Het is alsof je hier in je eigen privé resort aan het wintersporten bent e man van de stoeltjeslift kijkt even op zijn scherm. „Op de berg zijn vandaag 43 mensen", zegt hij stoïcijns. „In het hele skigebied bedoel ik, hè. Veel plezier." In de lift moet de mededeling even indalen. In een gemiddeld alpendorp kun je zelfs op dagen baggersneeuw gerust twee nullen achter dat bezoekers aantal op de pistes plaatsen. Hier in het Noorse Myrkdalen, met een laag piekfijn poeder, moet je vanuit de lift goed zoe ken naar andere skiërs en snowboarders. „Ik voel me net Tom Cruise", glundert een Nederlandse skiër met een geluk zalige glimlach. „Het is alsof je hier in je eigen privéresort aan het wintersporten bent. En dat aan het eind van april!" Dat Myrkdalen niet bepaald verlegen zit om goede sneeuw, wordt al duidelijk als de bus vanaf vliegveld Bergen - amper anderhalf uur verderop - de par keerplaats van het skiresort opslingert. Het sneeuwpak in de berm steekt hoog boven de bus uit. Het is het gevolg van een uitzonderlijk vruchtbaar weer- patroon voor wintersport. Al in oktober worden de donkere sneeuwwolken van uit de omringende fjorden richting Myrkdalen geblazen. Tegen de plaatse lijke bergkam scheuren de wolken open en strooien in een gemiddeld skiseizoen gemakkelijk 8 meter sneeuw over het gebied uit. Dankzij het koude klimaat is het spul van 24-karaats ijskristallen: zacht en luchtig als een donsdekbed. En meer dan genoeg om tot diep in april op de lange latten te staan. „Het heeft even geduurd voordat we ons hier realiseerden wat voor goud we in handen hebben", erkent Harald Haaland vanachter een bord gerookte zalm in zijn Myrkdalen Hotel, aan de voet van de pistes. „Vijftien jaar geleden was dit nog boerenland waar enkel wat schapen rondgraasden." Sinds 2003 transformeerde Myrkdalen zich tot een volwaardige skibestemming, steeds vaker in één adem genoemd met het naastgelegen Voss als de winter sporthoofdstad van Noorwegen. In eer ste instantie had de pistepret nog een ietwat kneuterig doe-het-zelfgehalte. Lokale boerinnen serveerden broodjes bruine kaas vanuit barakken in de berm en een gewiekste buurman verhuurde zijn skicollectie vanaf een bankje bij de enige lift. Uit die Noorse huisvlijt is een modern skigebied verrezen met 25 kilo meter aan vakkundig aangeharkte pistes en acht ratelende liften. Het eindeloze wit onder de bakjes van de 1.650 meter lange Storhaugekspressen wordt slechts onderbroken door wat lieflijke chaletjes en een wildgroei aan witgesuikerde dennen. Eerlijk is eerlijk: voor de doorgewinterde snelheidsduivel of kilometervreter zal het pisteaanbod niet voldoende soelaas bieden. Op de gemoedelijk glooiende bergflanken zijn hoofdzakelijk blauwe en (licht)rode afdalingen geprepareerd. Toch biedt Myrkdalen niet slechts sneeuwpret voor gezinnen en beginners. Dankzij de zekere hoeveelheid sneeuw, de afwezigheid van vervaarlijke rotsklif fen en het minieme lawinegevaar is het gebied een paradijs voor freeriders van elk niveau. Ook minder ervaren skiërs trekken buiten de piste hun sporen als zweepslagen in de metersdiepe 481 zaterdag 25 maart 2017 i Eindeloos wit Witgesuikerde dennen en lieflijke chaletjes duiken heren der op in het sneeuwlandschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 104