feesten zijn gevierd, werd niet meer geboekt. En dus gooit opvolger Tonie van der Hulle het over een andere boeg: hij maakt er een Bed Breakfast van. Hier stond de bar, daar was het podium. Maar nu is de voormalige feestzaal van café Bommenede een bouwplaats. De vloer is bijna klaar, de achtermuur gaat binnenkort neer. Hier komen de badkamers, daar komen de bedden. Cees van Doorn, die de deur in 2002 achter zich dichttrok, wordt er weemoedig van. Hij kwam be gin jaren zeventig ook maar toe vallig in Zonnemaire terecht. „Ik had een slagerij in Rotterdam. Maar ik werd ziek, ik moest iets anders gaan doen. Mijn schoonou ders gingen op vakantie naar Schouwen-Duiveland. Zo hoorde ik dat er een camping te koop stond in Ellemeet. Die kocht ik voor 65.000 gulden. Vier zomer huisjes, campingplaatsen en een groot huis voor onszelf. Zelfs in die tijd een krankzinnig laag be drag." Van de camping alleen kon de familie Van Doorn niet leven, dus Cees hield de slagerij aan. „Op een gegeven moment kwam dit ca- feetje te koop. Ik deed een bod, een heel laag bod, en het werd geac cepteerd. Mijn vrouw stond achter de snijmachine toen ik dat tele foontje kreeg. Ik zeg: Els, nu heb ben we nog een café ook!" Het café, dat toen nog Seppel heette, was een wildernis, vertelt Cees. „Er zaten allemaal mensen binnen die vaste klanten hadden weggejaagd. Dus die moesten eruit. Toen de oude garde terug kwam, vertelden ze me dat erach ter een verdronken dorp ligt, Bom menede. Ik heb het café toen die naam gegeven." Er was een biljartclub, een dans club en elke week kwam er de bond van alleenstaanden samen. Toen zelfs Surrender zei: we komen niet meer, besloot ik de boel om te gooien Het werd steeds drukker. Cees be sloot de tuin op te offeren aan een feestzaal. Niet zomaar een zaaltje, nee, gelijk de meest exclusieve feestruimte die Zeeland indertijd rijk was. „Op een gegeven mo ment wilde Cees Geelhoed hier zijn huwelijk vieren. Heel Ajax komt, had-ie gezegd. Jaja, dat zal wel. Maar daar kwamen ze hoor: spelers, oud-spelers, supporters. De voorzitter, Tom Harmsen, zei: „Ik wou dat wij zoiets hadden in Amsterdam." Van die verhalen. Cees is er nog altijd vol van. Dat waren nog eens feesten. „En dan was het half twaalf's avonds en dan stopte er nog een bus helemaal vol met dui kers. Die allemaal honger hadden. Dan belde ik Els uit haar bed: kom maar weer terug naar de zaak." Maar tijden zijn veranderd. De voetbal kreeg een eigen kantine en de dorpshuizen kwamen op. En als het even kan, vieren mensen hun feesten in een strandtent. „Toen zelfs Surrender zei: we ko men niet meer, besloot ik de boel om te gooien", vertelt Van der Hulle." De feestzaal wordt nu Bed Breakfast. Daar is wel behoefte aan." En het café, dat blijft gewoon café. Een echt mannencafé, zoals het altijd geweest is. Alleen dan met Cees aan de bar in plaats van erachter. RENESSE De sightseeingbus, die vanaf eind april de campings, par ken, musea en andere attracties op Schouwen-Duiveland verbindt, maakt woensdag 5 april een proefrit over het eiland. De bus rijdt die middag vanaf het transferium in Renesse de complete ronde die bijna drie uur duurt. Voor toeristen die in het bezit zijn van de Zeeland pas is de bus gratis. Andere bezoe kers en inwoners kunnen tegen be taling mee. Er komt deze zomer ook een toeristentaxi. Voor het vierde jaar op rij daalde de omzet van de mosselsector. Van 72 miljoen euro naar 43 miljoen euro in het afgelopen jaar. „Een historisch dieptepunt" zei voorzit ter Cees Otte van Algemeen Vis sersbelang gisteravond. „Het mag duidelijk zijn dat dit geen basis vormt voor een rendabele mossel sector. Veel bedrijven hebben het afgelopen jaar dan ook op of onder de nullijn gedraaid." Handelshuizen Als oorzaken noemt Otte onder meer de onderlinge concurrentie en het steeds meer zelfvoorzie nend zijn van de handelshuizen als een van de oorzaken. Hij riep de kwekers op samen naar oplossin gen te zoeken. „Wat Brexit of aanlandplicht is voor onze collega's in de zeevisse rij, is de prijsvorming voor de mosselsector. Een donkere wolk die het uitzicht vertroebelt." Zorgen zijn er ook over de stof TTX. Vorig jaar voor het eerst ont dekt op enkele kweekpercelen in de Oosterschelde. De NVWA han teert de nullijn. Zodra het stofje wordt gevonden in schelpdieren, gaat het betrokken kweekgebied op slot. Beleid Volgens de sector is dat niet no dig en strookt het niet met beleid in het buitenland. De sector hoopt op een Europese norm van de ESFA, de Europese keurings dienst. K-p^'™^echielsei» GUdeweg35 l-AT X gOlteA^KAMPEERGENTRUM MEGHIEL[SEN| ■SP zaterdag 25 maart 2017 Een nachtj e slapen in Bommenede Wendy Wagenmakers Zonnemaire van der Hulle in café Bommenede. foto ernestaverburg Cees van Doorn (links) en Tonie - Tonie van der Hulle De vondst van TTX, historisch lage prijzen en microplastics. Het afgelopen jaar was moeilijk voor de mosselkwekers en de jaarvergadering van Algemeen Vissersbelang in Bruinisse is dan ook wel eens in vrolijker sferen gehouden. Melita Lanting Bruinisse NOORDWELLE 4328 s T: 0111 - 769 023 VLISSINGEN 4383 NJ Vlissingen - T: 0118 - 440100 KOM SNEL NAAR ONZE WINKEL VOOR AL ONZE TOPAANBIEDINGEN!! Vul uw gegevens in op: www.mechielsen.eu/actie en ontvang 20% korting op een artikel naar keuze!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 172