67 Korin'sd^h EUWS 11 Dit plekje is nog vrij Nu volop vroegboekkorting Ik ken ook stellen die met z'n viertjes in een kraamhotel logeerden Samen deden we de zwangerschapstest en we hebben staan springen! Extra korting Toscane Boek nu! verzoeken van stellen die een medische indicatie hebben. Ongeveer de helft wordt in behandeling genomen. Een vrouw die een ander vraagt om haar kind te dragen, moet fysiek heel wat mankeren. Ze moet zelf niet meer zwanger kunnen worden (geen of niet functionerende baarmoeder) of een aandoening hebben die bij een zwangerschap le vensbedreigend is (ernstige hartafwijking). Volgens Schats zijn de selectiecriteria helder, maar zijn paren het er niet altijd mee eens. Onder afgewezen vrouwen wordt Schats soms cynisch 'dokter God' genoemd. „De criteria zijn streng", zeggen Esther en Marco. „Wij waren erg gelukkig dat hij ons heeft geaccepteerd op basis van ons me disch verleden." Een draagmoeder - meestal een (schoon)zus, nicht of hartsvriendin - moet zelf een voltooid ge zin hebben, of een goed sociaal vangnet als ze al leenstaand is. Haar eerdere zwangerschappen en bevallingen moeten probleemloos zijn verlopen. De wensouders, draagmoeder en haar partner voeren gesprekken met een psycholoog. In een overeenkomst worden 67 afspraken vastgelegd. Wat doe je als de draagmoeder zwanger is van een kindje met het Downyndroom? Welke rol krijgt de draagmoeder na de bevalling. Zo'n 'contract' houdt bij de rechter nooit stand, weet Schats, maar moet voorkomen dat er strijd ontstaat. „Er zijn draagmoeders die de wensouders liever niet bij de bevalling willen. Maar ik ken ook stellen die bij elke echo waren en met z'n viertjes in een kraamhotel logeerden. We gaan net zolang met de counseling door tot het goed voelt." Ook Marco en Esther de Bock doorlopen de hele procedure als ze zich met draagmoeder Jolien in 2013 bij Schats melden. Als het VUmc akkoord gaat, start de eerste ivf-poging met de eitjes en zaadjes van Esther en Marco. Die levert vijf embryo's op. Cijfers Bij de vierde terugplaatsing is het raak. Esther: „Sa men deden we de test en we hebben staan sprin gen! ja, het is gek dat je dan naar huis gaat en dat er in je eigen buik niets groeit." De zwangerschap verloopt goed. Bij 26 weken durft het stel pas naar het babywarenhuis. Esther: „Een babyuitzet kopen met een platte buik: dat moet je wel even uitleg gen." Sinds 2006 zijn in het VUmc ruim 25 kinderen geboren dankzij ivf-draagmoederschap. Schats diept uit een bureaula een map met geboortekaart jes op, van alle stellen die hij heeft geholpen. In de tekst wordt de draagmoeder altijd bedankt. 'Ge dragen door Elske, een vriendschap zo bijzonder, zo onvoorwaardelijk, zo stoer, zo mooi. Love com plete.' Of: 'Gegroeid bij Miranda. Van een be vruchte eicel tot een mooi kindje'. Niet mijn kindje Draagmoeder Jolien bevalt op 5 januari 2015 van Olivia. Het gaat zo snel dat Marco en Esther één minuut te laat binnenkomen. Het meisje gaat na een uur al mee naar huis. 'Dit is mijn kindje niet', zegt Jolien nuchter. Esther: „We hebben nooit ge dacht dat ze haar niet zou afstaan, maar ja, het kan natuurlijk misgaan." Jolien zorgt nog acht weken voor flesjes gekolfde borstvoeding, maar Esther en Marco zijn mama en papa. Alleen niet op papier. Samen met advocate Jo-An van der Tol vechten Marco en Esther ervoor dat ze geen jaar lang hoeven te bewijzen dat ze voor Olivia kunnen zorgen, zoals de wet voor schrijft. De rechter gaat akkoord: het meisje is nu ook écht hun kind. „Op de post staat nu: Olivia de Bock", zegt Esther tevreden. Marco kust zijn doch ter: „Soms kan ik het nog steeds niet geloven." De namen van de draagmoeders zijn gefingeerd. Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen? Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl Villa's met privé zwembad Boutique hotels Originele appartementen vertrek 8,12,15 en 19 April O Kleinschalige accommodaties weg van de massa www.karinschoice.nl zaterdag 25 maart 2017 GO —Roel Schats, hoofd IVF Centrum VUmc 1997 Draagmoederschap wordt wettelijk toege staan in Nederland baby's sinds de start in het VUmc Maximumleeftijd voor de draagmoeder Maximaal aantal ivf- pogingen bij de draag moeder Slagingspercentage per zwangerschap stellen komen per jaar in aan merking voor het draagmoe derschaps traject afspraken leggen wensouders, draag moeder en partner vast in een contract —Esther de Bock, moeder van Olivia Griekenland - Lesbos - Golf van Gera Appartement Villa Ariadni Italië - Toscane - Dicomano Residence Vigna la Corte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11