'Met hotels in je salesketen heb je direct contact met de consument' De f van Atilay Uslu HET BEDRIJF MAANDAG DINSDAG onafhankelijk. Dat wilde ik. Vrijheid! Niet afhankelijk zijn van anderen. Dat heb ik van thuis meegekregen. Mijn vader was ook ondernemer. Hij had een pension en een koffie huis, een ontmoetingsplaats voor Turkse Nederlanders. Hij woont nu weer in Turkije, in Fo<ja. Onlangs stelde hij voor dat we ieder 2.000 euro in kalveren zouden investeren, die weer verkocht moeten worden als ze vet gemest zijn. Ik heb gezegd: 'Pap, ik heb het op het ogenblik een beetje te druk met andere dingen.' Mijn vader en ik hebben onlangs wel samen een nieuwe tractor gekocht voor onze gezamenlijke olijfboomgaard." Ondanks die vrijheidsdrang bent u wei eerst in loondienst gegaan... „Na mijn mbo-opleiding elektrotechniek werkte ik bij Fokker en PTT Telecom. Ik vroeg mijn baas hoelang hij er al werkte en wat hij verdiende. Het antwoord: 25 jaar en 25.000 gulden. Ik begreep dat ik op die manier nooit miljonair zou worden. Toen mijn oom me in 1990 aanbood zijn shoarmazaak over te nemen, heb ik geen seconde getwijfeld. Hij vroeg 25.000 euro. Ik had zelf 5.000 euro, mijn toenmalige vrouw kon 9.000 euro lenen bij de bank en de rest kon ik van mijn oom lenen. Binnen een halfjaar had ik alles afge lost, zo goed gingen de zaken." Waarom bent u dan gestopt? „Ik was het beu altijd 's avonds, 's nachts en in het weekend te werken. Bovendien was het vaak knokken, want jonge mannelijke bezoe kers voelen zich 's nachts vaak Tarzan. Maar wat dan? Een groentewinkel? Dat vond ik te koud - ik houd van warmte. In 1994 ben ik met Mega Reizen begonnen, dat vooral tickets verkocht aan Turkse Nederlanders die op familiebezoek gingen. In 1997 kwam Travel Contact, een bedrijf dat via Teletekst reizen van andere touroperators verkocht. Later werd dat Corendon, een touroperator voor hardwerkende Nederlanders die zonder zorgen een of twee weken naar Turkije op vakantie wilden." Waardoor is Corendon zo gegroeid? „Tegenwerking heeft ons groot gemaakt. De grote luchtvaartmaatschappijen wilden ons, onder druk van concurrerende touroperators, ineens geen stoelen meer verkopen. Dat heeft ons, letterlijk en figuurlijk, vleugels gegeven; we begonnen onze eigen luchtvaartmaat schappij. De volgende tegenslag kwam toen Stichting Garantiefonds Reisgelden de regels aanscherpte en ons als risicovol aanmerkte, omdat we meer dan 75 procent van onze omzet in Turkije behaalden. Dat zou ons 10 miljoen euro extra kosten. Daarom zijn we snel op zoek gegaan naar andere bestem mingen. Omdat Corendon alleen op Turkije mocht vliegen en we anders aangewezen waren op Transavia, hebben we in 2011 een tweede airline opgericht. Om maar zo snel mogelijk onder die 75 procent te komen, vlogen we aanvankelijk alleen op gemakke lijke bestemmingen als Bulgarije, Egypte en Griekenland." Heeft Corendon geen last van internet? „Wij werken niet met intermediairs, dus wij hebben altijd direct contact met onze klanten. Dat een-op-eencontact hebben we op alle momenten van hun reis: bij het boeken, bij het vliegen, via de reisleiders op locatie. Wij bespreken met de klanten wat een efficiënte en prettige manier is om op vakantie te gaan. Zo zijn wij dus ook groot geworden: door de verkopen via onze eigen internetkanalen. Als we meer via reisbureaus hadden verkocht Corendon, in 2000 opgericht door Atilay Uslu en zakenparter Yildiray Karaer, doet zaken met ruim 1.100 hotels in 19 landen. Het zwaartepunt ligt in Turkije (379 hotels), Spanje (186) en Griekenland (179). In 2004 zette de touroperator een eigen lucht vaartmaatschappij op. Elk jaar boeken ongeveer 630.000 mensen hun vakantie via Corendon. De omzet schommelt tussen de 400 en 450 miljoen euro; de winst bedraagt zo'n 7 miljoen. Twee derde van de aandelen van het bedrijf is in handen van Uslu en Karaer. Een investeringsmaat schappij heeft de rest. In 2014 droeg Uslu de dagelijks leiding over aan Steven van der Heijden, zodat hij zich kon concentreren op een nieuwe tak van sport: eigen hotels en resorts. Inmiddels heeft Corendon twee hotels in Amster dam en twee in Spanje. Binnenkort wordt het oude Sony-pand bij Schip hol verbouwd tot Corendon-hotel. week - Werkoverleg met CEO - Werkoverleg met communicatiedirecteur - Salesmeeting met marketing, pr en product- en yieldteam - Interview - Overleg over producten en capaciteit - Meeting managementteam - Interview - Externe afspraak 12 I DE ONDERNEMER I ZATERDAG 25 MAART 2017 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 132