Trumps vermeende lijntjes met Rusland corendon C corendon.nl/opruiming 12 ONDERZOEK FBI KREMLIN-CONNECTIES Verdenkingen over connecties met het Kremlin blijven Donald Trump achtervolgen. Wie zijn de hoofdrolspelers in de Rusland-kwestie? Trump en zijn mensen bewegen zich in een web van connecties met de entourage van Vladimir Poetin. Daar is niet per se iets mis mee - een Amerikaanse se nator kan bijvoorbeeld goede redenen hebben Poe- tins ambassadeur in de VS te ontvangen. Maar dat Trumps compagnons erover logen, dat Trump Poetin de hemel in prijst én dat Poetin zijn best heeft gedaan de verkiezingen te beïnvloeden die Trump uiteinde lijk won, maakt de situatie verdacht. De FBI ziet voldoende reden voor een onderzoek. De vraag is: zijn al die contacten tussen Team Trump en Team Poetin aangewend om de Amerikaanse verkie zingsuitslag te sturen? Volgens anonieme FBI'ers die met CNN spraken, bestaan indicaties dat medewer kers van Trump met Russen hebben gecommuni ceerd over publicatie van e-mails uit kringen rond Hillary Clinton. Die berichten werden door Russi sche hackers gestolen en schaadden Clintons cam pagne toen ze door WikiLeaks naar buiten werden gebracht. Wie zijn mogelijk betrokken? Donald Trump Michael Flynn Donald Trump jr. RexTillerson Carter Page Paul Manafort Jeff Sessions Roger Stone y Club Resort palma oa Ola Es Ravells d'Or Logies K'iyk voor alle aanbiedingen of zaterdag 25 maart 2017 Karlijn Van Houwelingen Omdat de president zijn belasting aangiftes niet openbaar wil maken, zijn Trumps zakelijke belangen in Rusland in mist gehuld. Bekend is dat hij in 2013 miljoenen verdiende aan de Miss Universe-verkiezing die hij in Moskou hield. Hij probeerde een Trump Tower in Moskou te bou wen, maar dat leidde tot niets. Na faillissementen kreeg Trump van Amerikaanse banken geen geld meer, en wendde hij zich tot Bay- rock, een bedrijf dat wordt gerund door Russisch-talige immigranten. Volgens een rechtszaak hebben ze banden met de Russische mafia. In een dossier vol onbewezen aantijgingen beschrijft de Britse spion Christopher Steele dat het Kremlin met Trump zou samenspan nen en hem kan chanteren met com promitterend, seksueel getint mate riaal. Er rolde tot nu toe één poli tieke kop: die van Michael Flynn, ex-generaal, adviseur van Trump en 24 dagen Nati onaal Veiligheidsadviseur in diens regering. Op de dag dat Obama sancties aankondigde om Rusland te straffen voor inmenging in de verkiezingen, blijkt Flynn vijf keer met de Russische ambassadeur Ser- gej Kisljak te hebben gebeld, onder meer over die sancties. Trump vond dat geen pro bleem, al is het mogelijk ille gaal, maar ontsloeg Flynn omdat hij erover loog. Flynn dineerde in 2015 met Poetin op het jubileumfeest van de Russische staatszender. Hij kreeg 45.000 dollar voor een speech die hij daar gaf. sprak vorig jaar, toen de campagne gaande was, in Parijs een obscure pro- Kremlingroep toe. In 2008 vertelde hij trots dat de Trump Organization die hij inmiddels leidt 'veel geld uit Rusland' binnen zag stromen. Mysterieus: de FBI heeft een ongewoon drukbezette verbinding ontdekt tussen een com puter van de Trump Orga nization, en een e-mailac- count van een grote Russi sche bank, Alfa-Bank. FOTO'S EPA, AP, GETTY, REUTERS, AFP Voordat hij Trumps minister van Bui tenlandse Zaken werd, was hij CEO van oliegigant ExxonMobil. Hij deed zaken met de Russi sche overheid en Rosneft, het Russische staatsolie- bedrijf. Til- lerson kreeg van Poetin de Orde van de Vriendschap. Page is net als Manafort en Stone in beeld bij de FBI. Hij was kort buitenlandad viseur van Trump. Jaren ge leden werkte hij als bankier in Rusland, waar hij ook voor Gazprom werkte. Hij heeft aandelen in het Russische staatsbedrijf. Page bekriti seerde de VS in een speech voor Russische zakenmen sen om een 'hypocriete' focus op democratie en cor ruptie in contact met Rus land. Een maand na de ver kiezingen dook Page op in Moskou - naar eigen zeggen voor ontmoetingen met 'za kelijke leiders'. Hij sprak am bassadeur Kisljak en vol gens bronnen in de inlichtin gendiensten ontmoette hij ook Rosneft-baas en Poetin- bondgenoot Sechin, die met hem sprak over het opheffen van sancties tegen Rusland. Voordat Manafort Trumps campagnemanager werd, werkte hij lang in Oekraïne, waar hij onder meer de ver dreven pro-Russische presi dent Janoekovitsj adviseerde. Dat leidde tot zijn aftreden in augustus: de Oekraïense au toriteiten hadden documenten gevonden waaruit zou blijken dat Manafort buiten de boe ken om 12,7 miljoen dollar van Janoekovitsj' partij kreeg. Ma- naforts vertaler had een verle den in de Russische militaire inlichtingendienst. Deze week onthulde persbureau AP dat Manafort in 2006 een ver trouwelijk miljoenencontract had met een Russische oli garch die dikke maatjes is met Poetin: Oleg Deripaska. Mana fort sprak met hem af dat hij in ruil voor 10 miljoen dollar de belangen van het Kremlin in Washington zou behartigen. Minister van Justitie, ex-senator en Trump-aanhanger van het eerst uur, die in campagnetijd twee keer met ambassadeur Kisljak blijkt te hebben gesproken. Maar in de senaatszitting over zijn benoeming zei hij: „Ik heb geen communicatie met de Russen gehad." Stone, Trumps vertrouweling, liep tij dens de campagne te koop met wat leek op voorkennis over de Wiki- Leaks-publicatie van de door Rus sen gestolen e-mails van Clintons campagnemanager Podesta. Maan den voordat ze naar buiten kwamen, twitterde hij: „Vertrouw me, Podesta is binnenkort aan de beurt." Hij zegt via een niet nader omschreven vriend contact te hebben gehad met Julian As- sange, de man achter WikiLeaks. Stone zocht via Twitter contact met de vermoedelijk Russische hackers die onder schuilnaam Guccifer 2.0 e-mails van Podesta naar buiten hadden gebracht. i Alt Inclusivj Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12