Homostellen zijn (nog) uitgesloten 4 dgn Duitsland**** 10 25 baby's in tien jaar tijd. De regels in hetVUmczijnzo streng dat d raag moederschap maar voor heel weinig stellen is weggelegd. De zoektocht van Marco en Esther duurde acht jaar: „We hadden de hoop al opgegeven." SERIE ZWANGER VOOR EEN ANDER De helse zoektocht De westerse route De oosterse route Draagmoeder 3 dgn Veluwe diner 3 dgn Twente diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7°'pg en gelukkig huwelijk, een mooi huis in Haarlem, een lieve kat. Het leek erop dat Esther (36) en Marco de Bock (41) het daarmee zouden moe ten doen. Maar inmiddels dribbelt er een meisje van 14 maanden door de kamer met een gulle glimlach. Olivia. Hün dochter, hün dna, alleen groeide ze ne gen maanden lang in de buik van een ander. Het oventje 'waarin ons deeg werd afgebakken', noe men ze het. Of het 'all-inclusivehotel'. Vorig jaar is hun kinderwens in vervulling ge gaan. Esther stopt in 2008 met de pil, maar raakt niet zwanger. Met hormonen lukt het toch, alleen blijkt haar baarmoeder te klein, waarschijnlijk door het Meier-Gorlinsyndroom, waardoor alles aan haar lichaam kleiner is. Met zeventien weken verliest ze een meisje. De volgende zwangerschap, een jongen, duurt achttien weken. „Alles zat er op en eraan, maar zo klein dat ze tijdens de bevalling zijn overleden." Hun eerste draagmoederpoging via een kliniek in Canada strandt drie jaar geleden op pijnlijke wijze. De Canadese vriendin van Esthers neef trekt zich op het laatste moment terug. Via een kort be richtje op Facebook. Marco: „We stonden op het punt om op het vliegtuig te stappen. Dan stort de wereld in." Twee weken later komt hulp uit onver wachte hoek. Jolien, de schoonzus van Esthers bes te vriendin, wil hun kindje wel dragen. Marco: „We waren stomverbaasd, hadden de hoop eigen lijk al opgegeven." Nu kunnen ze wél terecht in het Amsterdamse VUmc, dat alleen Nederlandse stellen en draag moeders helpt. Het is het enige ziekenhuis in Ne derland dat behandelingen via ivf bij een draag moeder aanbiedt. „Wij hebben niet het alleen- DISCUSSIE recht, maar andere ziekenhuizen branden hun vingers liever niet aan draagmoederschap", zegt Roel Schats, gynaecoloog en hoofd van het IVF Centrum VUmc. Gevoelig In Nederland is ivf-draagmoederschap sinds 1997 wettelijk toegestaan. Gynaecoloog Sylvia Dermout verrichtte pionierswerk. Ze deed promotieonder zoek en begeleidde zo'n 25 stellen met een draag moeder. Haar plannen voor een landelijk intake- en expertisecentrum strandden omdat geen enkel ziekenhuis wilde meewerken. Ook VUmc niet, tot in 2006 een nieuwe directie aantrad die daar wel voor openstond. Schats: „Het waren niet de gynaecologen die dwarslagen, maar de ziekenhuisdirecties. Het kost onevenredig veel tijd en het blijft politiek en pu blicitair gevoelig. Voor je het weet staat er in de krant dat een draagmoeder haar kind niet wilde af staan. Dat hebben wij goddank nooit meege maakt." Dat komt door een streng selectiebeleid met een strikte indicatie, en uitgebreide medische en psychologische counseling van de wensouders en de draagmoeder en haar gezin. Het VUmc krijgt jaarlijks gemiddeld twintig Het VUmc is het enige zieken huis dat via ivf-draagmoeder schap aanbiedt. Wensouders moeten zelf een zaadje en eitje leveren, zodat het kind hun dna heeft, ondanks dat het in de buik van een ander groeit. Daar mee zijn homostellen op voor hand uitgesloten. Dat leidt al ja ren tot discussie. Het College voor de Rechten van de Mens oordeelde in 2015 dat het VUmc niet discrimi neerde toen het ziekenhuis een homostel afwees. Er was geen sprake van medische noodzaak en ook heterostellen die geen eigen zaad- en eicel kunnen aandragen, worden geweigerd. De NVOG, beroepsvereniging van gynaecologen, pleit voor verruiming van de indicatie. Ivf-draagmoederschap zou ook voor homostellen mogelijk moeten zijn. Demissionair mi nister Schippers (VWS) staat daar achter. „Je sluit nu een behoorlijke groep mensen uit", zegt Anne- miek Nap, gynaecoloog in zie kenhuis Rijnstate en voorzitter van de NVOG-werkgroep. „Dat stellen naar het buitenland gaan, vind ik onwenselijk. Maar ik realiseer me dat mensen dat doen zolang we hier zaken niet goed hebben geregeld." Ook pleit de NVOG voor een tweede ziekenhuis in Nederland dat ivf- draagmoederschap aanbiedt. De gynaecologen onder schrijven het rapport van de staatscommissie Herijking Ou derschap, die wil dat draagmoe derschap wettelijk goed gere geld wordt. Zo moet het open lijk zoeken naar een draagmoe der niet langer strafbaar zijn. Ook zou een onafhankelijke or ganisatie kunnen bemiddelen. VUmc ziet heil in een 'draag- moederbank', waar vrouwen zich kunnen aanbieden. De commissie pleit voor een betere betaling van de draagmoeder; 500 euro per maand, naast de onkostenvergoeding. zaterdag 25 maart 2017 GO VANDAAG In Nederland is draagmoederschap nauwelijks mogelijk 29 MAART Een kindje voor een ton uit Amerika 1 APRIL Een weg vol valkuilen 5 APRIL Een kindje dragen voor een ander 'Wij het deeg, zij het ovent j e' Hanneke van Houwelingen, Francine Wildenborg en Tonny van der Mee 4* Bilderberg Klein Zwitserland (8,4) 4* Resort Bad Boekelo (8,1) 2 nachten incl. ontbijt 1 dag fietshuur 2 nachten incl. ontbijt lx 2-gangendiner qq lx 2-gangendiner q 3 dgn gebruik wellness ®'*- 3 dgn gebruik wellness Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Marco en Esther de Bock zijn dolblij met hun dochter. „Soms kan ik het nog steeds niet geloven" foto pim ras Voor maar: Net over de grens nabij Düsseldorf, Duisburg en de bekende Oranje fietsroute! 3 nachten in 4* Hotel Dampfmühle (8,0) 3 keer een uitgebreid ontbijtbuffet Inclusief wifi en parkeren. Kids t/m 6 jaar gratis Aankomsten t/m augustus. Betaal pas bij aankomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10