II PvdA vraagt om anoniem solliciteren bij gemeente Kamperland wil jong en oud vermaken met een belevingsbos Na vinyl ook fotorolletje weer populair in fotowinkel Zierikzee 7 Het digitale tijdperk krijgt Bob Noomen er niet onder. Tegen alle stromingen in houdt hij zijn fotowinkel al vier decennia in de lucht. SD Nummer 54. „Mijn aller eerste camera. Een Diana, van plastic. Daar is op m'n achtste alles mee begonnen", glimlacht Bob Noomen. Het genummerde stickertje onderop verwijst naar de volgorde van toevoeging aan de collectie van zijn eigen Camera museum. „Nummer 1 is de eerste camera van mijn vader, uit 1917." Inmiddels is die collectie uitge groeid tot meer dan zeventiendui zend fotocamera's, projectoren en aanverwante artikelen. Veel te veel om allemaal tentoon te stellen. De bulk ligt veilig opgeslagen in vier nissen van de Centrale Organisa tie Voor Radioactief Afval (Covra) bij Nieuwdorp. Wie nieuwsgierig is naar dat verleden of op zoek is naar een specifiek apparaat, kan eenvoudig door de catalogus op de internetsite van het Cameramu seum wandelen. Sinds december 2015 wordt de collectie erkend als nationaal erfgoed, zegt Noomen trots, en is het opgenomen in het register van de Nationale Biblio theek. De winkel en het museum een straat verderop zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Sinds digi talisering van de fotografie ge meengoed is geworden, is de aan loop in de zaak veranderd en kreeg Noomen meer tijd om het verle den op te poetsen. „Camera's ver koop ik niet meer. Op een gegeven moment waren we puur een showroom voor internet. Dan kwamen ze hier kijken en bestel den ze het ergens anders. Maar je kunt hier nog steeds terecht voor pasfoto's, digitale afdrukken (tot 50 bij 70 centimeter) én ik verkoop en ontwikkel nog steeds fotorolle tjes uit analoge camera's. Sommige klanten doen het al veertig jaar zo en willen niet anders. Maar tegen woordig zie ik ook weer meer jeugd." Comeback Na muziek op vinyl lijkt ook de ou derwetse fotografie bezig aan een comeback, ervaart de 65-jarige foto graaf tevreden. „Het is toch een heel andere techniek. Met een digi tale compactcamera maak je ge woon een stuk of zes foto's achter Dan druk je af, voor die ene foto die goed moet zijn. Dat is fotografie! elkaar en dan zit er allicht wel een tje tussen die de moeite waard is. De rest gooi je weg. Kost niks! Met een analoge spiegelreflexcamera draait het om de juiste instellingen: welk diafragma kies je, wat is de ideale sluitertijd, waar ligt je scherpte-diepte, hoe is het licht? Dan druk je af, voor die ene foto die goed moet zijn. Dat is fotografie! En spreekt kennelijk weer steeds meer aan. Retro is in. Hoe vaak zie je niet een prachtige zonsondergang, boompje op de voorgrond, boompje onscherp. Terwijl, als je een camera goed instelt, die boom er keihard op kan staan. Studenten aan de foto-academie in Antwer pen moeten verplicht het eerste jaar ervaring opdoen met een analoge fotografie. Op verschillende oplei dingen voor grafische vormgeving zie je dat ook steeds meer." Foto Bob Noomen is de enige nog overgebleven fotozaak op Schouwen-Duiveland. Toen hij in 1977 aan de Oude Haven begon, waren er nog drie andere winkels in Zierikzee en één in Burgh- Haamstede en Renesse. In 1979 verhuisde Noomen naar zijn hui dige winkel in de Korte Sint Jans traat. Daar viert hij 31 maart zijn veertigjarig jubileum met een re ceptie (aanvang 16 uur) voor (oud- klanten en relaties. „Ik ga door zo lang het gaat", trotseert Noomen zijn spierziekte. „Ik kan wel boven gaan zitten, en dan...?" Zierikzee De PvdA wil dat het gemeentebe stuur anonieme sollicitaties in be handeling neemt. Dat zou iedereen gelijke kans op een baan geven. De fractie heeft hier vragen over gesteld. „Voor het vinden van een baan kunnen leeftijd, geslacht, sek suele oriëntatie, arbeidsbeperkin- gen en culturele, etnische of religi euze achtergrond belemmeringen zijn", schrijft PvdA-raadslid Corina van der Vliet. Anoniem solliciteren is een middel om ongelijke kansen tegen te gaan. Volgens de PvdA staan steeds meer gemeenten bij externe werving van personeel het anoniem solliciteren toe. Van der Vliet wil van het gemeentebestuur weten of dat het deze vorm van werving wil invoeren of tenminste de voor- en nadelen ervan eens op een rijtje wil zetten. Het raadslid vraagt ook of het huidige ambtena renkorps een afspiegeling is van de beroepsbevolking van Schouwen- Duiveland. Anoniem solliciteren staat in het Charter Diversiteit. In mei begint het Anti Discriminatie bureau Zeeland een campagne over diversiteit op de werkvloer. Van der Vliet wil weten of het Schouws ge meentebestuur bereid is dit charter te ondertekenen. Sandee-Pauwels werkte de afgelo pen maanden aan een ontwerp voor het bosgebied dat ligt inge klemd tussen de Spuidijk en land goed Kogelhof. Het belevingsbos komt er op verzoek van de Noord- Bevelandse gemeenteraad, die de groengebieden rondom de Kam- perlandse haven beter wilde in richten. In de begrotingsraad van vorig jaar pleitte de raad voor de aanleg van een speelbos en besloot ze ook gelijk een ton opzij te zetten voor de realisatie. Een denkbeel dige lijn splitst het Spuibos straks in tweeën. In het deel wat tegen bungalowpark Rancho Grande aan ligt, wordt een mountainbike- parcours aangelegd en in het ge deelte naast de Uithaven komt het speel- en belevingsbos. Met een trimbaanparcours, die- renspeurtocht, Peelanderroute en een boskabouterpad heeft Sandee geprobeerd uitdaging en vermaak te realiseren voor zowel kinderen als volwassenen. Daarbij heeft ze de natuur zo veel mogelijk betrok ken. „Door natuurlijke materialen te gebruiken bijvoorbeeld, maar ook door de dieren die in het bos leven onderdeel te maken van een speurtocht." Zij heeft een aanvraag voor Eu ropese subsidie gedaan. Zo hoopt ze de speeltoestellen en andere materialen te bekostigen. Wordt haar aanvraag niet gehonoreerd, dan moet ze mogelijk schrappen in haar ontwerp. De bijdrage van de gemeente is niet toereikend. vrijdag 24 maart 2017 Noomen doorstaat digitalisering Marcel Modde Zierikzee Bob Noomen achter de toonbank in zijn fotowinkel. Binnenkort viert hij een jubileum, foto marieke mandemaker -Bob Noomen Ton van den Nouweland Een bos waar jong en oud zich kunnen ontspannen en inspan nen. Aan Bianca Sandee-Pau- wels van Puur Natuurbeleving de uitdaging om die elementen een plekje te geven in het bele vingsbos dat in haar woon plaats Kamperland moet komen. Ellen Jobse Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59