NYNKE DE JONG Bonden eisen in elke trein een conducteur I of bel ons 088 - 70 70 600 StlP 6 Cruise Hollandsche Steden All Inclusive Cruise /van 519 nu v.a. Middellandse Zee '467 .ttWö Column ken, huilen om niks en nergens meer echt van genieten. Van die periode kan ik mij de leuke dingen niet meer herinneren. Ik voel alleen de zwaarte die de hele tijd op mijn schouders drukte. En ik herinner me de paniekaanval die ik kreeg in een volle parkeergarage in Den Bosch, toen ik in de rij voor de uitgang ineens niet meer wist hoe ik auto moest rijden. veranderen, maar nog voel ik schaamte als ik denk aan die parkeergarage en mijn gehuil met zes auto's achter me. Want zelfs bij deze column denk ik: ik zou het ook over écht wereld nieuws kunnen hebben, maar ik praat over overspannenheid. Maar een op de zeven werkende Nederlanders heeft burn-out- klachten. Dus misschien moeten we allemaal onze schaamte maar eens opzij zetten. Want met een miljoen mede-overspanners is het blijkbaar heel gangbaar om er last van te hebben. Volgens FNV Spoor is de wet hel der. De arbo-wet schrijft voor dat er altijd een bedrijfshulpverlener aan boord is. „Alleen de conduc teur is bhv'er, alleen hij heeft zijn EHBO-papieren", verduidelijkt Henri Janssen van FNV Spoor. „Stel je voor dat je wegrijdt met een trein met 6oo mensen en een inzittende krijgt een hartaanval. Wat dan? Dan staan ze op mijn deur te bonken", zegt een NS-ma- chinist, die anoniem wil blijven uit angst voor strafmaatregelen van zijn werkgever. „Moet ik dan opendoen? Het zijn rare tijden. Hoe weet ik of het echt is? En als ik opendoe, kan ik niks doen, want ik ben geen EHBO'er. Dan sta ik een uur later op YouTube: 'Machinist staat te kijken terwijl passagier overlijdt'." NS zegt dat bij 99,3 procent van alle treinritten altijd een conduc teur aan boord is. Dat zou beteke nen dat er dagelijks zo'n 35 treinen zonder conducteur vertrekken, maar volgens NS stapt er dan op het eerstvolgende station een re serveconducteur in. Alleen bij hoge uitzondering, bijvoorbeeld na een ongeluk als de conducteur bij het slachtoffer blijft, mag er volgens de FNV zon der conducteur worden gereden. Ook vakbond VVMC vindt dat er altijd een conducteur moet. NS stelt dat rijden zonder conducteur mag bij een ernstige verstoring van de dienstregeling of als een conducteur te laat is. Volgen Iris Reshef van de NS wordt altijd overlegd met de machinist of hij zonder conducteur wil rijden. Verlof Volgens de FNV wordt er echter flinke druk op machinisten uitge oefend om zonder conducteur te vertrekken. „Wie weigert om zonder conducteur te rijden, wordt met 'doorbetaald verlof ge stuurd." Daar moet een waar schuwende werking vanuit gaan. Er zou grote druk op vooral jon gere machinisten uitgeoefend worden. Volgens NS is daar geen sprake van. FNV Spoor en NS gaan een onafhankelijke expert vragen om een eenduidige uitleg van de regels. van 79 nu v.a 3-, 4- of 5-daagse cruise per MS Allegro 8-daagse cruise per MS Sovereign April Mei Juni Juli v.a. 71 v.a. 224 v.a. 296 v.a. 224 Kijk voor nog méér cruises op onze website! i 11 (ma-t/m vr 09.00-21.00 uur za./zo. 10.00-18.00 uur) reizen «nl, tegenaan gezeten. Te hard wer- lk zou het ook over écht wereldnieuws kunnen hebben... Je wilt geen aansteller zijn. Want je hebt een geweldig leven. Iedereen is gezond, je werk is te gek. Wat zou je dan mekkeren dat het allemaal soms zo zwaar voelt? Hoe kan te veel van iets leuks nou iets slechts zijn? Sinds deze week is Sophie Hilbrands serie Sophie in de Mentale Kreukels op televisie, een serie waarin zij uit zoekt hoe je aan een burn-out komt, en hoe je er weer vanaf komt. Omdat ze er zelf ook ;entje heeft gehad. Wat me het meest opviel in de interviews die Sophie over deze serie gaf, was dat ze het nog altijd lastig vond om toe te geven dat ze een burn-out had gehad. En wat me ook opviel: na aflevering 1 hadden al mijn vrienden het over Sophie haar serie. En kwamen de verhalen los. Over te veel werken, hart kloppingen en het gevoel alsnog altijd tekort te schieten. En hoe ook bij ons de schaamte overheerste om het er over te hebben. Wat een luxe aandoening. Want je hebt het jezelf aan gedaan. En daarnaast zijn er mensen op de wereld die het écht zwaar hebben. Dus waarom klaag je? vrijdag 24 maart 2017 GO @nynke Waarom klaaa e? Ik zag op tijd in dat ik moest De NS en de vakbonden heb ben een conflict over de vraag of treinen zonder conducteur mogen rijden. NS vindt dat dit incidenteel moet kunnen, ter wijl de bonden met het oog op de veiligheid tegen zijn. Ton Voermans Utrecht Last minute cruises..?"%^ 3-, 4- of 5-daagse riviercruise per Stip- schip het MS Allegro 3*+ Verblijf aan boord o.b.v. volpension Uitstekende prijs- kwaliteitverhouding Harlingen Sneek Stavoren Villefranche-sur To Livor Civitavecchia Enkhuize Barcelona O Ind. vliegreis en 20 kg bagage 8-daagse cruise per 4* MS Sovereign o.b.v. All Inclusive Vertrek vanaf Amster dam of Eindhoven Vaar ti|dens deze prachtige 3-, 4- of 5-daagse riviercruise langs de mooiste steden van Noord-Nederland. Aan boord van ons Stip-schip het MS Allegro 3*+ geniet u van een comfortabel verblijf o.b.v. volpension. U start in Lelystad waar de replica van het VOC schip Batavia gelegen is. Afhankelijk van de vertrekdatum ontdekt u bijvoorbeeld de 'haringstad' Enkhuizen, de karakteristieke hofjes in Haarlem en de prachtige oude stadsgrachten van Sneek waar het lijkt alsof de tijd heeft stilgestaan. Komt u met ons Nederland ontdekken? zie stipreizen.nl/crrosb Boek nu zéér voordelig een verzorgde 8-daagse 4* cruise op de Middellandse Zee. U vaart naar vrijwel alle hoogtepunten van de Middellandse Zee, zoals Napels, Rome en Monaco De cruise wordt uitgevoerd met het MS Sovereign dat een Zoover beoordeling heeft van een 79! Normaal gesproken al gauw €1098: nu bij ons v.a. slechts €467! Dit is incl. vliegreis, bagage en een week lang cruisen o.b.v. All Inclusive, d w z. inclusief alle maaltijden en drankjes. Dit drankenpakket kost elders ca. €225 p.p. en is bij ons standaard inbegrepen! Boek voor zomer 2017! April Mei Juni Juli Augustus September Oktober Binnenhut Buitenhut v.a. 467 v.a. 629 v.a. 719 v.a. 773 v.a. 809 v.a. 719 v.a. 656 v.a. 467 v.a. 692 v.a. 782 v.a. 836 v.a. 899 v.a. 782 v.a. 719 Optioneel bij te boeken: transfer vliegveld - schip en v.v. voor €25 p.p. Vertrek vanaf Amsterdam: Vertrek vanaf Eindhoven: zie stipreizen.nl/crpsob S zie stipreizen.nl/crpseb w ww Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie. Het cruiseprogramma kan per vertrekdatum variëren. Kijk voor het betreffende programma op onze website. De 10% korting is reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Ik heb er zelf ook wel eens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6