^"1 1 \m 8 "VI 0 Khalid Masood, de dader van de aanslag bij Westminster, woonde in Birmingham. Dat is niet opzienbarend: de bijnaam van de stad is niet voor niets Terror Central'. 1m dSf 1 r Achter provisorisch gespannen poli- tielinten mikken fotografen hun ca mera's op een houten deur met een zwarte brievenbus erop gemonteerd. Een drietal potige agenten houdt de wacht. Op de eerste verdieping van het afgeblad derde huis aan Hagley Road, boven de gesloten rolluiken van een afhaalrestaurant, speurt een fo rensisch team naar informatie over de terroristi sche aanslag. Het gerucht gaat dat Khalid Masood er tijdelijk verbleef. Tot een oploop van volk leidt de drukte niet. De mogelijke uitvalsbasis van Masood trekt slechts een handvol nieuwsgierigen. Dat een arrestatie team de nacht ervoor de weg afzette en drie bewo ners van hun bed lichtte, zorgt bij de meesten niet eens voor argwaan. „Ik dacht dat ze een politiese rie aan het opnemen waren", zegt de Iraanse hulp in de keuken van Sicilian Pizza. Gleufhoed De huisbaas lijkt evenmin onder de indruk. Naast het raam van de verdachte woning hangt een kraakvers bord met 'te huur'. De eigenaar van het aanpalende restaurant Shiraz, met de ondertitel 'Taste of Persia', raakt evenmin in paniek. De man, gekleed als een maffiabaas uit The Godfather, inclu sief gleufhoed met veer, verzoekt de agenten vriendelijk het lint voor zijn ingang weg te halen, zodat hij geen klandizie hoeft te missen. Hagley Road, een paar haltes met de bus van sta tion New Street, mag er rauw uitzien en de bewo ners mogen wereldvreemd zijn, op het eerste ge zicht valt de straat in de wijk Edgbaston niet uit de toon. Tientallen Engelse steden hebben vergelijk bare, verlopen gebieden. Ook de veelal Aziatische Elke dag kan je hier nieuwe buren hebben -- "J:: winkels vormen geen uitzondering. Elke zichzelf respecterende 'city' kan bogen op Indische, Chi nese of Pakistaanse buurten. De redelijk onderhouden straatkant geeft echter slechts een fractie prijs. De ware, meer grimmige gedaante van Hagley Road ligt verscholen achter een witte deur, rechts van het gewraakte pand. Sleutels zijn niet nodig. De klink gaat zonder moeite open. Erachter ligt een lange kale gang die leidt door de krochten van wat moet doorgaan voor een huis. Het fungeert als doorsteek naar een parkeerplaats met bergen zwerfVuil. „Pas op je voeten", zegt Harry (59). „Het ligt hier bezaaid met naalden van junkies. Die komen 's avonds spuiten. In die achtergelaten auto daar." Samen met zijn zoon Hayden (19), die zijn vaders woorden beaamt, woont hij schuin achter het ge wraakte pand. Harry heeft geen idee wat voor si nistere zaken daar werden geregeld. Op buren, zo geeft hij aan, let je hier niet zo. „Elke dag kan je nieuwe hebben." Harry, een kankerpatiënt, is dertien maanden eerder neergestoken in het centrum van Birming ham. Zijn aanvallers lieten hem liggen. Net op tijd werd hij door een voorbijganger gevonden. On derweg naar het ziekenhuis stopte zijn hart met kloppen. Hayden, een kok, zorgt sindsdien voor hem, al bezweert Harry binnenkort weer aan de slag te gaan. Ondanks de pijnlijke herinneringen merkten ze de consternatie van de avond ervoor niet op. „Ik dacht dat ze de wietplantage van de mensen er naast kwamen oprollen", zegt Hayden. „Ik voel me veilig, maar er gebeuren hier dagelijks onkiese din gen. Na zonsondergang verandert deze omgeving in een tippelzone." Segregatie De politie van Birmingham heeft belangrijkere za ken aan het hoofd. De veiligheidsdiensten typeer den de stad als een broedplaats voor jihadisten. De oorzaak hiervan wordt gezocht in de concentratie van moslims, die een kwart van de bevolking uit maken. Door deze segregatie, op natuurlijke wijze ontstaan, krijgen radicalen volgens experts de kans hun ideeën zonder tegengeluid te verspreiden. De bijnaam 'Terror Central' voor Birmingham komt niet uit de lucht vallen. De lijnen met orga nisaties als IS en al-Qaeda zijn talloos. Van het plannen van onthoofdingen tot het financieren van bomaanslagen over de grens. In een 1.000 pagina's tellend rapport van Mark Rowley, de Britse antiterrorismespecialist van de politie, over de periode 1998-2017 valt Birmingham op met 39 veroordelingen voor terrorisme-gerela- teerde activiteiten, op een moslimbevolking van 234.000. Het rapport maakt een vergelijking met Lancashire, Greater Manchester en West Yorkshire waar 26 veroordelingen op een moslimbevolking van 650.000 waren. Een van de verklaringen is - naast armoede - het ontstaan van vrijwel volledig (streng-)islamitische buurten. Het aantal sharia- rechtbanken in Birmingham is om die reden groot. In zo'n streng religieuze omgeving ligt gevaar op radicalisering snel op de loer. Khalid Masood kon, zo lijkt het althans, vrij eenvoudig opgaan in zijn omgeving. In het arme Winson Green, waar hij waarschijnlijk tot twee maanden geleden woonde, maar zeker ook in Edgbaston. Zo kwam buurtgenoot Hayden erachter dat zijn huis volgens de gemeente niet bestond. „Dit pand is nooit gere gistreerd", schampert hij. „Als je kwaad wil, kan je zo onzichtbaar worden." vrijdag 24 maart 2017 I» Een agent houdt pers en publiek op af stand bij het pand waar een inval is geweest. FOTO GETTY Forensische specialisten doen onderzoek buiten het parlements gebouw. FOTO AP Birmingham, broedplaats voor moslimterroristen Geert Langendorff Birmingham HAGLEY— —Harry, bewoner van de wijk Edgbaston in Birmingham 'Voor- en achterzijde van het huis waar Masood zou hebben verbleven, fotö's afp/gëertcangênd.orff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8