I Trieste thuiskomst wereldtapijt Water ontharders Romeinse sporen Tholen 3 I water specialist TIJDPAD De Vroe maakt deel uit van de Veerse delegatie die de feestelijke thuiskomst van The Scottish Dia spora Tapestry zou bijwonen in Westminster Hall. Dat 164 meter lange wandtapijt hangt daar nu. Het reisde de afgelopen twee jaar de hele wereld over. De geestelijk vader van het pro ject, de Schotse baron Gordon Prestoungrange, wilde de 'home coming' na de wereldreis donder dagavond luister bijzetten in Westminster. Die festiviteit ging gisteravond niet door. De Vroe: „Een half uur voor de aanslag had ik nog contact met de baron. Daarna bleef het heel stil. Tot gisterochtend. Toen hoorde ik dat de vrijwilligers in Westmin ster Hall, die de exposities van het tapijt begeleiden, oké zijn. De happening gisteravond, waar ook ambassadeurs van de landen op de wandpanelen aanwezig zou den zijn, is afgelast. Westminster is nog gesloten voor publiek. Hoe triest ook, het Tapestry-project dat wereldwijd duizenden heeft verenigd, laat hier nu wel zien hoe mooi zo'n samenwerking is." „Life goes on, voel je trouwens ook op straat. Londen straalt uit dat ze zich niet lam laat leggen." Hanneke de Vroe heeft een spe ciale band met het tapijt dat zijn wereldprimeur in Veere beleefde. Zo bracht ze de panelen per busje van Veere naar het Italiaanse Barga. The Scottish Diaspora Ta pestry verbeeldt de verspreiding van de Schotten over de aardbol. In de 35 landen waar zij hun spo ren nalieten, werden in totaal 305 panelen geborduurd. Schotse Huizen Het tapijt was in 2015 voor het eerst in volle glorie te zien in de Schotse Huizen. Daar borduurden 25 vrouwen zes panelen die de eeuwenlange handelsrelatie tus sen Schotland en Veere tonen. THOLEN Archeologen hebben tij dens onderzoek op het uitbrei- dingsdeel van bedrijventerrein Welgelegen bij Tholen sporen aan getroffen van veenwinning. Die bestaan uit rechthoekige kui len in de top van het veen. Wat deze sporen zo bijzonder maakt, is dat ze niet middeleeuws zijn. Vermoedelijk zijn de kuilen in het veen gegraven in de tweede eeuw na Christus. Sporen van Ro meinse veenwinning zijn erg zeld zaam. mter( vrijdag 24 maart 2017 vlammen boven Kapelle fietspad De brand trok veel belangstelling, foto's johan van der heijden Sportpark Het Groene Woud De brand van minuut tot mi nuut 16.38 uur: Brandweer Kapelle krijgt melding van een buiten- brand aan de Oostambacht- weg 1. Bij het fruitbedrijf KG Fruit staan fruitkisten in brand naast een loods. Er wordt uit gerukt met twee bluswagens en een autoladder. 17.58 uur: De Veiligheidsregio Zeeland geeft het advies aan de bewoners van de wijken Overtieringe en Jip en Jan- neke om ramen en deuren te sluiten. 18.31 uur: Brandweer geeft melding 'zeer grote brand'. Door de wind is het vuur over slagen naar kisten die eerder apart waren gezet van de brandende stapel. 19.11 uur: De wijk Overtieringe en de wijk Jip en Janneke krij gen (opnieuw) het advies om ramen en deuren dicht te hou den. 19.18 uur: De sirenes in Ka pelle gaan af. Bewoners krij gen weer de waarschuwing om ramen en deuren te slui ten. Boven Kapelle, Hans- weert en Goes zijn enorme, dikke rookwolken te zien. 19.56 uur: De brand woedt nu in meerdere loodsen. De brandweer zet alles op alles om te voorkomen dat de na bijgelegen woning in brand vliegt. Zestien man personeel van het fruitbedrijf - aanwezig in de loods - is ongedeerd. De Veiligheidsregio verstuurt een NL Alert: houd ramen en deu ren dicht. 20.41 uur: De loodsen zijn vol ledig verwoest. De gemeente Kapelle opent een informatie nummer voor de inwoners. Het nummer is 14 0113 21.15 uur: Brand is nog niet onder controle. Er worden as- besmetingen gehouden, maar dat gevaarlijke goedje wordt niet aangetroffen. Ook de luchtkwaliteit wordt onder zocht. 22.13 uur: Hulpdiensten advi seren 19 woningen te evacue ren. Een uur later begint de evacuatie. De regiewagen van de hulpdiensten. „Gelukkig zijn we allemaal on gedeerd, maar wel vreselijk ge schrokken", vertelt Hanneke de Vroe uit Veere daags na de terroristische aanslag in Lon den. Annemarie Zevenbergen Vlissingen Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57