STELLINGEN Zakendoen volgens Erik de Vlieger nessplan gehoord dat het niet fout kon gaan. Alle berekeningen klop pen! Maar toch ging het mis. De les van mijn boek is: je moet voor je gemoedsrust altijd met de downside van de deal rekening houden. Als je voor te veel geld in een deal gaat en het gaat mis, kun je faillissement aanvragen en moet je met je gezin je huis uit. Nou, heb je dan wat?" 5. Stap nooit in zaken met een gescheiden man die weigert alimentatie te betalen. „Ja, want dan overtreedt hij de betrouwbaarheidscode. Hij is ran cuneus en gaat tot het gaatje en is dus niet te vertrouwen. Tenzij zijn ex-vrouw een goede baan heeft en ongeveer evenveel als hij ver dient." 6. Een ondernemer kan zijn bedrijf beter aan een naast familielid overdragen dan aan iemand van buitenaf. „100 procent eens. Ik verwacht dat mijn oudste zoon het bedrijf overneemt. Natuurlijk liggen er risico's, maar die kun je afdekken met een goede opvoeding. Je kind leren dat hij zuinig moet zijn, de waarde van geld moet kennen, als eerste op het bedrijf is en als laat ste weggaat. En als je er uitstapt, moetje het volledig overdragen. Geloof me: dan zal je zoon het meestal goed doen. En hoe fijn is het dat het bedrijf dat je hebt opgebouwd in handen komt van de mensen van wie je houdt?" o De Ondernemer legt Erik de Vlieger zes stellingen voor over risicovolle deals, het kiezen van een opvolger en in zee gaan met adviseurs. De roemruchte vastgoedondernemer schreef een boek en heeft tien resorts in de Portugese Algarve met 265 werknemers. Met een resortketen en vastgoed in Portugal is Erik de Vlieger (59) begonnen aan zijn derde onder nemerscarrière. Eerst trad hij in dienst bij de drukkerij van zijn vader en werd daar directeur. Na de verkoop van deze zaak begon De Vlieger bedrijven in media, scheepvaart, vastgoed en een vlieg maatschappij. Tussen 2005 en 2011 nam justitie hem op de korrel, waarna hij weer vanaf nul moest beginnen. De keten Carvoeiro Clube in de Algarve telt nu tien resorts en 265 werknemers. De zakenman ver werkte zijn ondernemerslessen in het boek Diep Zakendoen. De tijd van op verschillende borden scha ken en grote risico's nemen, is volgens hem voorbij. 1. Een jonge ondernemer met opleiding aan een businessschool of universiteit heeft een voor sprong op de jonge hond die gewoon begint. „100 procent waar. Toen ik van kleine naar middelgrote onder nemer ging, miste ik basiskennis. Bijvoorbeeld om balansen of ver- lies- en winstrekeningen te lezen. Mijn zoon leerde dat tijdens zijn opleiding. Die heeft een voordeel. Een goede financieel directeur kan een cashflow-prognose voor je maken, maar je moet wel weten wat hij opschrijft. Ondernemen gaat over geld en je moet er ken nis van hebben om goede beslis singen te nemen." 2. Een ondernemer moet zich laten adviseren door een professionele accountant of consultant. „Oneens. Ondernemers maken de fout zich te laten adviseren door mensen die met hen meepraten. Als jij wilt exporteren naar Ame rika, zegt een consultant: 'Grote kans van slagen, moetje doen!' Want dat is zijn verdienmodel. Je kunt je beter laten adviseren door familie, de mensen die van je houden. Die kunnen misschien geen goed inhoudelijk advies geven, maar ze durven je wel de waarheid te zeggen." 3. Een ondernemer moet zijn werknemers verantwoordelijkheid geven en belangrijke beslissingen laten nemen. Zo creëer je loyale medewerkers. „Ik geloof in het creëren van loy ale medewerkers door menselijk contact. In mijn resorts is elke manager verantwoordelijk voor zijn eigen resort, behalve voor de dingen die centraal geregeld worden. Maar je moet ze nooit de portemonnee geven. Je moet ze een maximaal bedrag geven waarover ze mogen beslissen en dat notarieel vastleggen. Bijvoor beeld 10.000 euro per dag. Als het dan fout gaat, is de manager aansprakelijk. Het gaat om geld en als een manager een fout maakt, ben ik veel geld kwijt." "Jep. In Amerika spreken ze van de downside. Je moet het verlies kunnen opbrengen als alles fout gaat met de transactie. Ik heb zo vaak van jongens met een busi- tekst BRAM DE VRIND foto CORNÉ VD STELT Erik de Vlieger over ondernemen. 4. Een ondernemer moet nooit in een project stappen dat hem meer kan kosten dan de som van zijn bezittingen. Geboren: 29 november 1959, Zandvoort. Bedrijven: Carvoeiro Clube: 10 resorts in Portugal. Vast goed: verschillende projecten in kustplaats Portimao en een bouwproject van 7 miljoen euro. Personeel: 265 mensen. Groeiambitie: Carvoeiro Clube uitbreiden naar 25 resorts en het grootste bedrijf van de Algarve maken. 16 I DE ONDERNEMER I ZATERDAG 2S MAART 2017 PZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 136