Wintersporten in het voorjaar Op verschillende plekken in Europa kunnen late wintersporters terecht. Vijf tips voor skipret in de lentezon. magazine 49 ZWEDEN: RIKSGRANSEN In december en januari is er geen kip te vin den in het meest noor delijke skigebied van Zweden. Niet dat er onvoldoende sneeuw ligt. Integendeel. Maar aangezien de zon hier in het hoge noorden - 250 kilometer boven de poolcirkel - 's win ters maandenlang verstoppertje speelt, beginnen pas op 24 februari de pistebully's te brommen. Gelukkig is er dan al zoveel su blieme sneeuw neer gedaald dat skiërs tot in de zomer geramd zitten. Net als het Noorse Myrkdalen combineert Riksgran- sen een bescheiden aanbod aan gemoede lijke pistes - 21 kilome ter in totaal - met een waanzinnige speeltuin buiten de gebaande paden. OOSTENRIJK: HINTERTUX In de wintermaanden wordt Hintertux wat ondergesneeuwd door grotere skibestemmin gen in het Tiroler Ziller- tal. Als daar in maart het seizoen alweer op zijn eind loopt, komt het dorpje pas goed op gang. Hintertux is de diepgevroren droom van elke wintersporter: een skigebied dat de deuren 365 dagen per jaar geopend heeft. Het is allemaal te danken aan de eeuwige sneeuw op de gelijknamige gletsjer: diep in mei nog goed voor 40 tot 65 ki lometer aan pistepret. ITALIË: PASSO TONALE Als vrienden en familie hun zomerse vakantiefoto's doorsturen, kun je op de Italiaanse Tonalepas nog baden in de sneeuw. Het zonnetje is er gelukkig niet minder op, daar in de Valle di Sole. Ook niet op de Presena gletsjer, waarop skiën zelfs tot begin juli mogelijk is. Waar andere Alpengletsjers in de zomer hun scherpe randjes niet zelden zijn verloren, biedt de Presena nog uitdagende rode en zwarte afdalingen. Ideaal voor de ervaren wintersporter die ook na een lang seizoen van geen ophouden weet. FRANKRIJK: VAL THORENS Dat het skiseizoen in Val Thorens langer duurt dan in het gros van de Franse skige bieden, is bij veel Ne derlanders wel bekend. Al sinds 1991 transfor meert 'Val Tho' in de laatste dagen in een Nederlandse enclave voor Dutchweek. De slotweek - dit jaar van 22 tot en met 29 april - valt nog het best te typeren als een soort Koningsdag in de sneeuw. Denk: skiërs in oranje leeuwenpakken, opblaastulpen, rood- wit-blauwe schmink, in gevlogen Nederlandse dj's en rondjes oranje bitter tot in de vroege uurtjes. Gelukkig laten ook de weergoden het zelden afweten en ben je op de pistes van het 2.300 meter hoge ski dorp nog verzekerd van goede sneeuw. ZWITSERLAND: ZERMATT Wie dacht dat de Matterhorn er in zijn witte winterjas fotogeniek bij ligt, heeft de iconische berg nog nooit zien glimmen in het lentezonnetje. Geen skigebied in de Alpen beschikt over zo'n lange adem als het bijgele gen Zermatt. Halverwege mei kun je er nog als de smokkelaars van weleer op de lange latten de grens oversteken naar het Italiaanse ski station van Breuil-Cervinia. En als bij de zuiderburen de ski's op stal gaan, biedt het hooggelegen Zermatt nog altijd zo'n 60 kilometers aan geprepareerde afdalingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 105