Natuurrijke droomcruises 5 Justitie plaatst advertentie en heeft snel beet Gifverbod moet bijen beschermen Kras.nl/cmv NEW YORK PAPERCLIP of 0900-9697 Dat OM startte gisteren een rechtszaak tegen tien Nederlandse jihadisten uit onder meer Arn hem, Vlaardingen en Rotterdam. Zij zijn al jarenlang in het strijd gebied in Syrië en Irak. Justitie ver denkt hen ervan zich te hebben aangesloten bij IS of aan al-Qaeda gelieerde groepen. Het OM is ver plicht een verdachte op zijn rechtszaak te wijzen, zodat hij daarbij aanwezig kan zijn. Nor maal wordt zo'n dagvaarding thuis afgeleverd, maar dat is wat lastig in oorlogsgebied. Het OM kocht daarom adverten tieruimte op Facebook en plaatste op to maart een bericht waarin het de tien Nederlanders oproept zich te melden. Om de effectiviteit te vergroten werd de online adver tentie specifiek gericht op faceboo- kers in het Iraakse IS-bolwerk Mo sul en een straal van 8o kilometer daaromheen. Doelgroep: mannen van 18 tot 30 jaar oud, de meest voorkomende leeftijdsgroep onder Nederlandse jihadstrijders. „10.380 personen hebben op de link van het persbericht geklikt. Uiteinde lijk heeft het bericht ruim 8.000 reacties in de vorm van likes of reacties opgeleverd", aldus het OM gisteren. Tegelijkertijd werden de ge zochte jihadi's ook bericht via hun eigen social media-accounts (In- stagram, Twitter) en via What- sapp, voor zover die bekend zijn bij de politie. Ook werden de dagvaar dingen bij familieleden in Neder land bezorgd. Binnen een uur na het plaatsen van de Facebook-be- richten reageerde de Rotterdamse jihadist Adil B. (26) vanuit de Syri sche stad Idlib. Hij meldde zich via een chat bij de politie en stuurde een foto mee van zichzelf en medeverdachte Victor D. terwijl ze samen pizza aten. Adil zou her stellende zijn van een gifgasaanval. Hij zei in eerste instantie niet te willen terugkeren naar Nederland, volgens justitie liet hij later weten dat toch wel te overwegen. De geheime dienst AlVD verwacht dat mensen terugkeren uit het kalifaat Victor D. uit het Overijsselse Hee- ten reageerde ook. Hij meldde in eerste instantie aan de politie 'niets van de aanklacht te begrij pen'. „Ik wil een wetboek." Van de meeste van de tien jihadisten is niet bekend of ze op de hoogte zijn van hun rechtszaak, ze hebben in ieder geval niet gereageerd. Drie van hen hebben wel een advocaat. André Seebregts, advo caat van Victor D„ wil dat de zaak voor onbepaalde tijd wordt aange houden. „Het is een recht van een verdachte bij zijn zaak aanwezig te kunnen zijn. Maar als mijn cliënt kenbaar maakt dat hij hier wil zijn, kan dat al gevaarlijk zijn. We we ten hoe ze in Syrië omgaan met mensen die daar weg willen." Onder meer IS heeft in de afgelo pen jaren vermeende deserteurs geëxecuteerd. Toch zei een andere verdachte, de Arnhemse rapper Marouane B., alias Maru One, vol gens het OM tegen zijn moeder wel graag terug naar Nederland te willen. Hij zou dat nu niet kunnen omdat de Syrisch-Turkse grens dicht is en omdat hij vreest in Syrië te worden gevangengenomen. Onthoofd Maar in datzelfde politiedossier staat ook dat Marouane tegen een vriend heeft gezegd dat hij in Syrië iemand heeft onthoofd. Het is van wege dat soort gruweldaden dat justitie vindt dat Nederland de plicht heeft Syriëgangers te vervol gen, ook al zijn hun misdaden daar of in Irak gepleegd. „We herbergen in Nederland enkele internatio nale tribunalen, zoals het Joegosla- vië-tribunaal. Die zijn er omdat het recht altijd zijn loop moet heb ben, dat zijn we verplicht aan de slachtoffers", stelde officier van justitie Ferry van Veghel. Daar komt nog bij dat de ver dachten ook een risico voor de vei ligheid in Nederland kunnen vor men als ze terugkomen. Van Veg hel: „De geheime dienst AIVD ver wacht dat mensen zullen terugke ren nu het kalifaat onder druk staat. En we weten dat er vanuit IS oproepen worden gedaan om aan slagen te plegen in Europa, zoals we deze week gezien hebben in Londen." Het OM is daarom tegen ruim 200 Nederlanders die (moge lijk) in het strijdgebied zijn een onderzoek begonnen zodat ze kunnen worden vastgezet als ze terugkeren. De rechtbank zet de zaken over drie maanden voort. BRUSSEL De Europese Com missie wil een algeheel verbod op landbouwpesticiden die scha delijk zijn voor bijen. Door de chemische bestrijdingsmiddelen gaan de bijen dood en komt hun voortplanting in gevaar. Uit gelekte documenten in handen van The Guardian blijkt dat de Europese Commissie er kent dat het landbouwgif, neoni- cotinoïden, een grote bedreiging vormt voor de bijenpopulatie en daarom een verbod wil instellen. Het wetsvoorstel verbiedt het ge bruik van de schadelijke pestici den op landbouwgewassen vol ledig, met uitzondering van pro ducten die in kassen worden ver bouwd. Als het voorstel wordt goedge keurd zou het verbod nog dit jaar kunnen ingaan. 1499 2199 4199 Zeecruises vrijdag 24 maart 2017 Imposante wolkenkrabbers horen onlosmakelijk bij de New Yorkse skyline. Mogelijk komt daar in de toekomst een bijzon der exemplaar bij met liften die alle kanten op kunnen. En de vorm? Die van een gigantische paperclip, foto oho studio Jihadisten vind je via Facebook Hoe vind je Nederlandse jiha disten in Syrië en Irak die het liefst niet gevonden willen wor den? De oplossing bleek ingeni eus en tegelijk simpel: plaats een goed gerichte advertentie op Facebook. „Binnen het uur had de eerste gereageerd", meldde het Openbaar Ministe rie (OM) gisteren. Cyril Rosman Rotterdam —Ferry van Veghel Ga op avontuur met Cruise Maritime Voyages. De kleinschalige 'adult only'-schepen staan bekend om de excellente service en maaltijden van hoog niveau. Cruise 'Op zoek naar het Noorderlicht' Per MS Magellan**** naar o.a. Alta, de Noordkaap, Tromsp, Trondheim en Bergen. Vertrek en aankomst Nederland Waanzinnige natuurcruise vol hoogtepunten Vertrek: okt. en Feb. 2018 Zie: Kras.nl/37433 15 dagen v.a. Cruise Canada Newfoundland Per MS Marco Polo**** vanuit Manchester naar o.a. Charlottetown, Montreal en Quebec. 1Inclusief vliegreis per KLM en transfers Bezoek het magnifieke Canada in de herfst Vertrek: alléén 1 sep. Zie: Kras.nl/37632 Grand Voyage Caribbean compleet Per MS Columbus**** naar o.a. St. Maarten, Cuba, Jamaica, Panama, Honduras en Aruba. Vertrek en aankomst Amsterdam Maar liefst 15 Caribische bestemmingen Vertrek: alléén 30 okt. Zie: Kras.nl/37517 70 cpg 29 dagen v.a. 47 dagen v.a. JÜSIS*. /f^i ANVR Exclusief bij Kras'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5