MANAGER MARKETING Sander Voerman, Kranendonk talenten op hbo-niveau die geen baan hebben op hun niveau of een carrière switch willen maken", zegt directeur Tinus Hammink van Seece. „Ze zitten achter de kassa of beseffen dat ze eigen lijk altijd al iets met techniek hadden willen doen. De een heeft een pabo diploma op zak, de ander heeft maat schappelijk werk gestudeerd. Ze volgen nu een vierjarig leer-werktraject. Het heeft tot nu toe ruim 100 zijinstromers opgeleverd, mensen die meteen beschikbaar zijn voor de bedrijven." Waar ligt het aan dat havoleerlingen minder voor techniek kiezen? Vwo'ers verdiepen zich meer in hun vervolg opleiding, denkt Alex Dorgelo, hoofd communicatie en voorlichting bij de faculteit techniek van de HAN. „Havoleerlingen zijn minder met hun toekomst bezig en hebben daardoor een verkeerd beeld van techniek in het hbo. Ze denken aan het sleutelen aan machi nes en smeer aan de handen, terwijl ze in werkelijkheid bezig zijn met duur zame energieoplossingen of technische hulpmiddelen in de zorg. Het gevolg is dat ze een brede, niet-technische oplei ding volgen waarmee ze alle kanten op kunnen. Ook denken ze ten onrechte dat techniek moeilijk is." Misverstanden Het bedrijfsleven, de HAN en het voort gezet onderwijs hebben daarom de krachten gebundeld met het doel ook meer havoleerlingen te interesseren voor techniek. De TechTour, de truck met technische snufjes, heeft ertoe geleid dat de open dagen van technische hbo-opleidingen beter worden bezocht. „Dat is een vooruitgang, maar we merk ten dat veel leerlingen na afloop van zo'n open dag nog steeds niet goed wisten wat ze na die vier jaar met hun opleiding zouden kunnen doen", aldus Sander Voerman tussen zijn collega's die bezig zijn robotarmen te bouwen. „De komende excursies met havoleerlingen in ons bedrijf zijn een mooie aanzet voor nauwere samenwerking met de HAN. We zien dat goed geschoold technisch personeel, zoals werktuigbouw kundigen en software-engineers, niet voor het oprapen liggen. Nu we enkele grote orders hebben binnengehaald en er de komende jaren meer werk ligt, zal het tekort alleen nog maar groter worden. We moeten ons dus pro-actief opstellen richting de hogeschool en meer techniek in het onderwijs brengen. Zo over wegen we een robottrainingscel te plaatsen op school, waarmee studenten kunnen testen. Het is een goede manier om jongeren te laten kennismaken met een sector die ze onvoldoende kennen." PZ 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 141