'Gevaarlijk als agenten Henriquez-zaak bekend worden' 16 Honderd doden per maand VANDAAG: DE ALLOCHTONE STEM je? En ben je erbij betrokken?" Wegens zijn donkere uiterlijk wordt Özer het meest als T\irk ge zien, vertelt hij. „Dat vind ik jam mer." Hij beheerst het Turks slecht en had tot voor kort geen kennis van de Turkse politiek. Tijdens een bij eenkomst op de universiteit van Am sterdam werd hij geraakt door Kuzu. „Ik vond het interessant wat hij zei en stelde hem vragen. Later spraken we af." Özer werd lid van Denk. Vonk Wat hem in de partij aanspreekt? „Dat Denk opkomt voor minderhe den. En dat ze zich inzet voor recht vaardigheid en solidariteit." Dat ant woord lijkt me te algemeen. „Ik zag nooit politici bij ons in de buurt," vertelt Erkan. Pas toen hij Kuzu leerde kennen, sloeg er een vonk over. „Ik kreeg voor het eerst het ge voel dat hier iemand is die in de Tweede Kamer voor mij opkomt." Dit lijkt mij doorslaggevend: veel Denk-kiezers voelden zich tot nog toe als moslim en allochtoon niet als gelijke behandeld. Een Afghaanse Nederlander, die anoniem wil blij ven, schrijft mij: 'Leven als moslim in Nederland betekent dat je altijd jezelf moet bewijzen en moet vechten voor je vrijheden. Wanneer ik kritiek heb op Nederland - of het nou op de overheid is, of op iets anders - krijg ik altijd 'Je moet blij zijn dat je hier mag wonen' naar m'n kop gegooid. Ik mag het niet oneens zijn met de Neder landse normen en waarden en ik moet 'gewoon integreren'. Mijn vraag is: wat moet ik nog meer doen? Moet ik mijn haren blonderen? Mijn naam veranderen? Voortaan gewoon 'meezuipen' in de kroeg? Ik spreek de taal, ik studeer, ik heb m'n rijbewijs gehaald en run een Nederlands be drijf met een Nederlandse jongen en betaal belasting aan de Nederlandse staat. Integratie is voorbij, het is tijd voor acceptatie. Geen enkele partij staat daarvoor, behalve Denk." Veel duidelijker heb ik het nie mand nog horen zeggen. Met Denk hebben burgers met een migratieachtergrond eigen woordvoerders in de Tweede Kamer. „Ik heb voor het eerst gestemd." Een dag na ons gesprek krijg ik een mail van Oguzhan Kilic (33). De Turks-Nederlandse jour nalist, leraar en politico loog gaat dieper in op zijn banden met de partij Denk, die hij adviseert. En hij spreekt over 'de lange arm van Ankara'. Het is een voor Nederlanders ver warrende tekst, die vooral blootlegt hoe interne Turkse conflicten een rol zijn gaan spelen in de Nederlandse politiek, met name binnen de Partij van de Arbeid. Net als de twee voor mannen van Denk - Tunahan Kuzu en Sel^uk Öztürk - was Kilic actief voor de PvdA. Maar de sociaaldemo craten namen het, in zijn ogen, te vaak op voor 'criminele organisaties' als de Koerdische PKK en de Gülen- beweging. „Ze gingen daarmee in te gen de meerderheid van de Turkse Nederlanders." Als je daarover klaagt, schrijft Kilic, 'word je in Nederland al snel bestem peld als 'de lange arm van Ankara', wat vroeger de 'Grijze Wolven' heette.' Met Denk manifesteert zich een partij die wél de belangen behar tigt van 'gemiddelde Turken' zoals hij. Kilic: „Turken nemen het voor touw bij de maatschappelijke opposi tie. Migranten zijn niet langer speel goed van carrière- en baantjesjagers bij de PvdA en hun handlangers." Ik denk na over die uitspraken. Denk is dus een emancipatiemachine voor Turkse nationalisten in Neder land? „Nee", zegt Kilic. „Denk is er voor 'trotse Turken'." Dat veel Denk- kiezers tevens aanhanger zijn van de Turkse president Erdogan is, volgens Kilic, 'een sociologische realiteit'. „80 procent van de Turkse Nederlanders staat achter Erdogan en die hebben nu met Denk een stem. Maar dat be tekent nog niet dat Denk de lange arm van Erdogan is." Ik sprak een aantal Denk-kiezers. Niet iedereen is zo gepolitiseerd en verwikkeld in Turkse twisten als Oguzhan Kilic. Voor Erkan Özer (26) uit Zaandam 'begrijpt Tunahan Kuzu ons beter dan een ander'. „Ik had nog nooit gestemd, maar nu wel." Erkan is half-Turks, half-Nederlands, kind van gescheiden ouders. Hij woont samen met zijn twee jongere broers. Ook zij stemden op Denk. Özer, die een eigen webhostingbe- drijf heeft en teamleider is bij een te- lefoonprovider, is een kind van twee werelden. Tijdens de recente Turkijerel keek hij afwisselend naar de NOS en naar Turkse tv-zenders. „Ik schaamde me: aan de ene kant die stenengooiers, aan de andere po litiehonden. Ik had nooit gedacht dat Nederland en Turkije in zo'n conflict verzeild zouden raken. Op mijn werk werd ik erop aangesproken: Wat vind SANAA Maandelijks komen er in Jemen gemiddeld ruim hon derd burgers om het leven in de burgeroorlog. Dat heeft het mensenrechten- bureau van de VN gisteren be kendgemaakt. De oorlog gaat dit weekeinde zijn derde jaar in. De meeste slachtoffers vallen bij luchtaan vallen en bombardementen van de internationale coalitie. In Jemen staan de door Iran gesteunde Houthi-rebellen te genover de verdreven regering, die wordt gesteund door een co alitie onder leiding van Saoedi- Arabië. De familie van de 42-jarige Hen riquez, die bij een arrestatie in 2015 om het leven kwam, wil we ten wie de betrokken agenten waren. Doordat hun namen wor den afgeschermd, voelen de fa milieleden zich belemmerd om een eigen onderzoek te doen naar de agenten. De moeder, zussen en neef van Henriquez claimen de namen nodig te hebben om hen via een civiele procedure aansprakelijk te kunnen stellen voor de fatale aanhouding. Henriquez' moeder zei in de rechtszaal dat haar hart 'geen rust kan krijgen' als ze niet weet om wie het gaat. Rellen In 2015 liep Henriquez dodelijk letsel op tijdens het muziekfesti val Night at the Park. De man zou volgens de politie verbaal hebben gedreigd met een wapen. Twee agenten gingen te ver tijdens de aanhouding, waardoor de arres tant in het ziekenhuis overleed. Het leidde tot rellen in Den Haag. Het OM heeft de namen van alle betrokken agenten geheimge houden vanwege hun veiligheid. Advocaat Richard Korver staat de nabestaanden bij. Volgens hem blijkt nergens uit dat de agenten nog slachtoffer zijn van dreiging vanuit de samenleving. Hij zegt ook dat de namen niet publieke lijk openbaar hoeven te worden gemaakt, het gaat hem erom dat hij en de familie de namen krij gen. De advocaat van de Staat stelt dat er in het verleden ernstige be dreigingen zijn geuit tegen de agenten. Zo werd er opgeroepen om naar de school van de kinde ren van de agenten te gaan. 'Het is tijd voor acceptatie' zaterdag 25 maart 2017 A Erkan Özer stemde op Denk, nadat hij Kuzu had leren kennen. „Ik kreeg voor het eerst het gevoel dat er ie mand is die in de Tweede Kamer voor mij opkomt." FOTO MARCO OKHUIZEN DEN HAAG De levens van de agenten die betrokken waren bij de fatale arrestatie van Mitch Henriquez lopen gevaar als hun namen bekend worden. Dat stelde de advocaat van de Staat gisteren in een door de na bestaanden aangespannen rechtszaak. A Mitch Henriquez kwam in de zomer van 2015 bij een arresta tie om het leven, fotofacebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16