fel 13 Criticasters noemen hem superlomp. En duur. Maar sneakerfans roemen juist het robuuste model waardoor de Nike Air Max 1 uitgroeide tot een cultklassieker, commercieel succes en verzamelobject. De sportschoen wordt morgen 30. JUBILEUM NIKE AIR MAX 1 Ik check het weer voordat ik besluit ze aan te trekken worden is vaak geen feestje. De mijlpaal luidt oorverdovend het definitieve einde van de jeugd in, zeker in een branche die teert op hip, hot en happening. Daarom is het bijna een mirakel dat de Air Max 1 na drie decennia zowel een toonaangevende als iconische sneaker blijkt voor di verse generaties. Ook bijzonder: hij wordt gesignaleerd op de bouwplaats en in de kroeg, maar ook op kantoor in combinatie met nette rok en Gucci-tas. En zowel oud-president Obama als Beyoncé en Rihanna zijn fan. Ontwerper Tinker Hatfield be dacht het model-inmiddels zijn er bijna 10.000 verschillende ver sies - in 1987. Het was het jaar dat Fons Rademakers' De Aanslag een Oscar won, het rijden met zij reflectoren op de fiets verplicht werd en George Michael een hit scoorde met Faith. Centre Pompidou Hatfield - architect en sinds 1981 designer bij Nike - liet zich voor de Air Max 1 inspireren door de facade van het Parijse Centre Pompidou, het gebouw dat met zijn kluwen van pijpen en buizen aan de gevels binnenstebuiten ge keerd lijkt. Hatfields zichtbare schokdempende airbag in de zool en de gestroomlijnde vorm in combinatie met de rood-wit- zwarte kleuren geeft de Air Max 1 diezelfde illusie. De sportgigant zette zijn paradepaard ronkend in de markt met het nummer Revolu tion van de Beatles. In het begin was het een pure sportschoen. Maar dat veranderde al snel doordat Michael J. Fox als Marty McFly met deze boots in kaskraker Back to the Future furore maakte en omdat Nike een samen werking aanging met Playstation. Sneakerfan en Girl on Kicks-blog- ger Sanne Poeze (28), zelf bezitter van 200 paar: „Vervolgens omarmde de gabberscene begin jaren 90 de Air Max en daarna was hij ook in clips voor elektronische muziek en diverse speelfilms te zien. De Air Max heeft niet zulke bekende ambassadeurs zoals Adidas met Run DMC. De kracht is eerder dat iedereen de sneaker mooi vindt en graag draagt. Zowel veertigers als meiden en huis vaders en hipsters. De een gaat ervoor vanwege nostalgie en kiest een meer gangbaar model, de an- der kampeert de hele nacht voor de deur van speciaalzaak Patta in Amsterdam om een speciale editie te bemachtigen." Freaks, modeslaven en verzame laars storten zich nu op de tot statussymbool uitgegroeide bij zondere edities. Zo is er de Air Max 97, met de eerste airzooi over de hele lengte, geïnspireerd op Tokio's hogesnelheidslijn. Of de Air Max 1 Master met safariprint en rode stippen en de Air Max 1 Atmos met een zeegroen merk teken van Nike, de swoosh. Maar de heilige graal op dat gebied is de Air Max 1 Albert Heijn ontworpen door Piet Parra, aldus Tim Sabajo van Patta. Mega-exclusief, want wereldwijd zijn er slechts 24 paar en Sabajo is één van de trotse be zitters. Nostalgie „Laatst nog kreeg ik een bod van 12.000 euro. Maar no way. Ik houd van die schoenen. Niet alleen om dat ze mooi zijn, ook vanwege de nostalgie, uitstraling en het idee dat ze bijzonder zijn. Het is heel simpel: hoe minder er van bestaan, des te sneller schiet de prijs om hoog. Een ander enorm gewild type is de Kid Robot Friends Fa mily. Daarvan bestaan maar 38 paar." Hoewel zijn Albert Heijns bijna goud waard zijn, denkt Sa bajo er niet over om ze in de kast te laten staan. „Dan kan ik net zo goed postzegels gaan verzamelen. Schoenen zijn om op te lopen. Maar wel met mate in dit geval. En ik check het weer voordat ik be sluit ze aan te trekken." Criticasters noemen de schoen superlomp en vinden hem - met prijzen die vaak tussen 140 en 180 euro liggen- duur. Sanne Poeze: „Je betaalt voor materialen en technologie. En voor een speciale schoen bij Patta zul je meer moe ten neertellen dan voor een aan koop in Footlocker." Nike viert de 30ste verjaardag onder meer met de lancering van de Air Vapor Max. Spanje/Portugal Keltisch Galicië en Noord-Portugal Al Andalus, het Moorse erfgoed www.dejongintra.nl/busreizen (S*/ reserveringskosten, "*.0 scr 2,50 calamiteitenfonds zaterdag 25 maart 2017 Air Max 1 Air Max 90 Air Max 180 Air Max 93 Air Max 95 Air Max 97 Air Max Plus Air Max 360 Air Max 2015 (I9S7) (1990) 11991) (1992) 1905) (1997) (199») (200») 12015 <mm Dé droom van sneakerfreaks Annemart van Rhee Amsterdam —Tim Sabajo over zijn Air Max Albert Heijn, waarop onlangs 12.000 euro is geboden. vanaf vanaf Autoreizen Vliegreizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Ai. Reissom excl. 19,50 10-daagse vlieg-busrondreis Onze gasten waarderen deze reis met een 8,6 Bezoek aan o.a. Porto, Santiago de Compostela en Ourense 10-daagse vlieg-busrondreis Onze gasten waarderen deze reis met een 8,3 Bezoek aan o.a. Granada, Cordoba, Sevilla en Gibraltar Reiscode: eves408 Reiscode: eves410

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13