MANAGER VASTGOED EN TECHNIEK 'Bedrijven zoeken studenten al op voordat ze hun diploma hebben' Fabian Bovenlander, Rijnstate Hij ziet er op het eerste oog uit als een gewone vrachtwagen. Maar wanneer de truck van de TechTour is opengeklapt, worden er technische snufjes zichtbaar die de harten van veel leerlin gen sneller doen kloppen. Ze dansen op de sustainable dansvloer en produceren zo de energie voor het maken van een foto. Ze stunten met een hoverboard op het schoolplein. Ze racen tegen elkaar met een Star Wars-robot, die ze aansturen met hun smartphone. De TechTour, die sinds 2015 langs middel bare scholen in Gelderland en aangren zende provincies trekt, moet de ogen van havoleerlingen openen. Juist deze groep kiest meestal een niet-technische hbo- opleiding. De techniekcampagnes van de afgelopen jaren hebben wél effect gehad op vwo'ers, van wie nu 43 procent kiest voor een technische vervolgopleiding. Bij havisten is dat slechts 23 procent, ondanks het feit dat meer dan de helft van hen een technisch profiel heeft. De technische sector ondervindt de gevol gen. Er is een groot tekort aan technisch personeel met hbo-papieren. Met de massale uitstroom van de babyboomers de komende jaren en de aantrekkende economie dreigt de situatie zorgwekkend te worden. Herman Janssen, directeur van het instituut Engineering van de HAN: „Onze net afgestudeerde werktuig bouwkundigen kunnen momenteel kiezen uit vijf banen. Bedrijven zoeken studenten al op voordat die hun diploma hebben." Leer-werktraject De hoge nood drijft het onderwijs en het bedrijfsleven in eikaars armen. Zo is Seece ontstaan, een samenwerkings verband tussen de HAN en energiegerela- teerde bedrijven als Tennet en Alliander. Seece biedt een leer-werktraject voor zijinstromers. „Voor onontdekte techniek- „Als jongeren aan een baan in de techniek denken, staat het zieken huis als werkplek niet meteen op het netvlies. Maar hier werken technici op heel diverse terreinen, van iet tot medische techniek. De excursies met havoleerlingen zijn een mooie manier om meer in de picture te komen bij aan staande studenten. We werken al sinds jaar en dag samen met de HAN. Onze ervaring is dat je altijd iets voor elkaar kunt betekenen wanneer je met elkaar in gesprek bent. Zo hebben studenten ons geholpen bij projecten op het gebied van duurzaamheid. Die samenwerking zal toenemen. De techniek in het ziekenhuis wordt steeds complexer en we moeten blijven innoveren. Daar voor zullen we een beroep moeten doen op kennisinstellingen die vooroplopen, zoals de HAN." Fabian Bovenlander (I.) in overleg met medewerkers in de technische ruimte van het hospitaal. Herman Janssen van Engineering 20 I DE ONDERNEMER I ZATERDAG 25 MAART 2017 PZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 140