'Noorse kinderen kunnen niet meer sneeuw of gooien gillend van plezier de trukendoos open met wat onwennige sprongetjes. Op je ski's over het puntdak van een rijkelijk ondergesneeuwd hutje scheren? Wat geeft het als er beneden een vergefelijk pak sneeuw wacht dat een eventuele val zonder problemen breekt. Ondanks zijn potentie als skibestem ming, doet de naam Myrkdalen bij de meeste wintersporters nog altijd geen belletje rinkelen. Om daar verandering in te brengen, werd twee jaar geleden het MyrkLeik Mountain Festival gelan ceerd. „In april hebben we hier heel veel sneeuw en nog meer zon", zegt mede werkster Pernille Olafsen Mustad. „Maar net op het moment dat de om standigheden op zijn best zijn, brengen wintersporters in heel Europa hun skispullen naar zolder." Het jaarlijkse feestje wordt dan ook bewust aan het eind van het lange skiseizoen ge programmeerd (dit jaar van 20 t/m 23 april). Vier dagen lang is er een keur aan korte workshops. Een spoed cursus alpineskiën bijvoorbeeld. En lessen langlaufen, gps-gebruik in de bergen, paragliden op ski's en toerskiën naar en vanaf de 1358 meter hoge Finn- bunuten. In de cursus 'Koken en kamperen in de sneeuw' deelt ook Geir Arne zijn kennis. De gebruinde 44-jarige kleerkast is gebouwd alsof hij 's avonds niet met zijn gasstelletje gaat zitten pielen, maar simpelweg met woeste passen het bos in beent en een wild zwijn aan zijn nekvel naar het kampvuur sleurt. Dertien jaar lang organiseerde Arne expedities in de ijskoude hel van Spitsbergen; sinds kort is hij terug op zijn geboortegrond als leraar buitenleven op een middelbare school. „Noorse kinderen kunnen niet meer skiën, joh", moppert Arne, terwijl een stel lokale kleuters in de verte direct zijn tegendeel lijkt te bewijzen. „Ze wil len alleen nog maar gamen. Dat is geluk kig niet wat wij gaan doen tijdens mijn cursus. We gaan gewoon buiten zijn. Buiten. Zijn." skiën, ze willen alleen nog' maar gamen' Na afloop van de workshops, als de zon eindelijk achter de bergen is weg gegleden, zal de menigte zich met glaasjes appelbrandewijn in de hand op de dansvloer begeven. Hoezo, stugge Noren... Maar ook hier gaan uiteindelijk de skiliften dicht. Het is nu eenmaal de afspraak dat het seizoen op 1 mei eindigt. Al ligt er soms genoeg sneeuw om nog weken door te skiën. 41 Kleerkast Geir Arne is leraar buitenleven op een middelbare school en geeft de cursus 'Koken en kamperen in de sneeuw'. Paradijs voor freeriders Dankzij het minieme lawinegevaar en afwezigheid van rotskliffen in Myrkdalen kan iedere skiër zich veilig uitleven. 501 zaterdag 25 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 106