Inlichtingendienst zag Masood als randfiguur Scholen laten zich niet afschrikken door terreur Londen Automobilist zaait paniek in Antwerpen 9 PARLIAMENT SQUARE SW1 Masood (52) werd geboren in Kent, maar woonde de afgelopen jaren in Birmingham. De wagen waarmee hij over de brug in Lon den raasde en tegen het hek van het parlement reed, zou ook in Birmingham zijn gehuurd. Vol gens Britse media is hij vader van drie kinderen en zou hij onder meer leraar Engels zijn geweest. De Brit is niet eerder veroor deeld voor terrorisme, maar was wel een bekende van inlichtin gendienst MI5. Die hield hem enige tijd in de gaten vanwege zijn radicaal-islamitische gedach tegoed, maar sloot het dossier omdat Masood geen belangrijke figuur leek. Masood, die bij de politie be kend was onder meerdere alias sen, heeft een lang strafblad voor onder meer bedreiging, het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, wapenbezit en het versto ren van de openbare orde. Hij werd voor het eerst veroordeeld in 1983 (vernieling) en voor het laatst in 2003 (voor het in bezit hebben van een mes). Woensdag stak hij een politieagent dood met een mes. Tactieken Terreurorganisatie IS claimde de aanslag gisteren. Maar of er daad werkelijk banden waren tussen Masood en Islamitische Staat, of dat de aanvaller alleen door IS is 'geïnspireerd' is nog onduidelijk. De manier waarop Masood de aanslag pleegde, past wel in door IS 'aanbevolen' tactieken: met een mes en een auto. De terreurgroep noemt hem in een verklaring een 'soldaat van de Islamitische Staat', maar noemt Masood niet bij naam. De leeftijd van de aanvaller, 52 jaar, is opmerkelijk. De plegers van de recente aanslagen in Eu ropa waren vooral twintigers en dertigers. Wel hadden sommigen van hen ook een (lang) strafblad. Islamitische Staat lijkt steeds meer een voorkeur te hebben voor het rekruteren van crimine len. Bij Senlac Tours, dat zich richt op schoolreisjes naar het Verenigd Koninkrijk, is één vraag binnen gekomen van een school die infor meerde wat nu wijs is om te doen. Bij Europa Speciaal Reizen heeft geen enkele school zich gemeld. Volgens eigenaar Michiel Roelse van Senlac Tours is het moeilijk een advies te geven aan schoolbesturen. Het bedrijf blijft reizen aanbieden zolang Buitenlandse Zaken geen ne gatief reisadvies geeft. „En dat is er niet. Dus vinden wij dat de reizen zo veel mogelijk moeten kunnen doorgaan. Terreurdreiging wordt nu eenmaal niet meer of minder na een gepleegde aanslag. Al begrijp ik heel goed dat schoolbesturen andere af wegingen maken, bijvoorbeeld als er veel ouders zijn die zich er niet prettig bij voelen." Scholen die nog in Londen zijn, reageren wisselend op de aanslag. 70 leerlingen van De Rooi Pannen in Eindhoven blijven in Londen, besloot het bestuur na overleg met ouders. De leerlingen waren op het moment van de aanslag aan de an dere kant van de stad en kregen in eerste instantie niets mee van de chaos. De leerlingen komen zoals gepland vandaag terug. Scholieren van het Mollerlyceum uit Bergen op Zoom kwamen gister middag al wel vervroegd terug, om dat meerdere leerlingen daar oog getuige waren van de aanslag. Het Newmancollege in Breda zou gistermorgen vertrekken, maar woensdagavond is besloten die reis af te gelasten. Volgens rector Ray mond van Velthoven was woensdag aan het eind van de middag nog zo veel onduidelijk over de omvang van de aanslag dat de school geen ri sico wilde lopen. Bekeken wordt nu of de reis later alsnog kan worden ingehaald. „Met de informatie die we hadden, konden we niet anders. Maar het is zeker niet zo dat we nu helemaal niet meer naar Londen gaan", zegt Van Velthoven. Leerling Andy van Sundert (15) baalde in eerste instantie flink van het besluit, maar heeft er nu wel be grip voor. „Ik had me er erg op ver heugd, maar het is terecht dat we niet gaan. We zaten anders erg dicht bij de plek waar het is gebeurd." Ook toeristen laten zich voorals nog niet afschrikken door de ter reurdaad. Bij TUI en reisorganisatie Slangen Reizen heeft zich voorals nog geen enkele ongeruste toerist gemeld. „We hebben geen annule ringen ontvangen en ook geen be zorgde mensen aan de telefoon ge had", vertelt woordvoerder Wil Joosten. Alle bussen van de reisor- Terreurdreiging wordt nu eenmaal niet meer of minder na een gepleegde aanslag ganisatie zijn gisteren en vanoch tend gewoon volgens planning naar Londen vertrokken. „Het lijkt alsof Nederlanders inmiddels gewend raken aan terrorisme en aanslagen." Terrorisme-expert Daan Wegge- mans van het Institute for Security and Global Affairs begrijpt het goed als scholen of ouders van leerlingen zeggen dat ze even geen trek meer hebben in een reisje. „Een reis naar het buitenland moet vooral leuk, ontspannen en plezierig zijn." Puur vanuit het veiligheidsrisico bezien, is volgens Weggemans de kans erg klein dat schoolklassen die nu naar Londen gaan of daar nog verblijven alsnog slachtoffer zouden worden. Er zijn immers heel veel extra politieagenten en surveillan ten op de been. „Twee dingen lopen door elkaar heen. Het reële veilig heidsrisico en de gevoelens die mensen kunnen hebben." vrijdag 24 maart 2017 GO Ooit stond Khalid Masood op de radar van de Britse inlich tingendienst als potentieel ge welddadige moslim-radicaal. Woensdag pleegde hij een aanslag in hartje Londen. Cyril Rosman Rotterdam/Londen Khalid Masood na de aanslag, fotoap ANTWERPEN Een 39- jarige Fransman is gis teren met hoge snel heid door een winkel straat in Antwerpen gereden. In zijn auto lagen wapens. De stad lijkt te zijn ontkomen aan een aanslag. De in Frankrijk wo nende Mohamed R. had een riotgun, steek wapens, een busje met een onbekende sub stantie en camouflage kleding bij zich. Dat bleek toen de politie de man van Tunesi sche komaf na een achtervolging kon ar resteren en explosie- venexperts de auto doorzochten. Er vielen geen gewonden. Over zijn motief was gisteravond nog niets bekendgemaakt. Vol gens Vlaamse media was de man dronken en kon hij gisteren niet gelijk worden onder vraagd. Een oogge tuige vertelde dat de verdachte het niet di- De explosieven- dienst onderzoekt de auto van R. foto reuters reet op voetgangers had gemunt. „Het voertuig reed redelijk centraal op de weg, waardoor iedereen op tijd kon wegspringen." R. zou een bekende van de Franse politie zijn wegens verboden wapenbezit. Volgens burgemeester De Wever hebben hulpdiensten 'mogelijk erger kunnen vermij den'. Franse president Hollande zei dat een drama is voorkomen. Veel scholen die nog uitstapjes hebben gepland naar Londen, laten zich daar niet van weer houden door de aanslag. Raymond Boere Bob van Huët Rotterdam —Michiel Roelse, Senlac Tours

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9