48% 40% 29% 'Maar een op de acht ondernemers vraagt klanten om recensies' woordig zijn consumenten de bloemen; zij kunnen wachten tot aanbieders zich als bijen aan hén presenteren. In de andere wereld heerst angst. Mkb-ondernemers overzien de veranderingen niet, begrijpen niet wat er gebeurt en hebben geen idee hoe ze het moeten aanpakken. Ze zullen actie moeten ondernemen om te overleven, maar ze staren zich blind op wat grote bedrijven als Bol.com, Coolblue of Facebook doen." Eind januari maakte Albert Heijn bekend een eigen videokanaal te beginnen, Appie Today, met sim pele filmpjes over trends, koken en andere aansprekende onder werpen. Medewerkers en klanten worden gestimuleerd filmpjes in te sturen. Het gaat er bij Appie Today niet om artikelen te verko pen, maar om de naam Albert Heijn op een sympathieke manier te koppelen aan de goede dingen des levens. 'Een sociale zender' noemt het bedrijf het. Mkb'ers zullen verzuchten dat zoiets voor hen niet is weggelegd, maar volgens Vera hoeft het hele maal niet zo moeilijk te zijn klan ten bij jouw bedrijf betrekken. „Als je maar niet denkt dat je sociale media kunt inzetten om alleen maar meer spullen te ver kopen." Het gaat er volgens Fenje Bolt van theewinkel Tea Bar in Amsterdam 'gewoon om een beetje lol te maken' met online- media. Bolt en haar zakenpartner Sara Verver, die een groothandel en een webshop hebben, zijn be hoorlijk actief op sociale media. „We vertellen natuurlijk weieens dat we een nieuw product heb ben, maar het gaat niet om het verkopen. De mensen die ons vol gen, maken deel uit van een bepaalde community; ze vinden dat wij bij ze passen. Ze komen echt niet alleen uit Amsterdam, maar uit heel Nederland en uit België en Duitsland. We posten mooie plaatjes en filmpjes over thee en vertellen waar we mee bezig zijn. We gebruiken sociale media als een mooie marketing- tooi. Maar we zien wel vaak dat de verkoop toeneemt als we iets leuks over een bepaalde theesoort hebben verteld." Op Facebook heeft Tea Bar, een bedrijf met zeven medewerkers, een eigen pagina met een kleine 4.000 actieve volgers. Het leuke van zo'n actieve community is dat deelnemers op hun beurt ook weer actief zijn. „We hebben veel actieve vloggers in onze gelede ren die filmpjes maken over onderwerpen als mode, beauty en gezondheid. Vaak vragen succes volle vloggers geld voor het noe men van producten, omdat ze zoveel volgers hebben, maar deze EXTREEM KLANTGERI CH vloggers zijn met ons mee gegroeid. Ze vinden ons sympa thiek en weten dat wij geen budget hebben voor marketing. Jonge vloggers krijgen van ons wel theesamples als ze erom vragen." Bolt nodigt volgers uit beoorde lingen op de Facebookpagina van Tea Bars achter te laten. Zij maakt zich geen zorgen over negatieve beoordelingen van haar bedrijf, maar volgens het onder zoek van DTG doen veel andere ondernemers dat wel. „Slechts een op de zeven a acht onderne mers vraagt consumenten actief een recensie op hun site of pagina te posten", zegt Peter Olthoff van DTG. „De angst voor negatieve reacties is groter dan het besef hoeveel voordelen der gelijke recensies bieden. Acht van de tien consumenten kijken naar de ervaringen van andere klanten en in driekwart van de gevallen spelen die daadwerkelijk een rol bij de aankoop." Olthoff wijst erop dat een lijst met louter positieve reacties consumenten zelfs alleen maar argwanend maakt. Ondernemers die denken dat ze met sociale media vooral veel be reik kunnen hebben, zien volgens deskundigen niet waar het wer kelijk om gaat. Vera werkte jaren lang samen met een Vlaamse wever die sociale media heel cre atief en succesvol inzette, maar zich daarbij op een beperkte kring richtte. Via Facebook ver telde hij zijn afnemers over het wel en wee van zijn Engelse schaapskuddes. „De stoffen die hij maakte, waren al verkocht voordat ze geweven waren. Hij leverde zijn klanten, bedrijven die vooral woningtextiel maakten, er als het ware een compleet verhaal bij." Maar het is niet voor iedereen voldoende mooie verhalen te vertellen en een community te bouwen. ThiemeMeulenhoff is op sociale media ook op verkoop gericht. Maar ook dan gaat het niet om alleen het bereik. „Het gaat om effect. En dat is bereik maal conversie", zegt Willem Hajer, marketingmanager bij de educatieve uitgeverij. In plaats van ouderwetse, grote reclamecampagnes kiest hij voor kleine acties via verschillende kanalen. „Want als je iets bekend van de mkb'ers besteedde in 2015 het maken van zijn website uit aan een professionele partij. In 2013 was dat 42 procent. van de mkb'ers had in 2015 een pagina op Facebook. In 2013 was dat 29 procent. van de mkb'ers vindt onlinemarketing belang rijk. 53 procent ziet er niks in. Community Peter Olthoff van DTG Vloggers Nu consumenten artikelen en dien sten overal vandaan kunnen halen, moet de houding van ondernemers veranderen. „Ik geloof in extreme klantgerichtheid", zegt marketing deskundige Rik Vera (foto). „Daarin kunnen kleine bedrijven uitblinken, maar ook grote bedrijven kunnen er succes mee boeken. Zo doet de Belgische telecomprovider Telenet alles om klanten tevreden te hou den. Als zich een probleem voor doet, lost een technicus niet alleen dat probleem op, maar controleert hij ook de instellingen in huis, ver vangt hij gratis verouderde kabels en checkt hij de wifi-insteliingen." Vera krijgt bijval van Willem Hajer van ThiemeMeulenhoff. „Je richten op meer, meer en nog meer nieuwe klanten heeft geen zin als de achter deur openstaat. Belangrijker is het bestaande klanten blij te maken en te blijven verrassen." Bedrijven als Bol.com en CoolBlue, die hun klanten ook maar alleen kennen via hun aankopen en hun zoekgedrag, doen hetzelfde. „Bij Bol.com zetten we sociale media in om de klant te raken met content die voor hem relevant is, op zo'n manier dat het nooit verveelt", zegt een woordvoerder. Mailcampagne 34 I DE ONDERNEMER I ZATERDAG 25 MAART 2017 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 154